Predvolebný online s predsedom strany Sieť Radoslavom Procházkom

S heslom Dobrý štát slúži ľuďom ide strana Sieť do marcových parlamentných volieb. Napriek tomu, že ako politická strana sa zaregistrovala iba pred dvoma rokmi, v prieskumoch si drží druhé miesto. V predposlednom z online rozhovorov odpovedal v piatok 26. februára na otázky čitateľov Pravda.sk predseda strany Radoslav Procházka.

Máte zrozumiteľne prepracovaný volebný program. Po rozmýšlaní koho budem voliť, ma ten Váš presvečil a moj hlas pojde Vám. Je mi jasné že keďže budete pravdepodobne toto volobné obdobie v koalícii, reálne presadíte iba zlomok z neho. Avšak pokiaľ získate podporu ľudí vašim korektným správaním, je reálne že vaše preferencie stúpnu a stanete sa lídrom medzi stranami(tak ako je v súčastnosti smer). Príjmite jednu radu: NEVÁHAJTE POKIAĽ SA PREUKÁŽE VO VAŠEJ STRANE KORUPCIA V ZMYSLE VEREJNÉHO OBSTARÁVANIE, ALEBO ZNEUŽITIA ČERPANIA EUROFONDOV, ALEBO ZVÝHODNENIA OLIGARCHOV, ... . NEVÁHAJTE A ODSTRÁNTE TIETO HNILÉ PLODY Z VAŠEJ STRANY, LEBO HNILOBA POKIAĽ SA NEZLIKVUDUJE V ZÁRODKU SA VEĽMI RÝCHLO ŠÍRI A NA ÚROVEŇ SMERU SA VERÍM DOSTAŤ NECHCETE. NEZABUDNITE NA NÁS NA STREDNÚ VRSTVU, KTORÁ DRŽÍ EKONOMIKU NÁŠHO ŠTÁTU, KONEČNE NÁS ZVÝHODNITE A NEZDIERAJTE NÁS, TAK AKO TO ROBÍ TÁTO VLÁDA. DAJTE NÁM VÝHODY: DETI, MATERSKÁ, PODPORA BÝVANIA, ZVÝHODNENIE DAŇOVÝCH ODVODOV, ŠTÚDIUM NAŠICH DETÍ, ADEKVÁTNU ZDRAVOTNÚ STAROSTLIVOSŤ AJ ZA PRÍPLATOK, ZVÝHODNENIE ODVODOV NA DOCHODOK, ... , JE TOHO VEĽA ČO MOŽETE PRE NÁS UROBIŤ! ĎAKUJEM - Lukas

dobrý deň všetkým čitateľom denníka Pravda! ďakujem, že ste tu.

idem hneď na to. Lukáš, po tých 25 rokoch potrebujeme práve to, o čom píšete. pravidlá, ktoré politikov a vysokých štátnych úradníkov zaviažu osobnou zodpovednosťou, trestnoprávnou aj hmotnou. áno, zásada osobnej zodpovednosti je našou vlajkovou loďou aj preto, aby sme vopred obmedzili samých seba a dali ľuďom kontrolu nad tým, čo sa v štáte deje, nielen raz za štyri roky, ale aj v priebehu volebného obdobia.

podpora a ochrana strednej vrstvy, čiže tej pracovitej väčšiny Slovenska, je podstatou nášho plánu a sme presvedčení, že na to netreba žiadny veľký zázrak, len vrátiť niektoré veci z hlavy späť na nohy.

Čo mienite urobiť so zákonom o pomoci v hmotnej núdzi, ktorý v podstate legalizuje nelegálne nútené práce a posúva nás na úroveň KĽDR? - Peter Ďurkovský

ak máte na mysli viazanie niektorých podporných dávok na aspoň minimálny prejav úsilia, tak s tým som stotožnený. nejde o nútené práce, ide o návrat k starej dobrej slovenskej priepoviedke, bez práce nie sú koláče. áno, je to trochu zložitejšie, samozrejme, ale pre Slovensko je veľkým problémom práve príliš nízky rozdiel medzi tým, čo dostanete, ak pracujete a tým, čo dostanete, ak nepracujete. ten rozdiel je demotivujúco nízky. a treba ho okresávať z oboch strán. aj zvyšovať príjmový štandard tých, ktorí pracujú, aj odvykať ľudí, ktorí si odvykli od práce, od toho, že ich bude živiť niekto iný. pardon za úprimnosť, ale takto to vidím, naším plánom je totiž vrátiť úctu práve tým, ktorí sa v minulosti živili alebo dnes živia prácou či podnikaním, vlastným úsilím.

