Predvolebný online s podpredsedom SNS Antonom Hrnkom

Anton Hrnko
Autor: SITA

Hrdo, odborne a slušne, tak sa v kampani prezentuje Slovenská národná strana v ére po Jánovi Slotovi. V prvom zo série predvolebných online rozhovorov na Pravda.sk bol tieto slová obhajovať podpredseda strany Anton Hrnko. Na vaše otázky odpovedal v utorok 16. februára.

Ako je možné,že SNS totálne ignoruje Pravda,ked dáva priestor aj hocakým Hlinom atd? - fero

To nie je otázka na mňa, to je záležitosť redakcie.

Srdečne pozdravujem pána Hrnka a teším sa,že sa vrátil do SNS. Kandidátka SNS je pestrá a je z čoho vyberať.Aký výsledok tipujete vo voľbách pre SNS?Čo viac prefereujete,ísť do vlády so Smerom,alebo byť lídrom opozície? Ďakujem a volíme SNS - Ľudovít

Predovšetkým kandidátka zodpovedá momentálnemu stavu SNS, je vyvážená, sú tam zastúpené všetky dôležité vrstvy spoločnosti a čo sa týka našej potenciálnej účasti vo vláde či opozícii, záleží od toho, ako budeme schopný v potenciálnej vláde presadiť svoje priority a tie predseda Danko jasne stanovil. V žiadnom prípade nepojdeme do vlády len preto, aby sme v nej boli a mali ministerské kreslá. To nie je náš cieľ, náš cieľ je zmeniť Slovensko. Aspoň trochu. Výsledok? Podľa vôle občanov tipujeme ten najlepší výsledok.

Aký máte názor na daňové licencie,pretože daňové licencie musia platiť všetci,bez ohladu nato ci podnikaju alebo nie,nemaju žiadný príjem ani majetok jednoducho musia platiť len preto že existujú,to je vlastne výpalnictvo mienite s tým niečo robiť?Dalej sa chcem opýtať aký názor máte nato že po rozdelení republiky bola dohoda že nastupnicke štaty nebudu použivať štátné symboly,napriek tomu česko si privlastnilo československú zastavu a žiadna slovenská vláda sa proti tomu neohradila a nepodala žalobu ktorou sme mohli vysúdiť nemale peniaze a hlavne ide o našu česť. - peter

V programe SNS navrhuje zrušenie daňových licencií. V druhej otázke, samozrejme, mám podobný názor ako Vy. Žiaľbohu, Slováci si nie vždy uvedomujú cenu symbolov, nie vždy majú úctu k svojim národným a štátnym symbolom, teda takú, akú by si zaslúžili. Ďalšia záležitosť je, že mnohí ľudia, ktorí sú študovaní a venujú sa tejto problematike, napr. problematike symbolov, v čase, keď sa na Slovensku začalo o tejto otázke hovoriť, povedali, že Slovensko nemá na tie symboly nárok, že sú odložené a že keď sú odložené, môže si ich ktokoľvek zobrať. Hneď na začiatku rokovaní o tejto probôlematike, tak zabrzdili ďalšie kroky, lebo odborné stanovisko slovenských odborníkov bolo takéto. Pokiaľ takéto objektivistické stanovisko nezmeníme a nebudeme sa na veci dívať z nášho pohľadu, budeme vždy ťahať za kratší koniec povrazu.

Dobrý deň, je ešte podpredsedom SNS tá Slotova podchvostná mucha RR(Rafael Rafaj)? - Jozef

Nie je a bol odvolaný z funkcie na tom istom sneme, na ktorom som sa ja stal podpredsedom SNS, bolo to ešte pred rokom a trištvrte.

