Online o Slovenskom národnom povstaní - s riaditeľom Múzea SNP Stanislavom Mičevom

Stanislav Mičev
Autor: Ľuboš Pilc, Pravda

Kto už by patril k povolanejším hovoriť o Slovenskom národnom povstaní ako muž, ktorý sa touto významnou udalosťou v dejinách slovenského národa osem rokov denno-denne zaoberá ako riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici. O tom, čo sa dialo pred 70 rokmi aj o tom, ako sa výročie SNP oslávi, ste diskutovali so Stanislavom Mičevom vo štvrtok 28. augusta.

Pán riaditeľ, pochádzam z dediny, ktorá sa nenachádzala na povstaleckom území. Ľudia k povstaniu boli v podstate neutrálni, robili naďalej na poliach, tak, ako keby povstania nebolo. Podľa mojich vedomostí taký postoj k povstaniu bol aj väčšiny slovenského národa. Mienite k tejto veci urobiť výskum? - Peter

Asi by to stálo za to, ale aby bol hodnoverný tak už nebude dostatok respondentov. Pred piatimi rokmi sa však robil výskum o význame SNP a ten som už v jednej odpovedi uviedol.

Prosím Vás o odpoved, aká bola vlastne zásluha a rola Gustáva Husáka a Laca Novomeského na SNP. Mne sa zdá, že sa všetko hádže do jedného vreca a pretože boli obidvaja komunisti, nikto im dnes nevie prísť na meno. - Miro

Z hľadiska KSS bol Gustáv Husák kľúčovou postavou a ich hybnou silou pri príprave základných dokumentov. Novomeský bol na povstaleckom území pomerne krátko, pretože prišiel v polovici septembra a potom bol delegovaný do Londýna na rokovania s exilovou československou vládou. K storočnice G.Husáka vyšla publikácia, kde je zhodnotená aj jeho činnosť za Povstania. Vydali ju historické ústavy českej aj slovenskej akadémie vied.