Aký je Váš postoj k zákazu hazardu? Mala som pocit, že ste dosť ostro vystúpili voči Vášmu kandidátovi Jánovi Mrvovi, ktorý je za petíciou v Bratislave. Pekný deň. - iva

vystúpil som práveže na jeho podporu a podporil som aj petíciu proti hazardu. ono to má svoju logiku, ešte v roku 2011 som totiž napísal a napokon aj presadil zákon, ktorý dával samosprávam možnosť zakázať automaty na svojom území. hazardová lobby bola v panike, pretože zákon začal fungovať až nad očakávania dobre, využila ho takmer stovka obcí hneď za prvé tri mesiace fungovania. potom prišla táto vláda, smerácka, a túto možnosť zrušila. vrátila herne tam, kde už nemuseli byť.:(

Dobrý deň. Uvažujete nad reformou samospráv a VÚC? Dnešné nastavenie prinieslo rozdrobené mestečká, ktoré sa často nevedia ani uživiť? Neuvažujete o reforme Nižňanského reformy-menej obcí a krajov (3 kraje+Bratislava)? V súčasnosti sa občanm ani nemá šancu dopátrať pod koho spadá chodník či cesta. Samosprávnych úradov máme viac ako za socializmu, pritom máme elektronizáciu. Zefektívnenie samosprávyby ušetrilo milióny €, ktoré mohli śť obciam a krajom. - JaSomTu

vynikajúca otázka. môj osobný názor je že i) VÚC sú nefunkčné útvary, ii) máme príliš veľa samosprávnych funkcionárov (tuším minimálne päťkrát toľko ako porovnateľne veľké Dánsko) , iii) v malých obciach idú až dve tretiny všetkých zdrojov len na prevádzku miestneho úradu. mne osobne sa viac než 3 plus 1 páči 3 plus 2 (BA a KE osobitne, ako štatutárne mestá), ale je to na dlhšiu debatu, pretože toto je jedna z tých vecí, kde potrebujete pevnú dohodu, nie zase niečo radikálne zmeniť na štyri roky a čakať, že tí ďalší to zase zmenia. zároveň som spolu s Vami presvedčený, že popri systémovej obnove zdravotníctva bude jednou z veľkých úloh novej vlády aj nové nastavenie vzťahu medzi centrom a miestnymi územnými jednotkami, ak chcete, tak to nazvime komunálna reforma.

Pán Procházka, i keď som Vás volila v 1. kole prezidentských volieb, priznám sa, že momentálne najväčšou prekážkou pre voľbu Siete ste u mňa Vy. Niekedy mám pocit, akoby ste, ľudovo povedané, krútili. Oveľa prijateľnejší by bol pre mňa priamy Miroslav Beblavý. V prípade, že Sieť bude poverená zostavením vlády, kto bude jej predseda (tej vlády). - Jana

pani Eliášová, to ma mrzí, úprimne, že máte tento pocit. na druhej strane som zmierený s tým, že nemôžem byť každému sympatický.:) v Sieti sme jednotní a pevní, dali sme sa dokopy na základe spoločnej motivácie urobiť vo verejnom priestore poriadok a pomôcť našej vlasti pohnúť sa dopredu, zase raz sa poriadne nadýchnuť. každý máme inú úlohu a iné miesto, ale ťaháme a budeme ťahať za jedno lano.

pozrite, ja nepotrebujem byť premiér. pre mňa to vždy bol iba nástroj na to, urobiť niečo užitočné, nikdy som to nevnímal ako cieľ. mojim cieľom je i) jednak presadiť plán fungujúceho štátu, ktorý práve tým, že funguje, slúži ľuďom, a ii) jednak dať príležitosť čo najväčšiemu počtu ľudí, ktorí sú na spoločnej palube Siete. máme tam ženy a mužov v tých najlepších rokoch, ľudí, ktorí sa presadili vo svojom fachu a majú všetky predpoklady vo verejnej službe obstáť. Miro Beblavý je jedným z nich, absolútne jasná vec. a sú tu ďalší: Luboš Kurthy z Kremnice nad zlato, Vlado Bilčík, Zuzka Zimenová, Simonka Petrík, Katka Macháčková, Igor Janckulík, Andrej Hrnčiar, a množstvo ďalších.

budem spokojný a vďačný, ak týmto ľuďom dáte príležitosť urobiť pre Slovensko to, čo dnes potrebujeme a vieme urobiť.