Prečo sa neohradzujete proti urážkam Trnavského klamáriska a majiteľa rodinnéj firmy menom OľaNO. - fero

Neviem, čo by som na adresu tohto človeka povedal. Podľa môjho názoru funguje ako všeobecný očisťovateľ všetkých podvodníkov. V normálnej spoločnosti platí, že keď niekoho obviním, tak nasleduje obžaloba a súdne konanie, ktoré rozhodne o vine a nevine. Keďže tento borec z Trnavy obviňuje všetkých a všade, že sú zlodeji, nedochádza k riadnemu trestnoprávnemu postupu, tak vlastne vytvára dojem, že všetci v spoločnosti kradnú, a preto je normálne kradnúť. Potom bežný volič si povie, keď je normálne kradnúť, tak budem voliť našich zlodejov. Ak chceme Slovensko očistiť od korupcie, takáto politika musí prestať. Nemôžu byť všetci obviňovaní. A keď je niekto obvinený, musí byť za to aj riadne vyšetrený a ak je vinný, aj potrestaný.

Na plese SNS sa zvykol piť francúzsky koňak. Budete prosím v tejto tradícii pokračovať ? - Jozef

(smiech) Musím povedať, že na poslednom plese SNS som bol v Trnave v roku 1993. Ak sa dobre pamätám, tak sa tam pilo víno. Keď už koňak, tak sa pilo KBŠ. Ale neviem v akom stave je teraz tento koňak. Už som ho dávno nekoštoval, ale údajne po privatizácii nemá tú istú chuť ako predtým.

Ako by riešila v prípade účasti vo vláde SNS stredné odborné vzdelávanie ? - Andrej

Je to veľký problém. Myslím si, že Slovensko bolo veľmi poškodené zrušením alebo eliminovaním učňovského školstva vrátane maturitného vzdelávania, ktoré vychovávalo vzdelaných príslušníkov robotníckych profesií. Terajšie návrhy, ktoré sa rôzne pomenovávajú, mi niekedy pripadajú ako chytanie koňa za chvost. Nie som špecialistom na školstvo, myslím si však, že školstvo treba od začiatku reorganizovať, reformovať a nezačínať tým, že sa majú zvyšovať platy, pretože to rieši len otázky jednotlivcov, ale školstvo sa musí riešiť komplexne. Kedysi som robil štúdiu o vývine vysokého školstva od roku 1949 až do začiatku 80-tych rokov a môj záver bol: každá reforma nakoniec ukázala, že ak chceme školstvo pohnúť, musíme ju zmeniť. A myslím, že v tejto tradícii sa postupuje. Také reformy, ktoré vzápätí treba zmeniť, by sme už nemali robiť a pristúpiť k hĺbkovej revízii a urobiť skutočnú zmenu školstva od základného až po vysoké a tam, samozrejme, patrí aj stredné odborné a učňovské školstvo.

Dobrý deň pán Hrnko , Ak vytvoríte so Smerom koalíciu /čo je veľmi, pravdepodobné / mate už prisľúbené ministerské kreslo ? - Milan Németh

Opäť sa odvolám na pána predsedu Danka, ktorý povedal, že o týchto otázkach začne rokovať až vtedy, keď bude mať jasný mandát od slovenského voliča, teda deň po voľbách.

Viete čo mi je čudné,že volič hzds prešiel k R.Ficovi a nie SNS. - emil34

Treba vidieť aj vývin SNS. Keď HZDS zanikalo, SNS nemala myslím si najlepšiu kondíciu. Je našou úlohou v nasledujúcom období presvedčiť slovenskú verejnosť, že s tou zmenou to myslíme vážne. Ak to dokážeme, nemám obavu, že tento volič sa opäť začne zaujímať o Slovenskú národnú stranu.

Bud dám hlas vám alebo SMER-u.Povedzte mi,či budete spolupracovat so gorilím KDH? - emero

SNS bude spolupracovať len s tými politickými silami, ktoré jasne preukážu, že im úprimne ide o Slovensko, o slovenského občana, takže neprichádza pre nás spolupracovať s akýmikoľvek gorilami, alebo inými živočíchmi, ktoré nemajú ľudský rozmer. Tým nechcem povedať, že to je KDH.

Prečo mala vždy SNS/u nás/na východe štátu také slabé výsledky.Mali by ste popracovať natom.Pozrite aké tam mali čísla hzds-smer alebo kdh. - emil34

Toto je ťažké jednoznačne sa o tomto vyjadriť. Ja si myslím, že korene tohto problému sú hlboko v histórii a spočívajú ešte v tom, že aj Štúrovci a neskôr Matičiari vlastne končili so svojou národnou osvetou niekde na Spiši. Až Východniari, ktorí odišli do Ameriky na prelome 19. a 20. storočia ukázali, aký potenciál tejto časti nášho národa v nich spočíva a treba povedať, že pri vzniku republiky v roku 1918 zohrali veľmi významnú úlohu. Je tu ešte jeden pozostatok z minula, ktorý spočíva niekde v 40. až 60. rokoch a ktorý niekedy začiatkom 90. rokov chcel obnoviť aj prezident Václav Havel a to je vlastne väčšia orientácia obyvateľstva východného Slovenska na Prahu ako na Bratislavu. Myslím si, že jednak tento potenciál treba pestovať, ale je to aj záležitosť nie len nás, tu zo západu, ale aj našich občanov z východného Slovenska, aby sa viac interesovali o celoslovenské záležitosti. Ja som si tento problém vždy uvedomoval a vždy som tvrdil, ze Slovensko si musí budovať dve metropoly aj bratislavskú aj košickú a je to možno málo známe, ale bol som to ja osobne, kto presvedčil vtedajšiu Národnú radu SR, aby Ústavný súd umiestnila do Košíc aj z týchto dôvodov. My sa snažíme pôsobiť aj týmto smerom a samozrejme, všetko závisí aj od ľudí, ktorí tam žijú.

Do vlády nechodte ale podporte menšinovú vládu R.Fica.Pozorujem aj s môjho okolia,že voliči smeru a sns sa medzi sebou prelievajú a teraz aj prechádzajú k vám. - peter

Ťažko odpovedať na takúto otázku, alebo odporúčanie, pretože nakoniec o všetkom rozhodnú voliči, aký dajú mandát tej-ktorej politickej strane. Menšinová vláda nie je riešením ak existuje možnosť funkčnej koalície, lebo nikdy nevie svoj program naplniť.

Na koľko percent(váš tip)si trúfate?môj odhad,že pod 10% nepôjdete. - peter

Ďakujem. Ja si to tiež myslím, ale všetko má v rukách slovenský volič.

Prečo používate vo svojej kampani moju víziu Slovensko Krajina Kúpeľov viď. www.bindas.eu? - Bindas

Máte na to copyright? Slovenská národná strana sa o kúpeľníctco zaujímala skôr, než sa vaša strana objavila na politickej scéne. Tieto otázky sme riešili už vo volebných programoch v roku 1992, ale v rámci SNS pôsobí viacero osôb, ktoré sú priamo zainteresované na prosperite kúpeľov. A okrem iného, Slovenské kúpeľníctvo bolo v programoch politických strán už za Uhorska a možno vám je to známe alebo neznáme, ale najväčší rozmach slovenských kúpeľov bol zaznamenaný, keď v roku 1927 jedna slovenská strana vstúpila do československej vlády a jej člen sa stal ministrom zdravotníctva. A toto je v podstate to, na čo chce SNS nadviazať a nesúvisí to vôbec s niekým, ktorý si myslí, že svet vznikol, keď sa narodil či vstúpil do politiky. Veľa úspechov vo vašej politike, ak uspejete, bude to aj náš úspech.

Ste kapacita.Pozeral som si váš životopis a aký to rozdiel napr.medzi vami a hlupákmi-steleportovanými osobami-cirkusantmi Mezenská,Hlina,Matovič,Lipšic,Galko.Ako,je možné,že kapacity niesu v NRSR a truľovia veselo zaplnajú priestor NRSR? - Kolacovnol

Nežijeme v ideálnom Platónovom štáte, kde vládcov teleportujú ich vedomosti, ale žijeme v demokracii. A v demokracii si ľud volí svojich zástupcov. V tom nevidím problém. Problém vidím v tom, že vlády nepotrebujú vzdelaných ľudí, že od 1989 roku sme sa prepadli znova niekde na začiatok 50-tych rokov, kde viac ako vzdelanie bola stranícka príslušnosť a nedokázali sme urobiť ešte tú premenu, že strany dajú prednosť vzdelaniu pred straníckou knižkou. Žiaľ, je to tak a je množstvo slovenských ľudí schopných, skúsených, vzdelaných, ktorí v dôsledku svojho odlišného politického postoja nenachádzajú adekvátne uplatnenie v spoločnosti. Je to smutné, ale je to tak. Treba to zmeniť.