Ako zabranite rozkradaniu v zdravotnictve? Paškovci, Penta a kauzy ako CT-čko. - Michal

Michal, prvá vec, kľúčová: nič sa v zdravotníctve nezmení, ak sa nestane premiérskou témou, čiže oblasťou, kde bude cítiť silnú osobnú prítomnosť nového predsedu vlády. áno, schody sa zametajú zhora, to upratovanie v zdravotníctve musí byť naozaj podporené najvyššou politickou silou.

druhá vec, dlho dlho hovoríme o tom, že chceme tých, ktorí nakladajú s verejnými zdrojmi, zaviazať aj osobnou finančnou zodpovednosťou a že z verejného priestoru povyhadzujeme schránkové firmy, hneď na začiatku a bez milosti. veľmi sa tým zdravotníctvu uľaví, pretože nám tie biele kone ročne odčerpajú stovky miliónov eur ktovie kam.

okrem toho chceme kombináciou legislatívnych, organizačných a finančných nástrojov odstrániť predpoklady aj pre tzv. malú korupciu medzi pacientmi a zdravotníkmi, a to orientáciou na prehľadný a užitočný systém, kde ako pacient presne vidíte, na čo máte nárok a kedy. práve preto hovoríme, že sa hneď od začiatku chceme sústrediť aj na skracovanie čakacích lehôt, tak aby ľudia cítili konkrétny úžitok.

ešte posledná veta k tomu: reálne sa pohneme dopredu, a veľmi dopredu, ak sa podarí usvedčiť a potrestať nejakú veľkú rybu zo zdravotníckeho biznisu. to bude snehová guľa, ktorá bude mať aj odstrašujúci účinok na ďalších. dnes možno majú pocit beztrestnosti a bohorovnosti, ale žiadny strom nerastie do neba.

Nemáte pocit, že svojím správaním pravica všetci proti Ficovi prebudí protestných voličov? Mňa ste už prebudili a človeka ktorý klame kade chodí voliť nebudem - Ján

do hier „kto s kým proti komu“ sme sa nikdy nezapájali, to sú hry starej politiky. sústreďujeme sa na plán, ktorý chceme pre ľudí presadiť, počnúc osobnou hmotnou zodpovednosťou politikov a vylúčením schránkových firiem, pokračujúc vyššími príjmami pre ľudí, ktorí pracujú a nižšími odvodmi pre nízke a strednopríjmové skupiny, praktickou podporu rodiny, a tak ďalej. je ale poctivé ľuďom povedať, že účasť na vláde pre nás nemá zmysel, ak by sme v nej mali figurovať ako komparz. má pre nás zmysel iba vtedy, ak bude prostriedkom na skutočnú nápravu pomerov.

ak Vám tie dnešné vyhovujú a súčasný stav zdravotníctva, školstva, justície či úradov považujete za maximum, čo si na Slovensku vieme dopriať, viete koho voliť. my si myslíme, že ľudia si zaslúžia za všetko svoje úsilie lepšiu službu, ako dostávajú dnes a na takúto službu sa aj sústredíme a vrhneme do nej všetky svoje sily.

Keď sa dostanete do vlády, budete reštrukturalizovať školstvo spôsobom, že zrušíte nadbytočné školy a tým pádam prepustíte zamestnancov? V prípade migračnej krízy, pristúpite pod nátlakom na povinné kvôty alebo povinný automatický prerozdeľovací systém? Stačí odpoveď áno alebo nie. V prípade dobrovoľného prijímania migrantov, aký je podľa Vás max. strop , ktorý je schopné slovensko zvládnuť? - Anna Maďarová

pokiaľ ide o školstvo, potrebujeme opraviť najmä štruktúru financovania stredných odborných škôl a reálne, nie len len iluzórne, začať s duálnym vzdelávaním.

s povinnými kvótami sme nikdy nesúhlasili, nesúhlasíme a nebudeme súhlasiť.

strop v podobe konkrétneho čísla nie je až taký dôležitý, ako kontrola Slovenskej republiky nad azylovým procesom a nad tým, komu umožní žiť na svojom vlastnom území. my si myslíme, že v prípade akéhokoľvek dobrovoľného režimu by prednosť mali mať ucelené rodiny pri ktorých je najlepší predpoklad skutočnej integrácie do spoločnosti. máme totiž plné právo chcieť, aby tí, ktorí chcú žiť u nás, dodržiavali všetky pravidlá, ktorými sme viazaní my ostatní.

Prečo ,nemôže kandidovať do parlamentu nestranník, aj keď to ústava umožňuje? Prečo je tu zastupiteľská demokracia a poslanci podľa ústavy hlasujú podľa svojho vedomia a svedomia? - Jozef

do parlamentu v skutočnosti kandiduje veľa nestraníkov, čiže nečlenov politickej strany. aj za Sieť takí kandidujú. zákon ale predpokladá, že kandidujú na listine politickej strany.

našim cieľom hneď pre nasledujúce volebné obdobie je upraviť volebný systém tak, aby dával občanom silnejšie páky na svojich volených zástupcov, a to aj, hoci nielen, cez menšie volebné obvody. tak, aby človek, ktorý dostane od občanov dôveru, rozumel a celý čas cítil, že za ten mandát nevďačí pár funkcionárom zo straníckej centrály, ale ľuďom vo svojej doline, kraji či meste, ktorí ho poverili svojim zastupovaním. aby jednoducho vedel, odkiaľ prišiel a kto je jeho skutočný zákazník.