Veríte prieskumom/ja nie/verej.mienky?podľa mna klamú a sú skorumpovaní.Prečo nenesú zodpovednosť prieskumníci za vymývanie mozgov.Budete to presadzovat v parlamente? - Kolacovnol

Neviem sa k tejto veci vyjadriť. Sú to podozrenia, ktoré však nikto nedokázal, ale myslím si, že hodnovernosť agentúr treba vyhodnocovať k tomu, ako tieto agentúry predpovedali predchádzajúce voľby a vieme, že niektoré sa sekli a niektoré celko dobre trafili. Takže minimálne trendy sa z týchto prieskumov dajú vypočítať.

Prečo Slovenská Národná Strana, ktorá má pod palcom MAŤICU SLOVENSKÚ! Ňerobí pre SLOVENSKÍ NÁROD to najpodstatňejšie čo SLOVENSKÍ NÁROD POTREBUJE!!! A to konkrétňe prečo sa SNS ňesnaží zvíšiť úroveň inteligencie na SLOVENSKU! Konkretňe tím, že sa vzďelávací proces buďe lepsie viužívať v oblasťi prírodních VIED! Na čo stačí prestať plitvať vzďelávaňím na HLÚPOSŤI a ňeexistujúce SPROSTOSŤI tipu "tvrdé i"!!! Ako je možné, že SLOVENSKÍ pravopis ňedodržiava základnú axiómu písma! Jeden zvuk rovná sa jedna fonéma rovná sa jedna graféma rovná sa jedno písmeno! Ako je možné napísať písmeno bez použiťia tohoto písmena?!?!?? Veď je to čista IDIÓCIA!!! Tvrdé i Mekké y Ipsilon Písmo je bránou k vedomosťiam! Treba prestať ONANOVAŤ nad touto bránou! A začať studovať VEDU! Slovenskí pravopis je ako Kozmológia v dobách Astrológie! Slovenskí pravopis je na úrovňi rímskich číslic! Schváľňe! Koľko je CDL ďeleno XLV ??? - Oto Brňák

Myslím si, že Matica by sa ohradila proti tvrdeniu, že je pod palcom niektorej strany. Ako člen výboru Matice slovenskej by som sa tiež proti tomu ohradil. Matica je nadstranícka, hoci nie apolitická. Čo sa týka pravopisu, som tradicionalista. Sú omnoho zložitejšie pravopisné systémy, napr. anglický alebo čínsky, a ani jeden z týchto národov sa nechystá nič na tom zmeniť. Jazyk je prejavom génia národa a ten génius sa prejavuje aj v jeho písme. Štúr síce navrhol pravopis na základe píš ako počuješ, ale väčšina vtedajších predstaviteľov sa rozhodla pre etymologický princíp, ktorý nový spisovný jazyk zviazal s predchádzajúcimi pravopisnými systémami. Nevidím v zmene pravopisu žiaden význam. Skôr sa treba zamerať na kultivovanie jazykového prejavu ústneho aj písomného vo verejných komunikačných prostriedkoch.

Jedna malá rada.Naviažte spoluprácu s poľskou PiS.Sledujem poľsko a ste podobné strany.Máte podobný profil. - milo

V každom prípade, na každú spoluprácu treba dvoch. Momentálne SNS má svojich straníckych parterov v zahraničí, v Európskom parlamente. Vývin ukáže, akým spôsobom SNS stranícke kontakty aj v Poľsku. Máme nejaké kontakty, ale zatiaľ to ešte nie je na oficiálnej úrovni.

Dobrý deň. Som rada, že Vás po dlhej dobe vídať v médiách.Chcela by som od Vás jednoznačnú odpoveď na migrantov a poinnné kvôty. Stále sa hovorí o minimálnych odvodoch ale akosi nepočuť o tom, že už by sa mal zastaviť maximálny odvod do Soc. poisťovne na únosnú mieru.Taktiež sa chcem opýtať či je spravodlivé, že PO majú nižšiu sadzu dane ako živnostníci, prípadne aj zamestnanci, ktorí troška lepšie zarábajú a už platia vyššie dane ako sro . Napíšte či má SNS v pláne s týmto niečo robiť ak by sa stala súčasťou vlády. Ďakujem za odpoveď a želám veľa úspechov. Vlasta - Vlasta

Myslím si, že pozícia SNS, aj keď nie je príliš komunikovaná, je v záležitosti migrantov jasná. Sme v princípe proti tomu, aby sa nejakými vonkajšími zásahmi menila prirodzená etnická, jazyková a náboženská štrukrúra Slovenska. Každý, kto sa oháňa humanitou, solidaritou a podobnými termínmi, nevie nič o politike. Politika sa riadi záujmami, nie humanitou. To sú také klišé a preto by nám politici, ktorí organizujú tieto masívne presuny obyvateľstva mali povedať, čo tým sledujú. Čo sledujú tým, že vyľudňujú krajiny úrodného polmesiaca, čo sledujú tým, že vykrádajú ľudský potenciál týchto krajín a čo tým chcú dosiahnuť v Európe, pretože tí ľudia nie sú utečencami pred vojnou. Utečencami pred vojnou prestali byť, keď sa dostali do prvej bezpečnej krajiny a to je Turecko alebo Libanon. Zdá sa mi absolútne nehumánne, že sa v Sýrii, Iraku berú ľudia, ktorých tieto krajiny potenciálne budú po skončení vojny potrebovať. Nuž a keď niekto v Humennom nadšene vítal 149 asýrskych kresťanov, zabudol na to, že títo ľudia prišli o svoju vlasť. Mne by tiež nebolo jedno, keby som stratil svoju vlasť a našiel niekde bezpečné útočisko na Islande. Treba sa pýtať, ako Európa pomohla napríklad asýrskym kresťanom v Iraku, kde kedysi predstavovali väčšinu obyvateľstva a teraz utekajú pred zlobou tých, ktorí ich odtiaľ vyháňajú. A pritom Asýrčania na tom území žili minimálne 3000 rokov. V ekonomických otázkach by som vás odkázal na program SNS, nie som na ne odborník, ale snažili by sme sa o to, aby distribúcia statkov bola spravodlivá.

Dobry den, co si myslite o Janovi Slotovi? Nevrha jeho minulost spata s SNS tien aj na pritomnost strany? - Mojmir

Ťažko na toto odpovedať. Ja som odišiel z SNS, keď sa Ján Slota stal predsedom a vrátil som až vtedy, keď on a všetci jeho prívrženci z SNS odišli. Viete, ako na cirkev svätú vrhá tieň pápežstvo Borgiovcov alebo inkvizícia, tak určitým spôsobom aj na nás tento kameň bude vplývať. Ale musím uistiť všetkých, že po tomto období SNS nezostal ani kameň na kameni. Dnešná SNS je úplne iná.

Pán Hrnko prečo nedáte do vedenia aj mladšie osoby a najmä ženy? - jano

Ženu máme, pani Smolíkovú, podpredsedkyňu strany a hľadáme ešte jednu osobu, ktorá by reprezentovala východné Slovensko a to by mala byť tiež žena. Ale ak sa pozrieme na kandidátku, je v nej primerané zastúpenie žien a keď sme sa naposledy vo vedení rozprávali o omladzovaní, tak sme konštatovali, že naša generácia, ktorú reprezentujem ja, pán Paška, Zelník, sú už výbehové typy a predpokladám, že v najbližšom období aj do vedenia SNS preniknú ľudia z generácie pána predsedu, teda štyridsiatnici a aj tridsiatnici sa začnú presadzovať do vedenia – je ich dosť na strednej a nižšej úrovni. V súčasnoti sa snažíme balansovať generácie, je celkom možné, že o 5, 6 rokov bude vedenie strany vyzerať úplne inak.

Mám otázky smerom k zahraničnému smerovaniu SR. Čo hovoríte na turecké útoky na kurdské jednotky v Sýrii? Ako, a či vôbec, by mala reagovať slovenská diplomacia? Nemali by sme ich odsúdiť nejakou diplomatickou nótou? Ako vnímate vraždenie tureckých Kurdov zo strany nášho spojenca v NATO? - Miroslav

Táto otázka je veľmi zložitá. Myslím si, že SNS svoj vzťah k Turecku ústami pána predsedu veľmi jasne deklarovala. Nepáči sa nám, neoosmánska politika súčasného Turecka a myslím si, že aj naši spojenci mali dať Turecku jasne najavo, že republikánska tradícia z predchádzajúceho obdobia je omnoho lepší výber pre budúcnosť tureckého národa a štátu ako súčasné smerovanie.

moderné vlastenectvo, národná hrdosť - to sa akosi nenosí, verím,že práve vstupom SNS na politickú scénu , myslím, že aj v oblasti exekutívy sa to zmení. držím palce. - Miroslav Minár

Mirko, máš stopercentnú pravdu a vlastenecká výchova, výchova hrdého občana Slovenskej republiky bude jedným zo základných pilerov našej budúcej politiky, ak vstúpime do parlamentu. A nielen vlastenecká, myslíme si, že bude treba do školstva zaviesť aj iné výchovy, napríklad brannú, lebo nielen vzdelanie, ale aj výchova má byť cieľom našeho školského systému.

Dobry den, kedze je neustale prezentovane, ze SNS presla ocistou, na zaklade coho sa robila a ci existuju nejake porovnania clenov na aktualnej kandidatke a tych predchadzajucich (kolko percent mien sa opakuje a pod.)? Vdaka - Jozef

To je pre mňa otázka nečakaná a neviem na ňu presne odpovedať, keďže tu kandidátku nemám pred očami. Môžem však povedať, že som bol na kandidátke 1990 a 1992 a odvtedy som na kandidátke SNS nebol.

Pán Hrnko, napriek tomu, že si Vás osobne veľmi vážim a párkrát som s Vami i osobne hovoril, čo by som mal urobiť, aby sa SNS-ka nedostala do parlamentu? Totiž nechcem, aby sa znovu opakovali kauzy teplého vzduchu, či hospodárského poklesu Slovenska. - Ludo

Máte slobodnú voľbu, konajte podľa nej.

Kedy zvolení zástupcovia budú plniť vôľu ľudu, lebo doteraz plnili voľu svojich sponzorov. Viac...http://seta.blog.pravda.sk/2015/09/22/vola-ludu/ - Štefan Štefanides

Je treba voliť takých zástupcov, ktorí dávajú záruku, že verejný záujem im bude minimálne rovnako dôležitý ako osobný. Samozrejme, slovenský volič pri svojom výbere by nemal ísť cestou ľahšieho odporu mysliac si, že keď volí pivného povaľača a táraja za poslanca, že sa tým splní jeho sen o spravodlivej spoločnosti. Mal by si vyberať takých zástupcov do parlamentu, ktorých si vie predstaviť nie iba pri pivných debatách a obviňovaní druhých zo zlodejstva, ale takých, ktorých si vie predstaviť pri správe verejných vecí. Keď si bude takých voliť a zo strán, ktoré tu budú ešte aj o desať rokov a nie do konca volebného obdobia, postupne si vyprofiluje politikov, ktorí budu verejný záujem pokladať za dôležitejší ako osobný. Ale tým, že pri každých voľbách a nových stranách, ktorých zodpovednosť bude končiť v nasledujúcom období, bude predlžovať tento systém vládnutia.

Držím palce vašej strane.A obdivujem ako ste sa pozviechali. - jaroslavnord

Nebolo to ľahké. Musím povedať, že aj mňa dho presviedčali, že sa to bude dať, ale som rád, že ma presvedčili, lebo skutočne to ide.

Ďakujem všetkým, ktorí kládli otázky do tejto debaty, je mi ľúto, že som nemohol odpovedať na všetky, ale bolo ich veľa. Ďakujem aj redakcii Pravda, že si našli na mňa čas a že túto debatu zorganizovali v takom príjemnom prostredí.