Ktoré ministerstvá by ste prioritne chceli, ak by ste boli vo vláde? A prečo? - blesk

uchádzame sa o poverenie zostaviť pevnú a súdržnú vládu, ktorá sto percent svojej energie venuje službe ľuďom a nula percent nejakým vnútorným sporom. uchádzame sa o toto poverenie nie ako o cieľ, ale ako o prostriedok presadiť náš plán dobrého štátu. a to platí aj pre jednotlivé ministerstvá.

za kľúčové veci považujeme i) vyslobodenie Slovenska zo zajatia biznis-politickými mafiami (to je najmä vnútro, ale aj financie), ii) systémovú obnovu zdravotníctva a školstva, iii) praktická podpora pracujúcich rodičov plus slobodný vzduch a rešpekt pre všetkých pracovitých (opäť financie, ale aj práca, sociálne veci a rodina), a mojou osobnou srdcovkou je urýchlený pokus vrátiť dôstojnosť a efektivitu do slovenského poľnohospodárstva.

Čo spravíte pre rodiny a hlavne mamičky s deťmi? Na tie sa tu nemyslí keď sú kauzy v školstve a zdravotníctve. - Ondrej

my na ne myslíme od začiatku a uvediem pár dôvodov prečo.

prvý, väčšina z nás, čo sme v Sieti, sme rodičmi detí v školskom či dokonca predškolskom veku. my sa do starostí a radostí rodičov malých detí nemusíme pracne vžívať, lebo ich poznáme z domu. pracovnú skupinu Siete pre podporu rodiny a žien vedie Simona Petríková, ktorá sa roky venuje práve téme, ako podporiť matky a ako im umožniť skĺbiť starostlivosť o rodinu s profesným uplatnením. mimochodom, na jeseň sa jej narodilo bábo, dcérka.:)

druhý, od toho, ako sa bude dariť slovenským rodinám závisí to, ako sa bude dariť celému Slovensku. praktická podpora rodiny je piliernou súčasťou nášho plánu a povedzme si otvorene, ono sa to naozaj začína pri peniazoch, pri dôstojnejších rodinných rozpočtoch. preto tak máme orientovaný aj náš plán: viac peňazí musí zostať v rodine a menej si smie vziať štát, rodičovské konto ako úľava aj finančná, aj od behania po úradoch, a plno ďalších vecí.

tretí, pre Slovensko je zmysel pre rodinu veľmi typická vec. a dokonca tie rodiny nevnímame ako len otec mama deti, ale ako viacgeneračné spoločenstvá, kde majú svoje miesto aj seniori, ktorí takisto potrebujú viac, ako dnes dostávajú. veľkou témou sú rodiny, kde sa o deti stará iba jeden rodič, aj tam máme silný plán.

kauzy v zdravotníctve a školstve sú smutné preto, že nám berú zdroje, ktoré by sme vedeli použiť rozumnejšie a poctivejšie, práve na podporu nášho najväčšieho bohatstva, a to sú rodiny.

Nie ste môj obľúbenec ale tieto voľby idem rozhodovať výlučne iba podľa programu a toho aby neprepadol hlas keď ho odovzdám malej strane. Páčia sa mi tie vaše merateľné priority ale sú reálne? - pravicový volič

pre to, aby boli reálne, sme urobili dve veci, prvýkrát v dejinách slovenskej politiky.

prvá, predložili sme tzv. tieňový rozpočet, aby ľudia videli, že na to, čo chceme urobiť, aj vieme nájsť peniaze. lenže my ich nájdeme bez toho, aby sme zvyšovali beztak už teraz veľmi drsné bremeno daní, odvodov a všetkých možných poplatkov a pokút, ktorými štát zaťažuje ľudí. naopak, odvody ideme znížiť, a rovnako tak zrušiť priestor pre nekonečné sankcie, pokuty a penále pre ľudí, ktorí by si namiesto šikany zaslúžili skôr vďačnosť.

druhá, všetky naše záväzky sú spojené s presným časovým plánom ich plnenia. toto a toto vieme spraviť hneď na začiatku, za prvých sto dní, lebo len vtedy sa to dá. na toto a na toto budeme potrebovať rok až dva, lebo z večera do rána sa to reálne nedá. a toto stihneme do konca volebného obdobia.

veľmi nám záleží na tom, aby náš plán bol nielen ambiciózny ale aj realistický. len vtedy je naozaj dôveryhodný. nerobili sme ho za stolom v Bratislave, ale na desiatkach stretnutí po celom Slovensku. takmer dva roky sme sa s ľudmi rozprávali a počúvali ich, od Malaciek po Medzilaborce. (ozaj, Medzilaborce, tam som si zahral futbal s jedným z mojich obľúbencov z detstva, s Palom Diňom. Furt mu to ide jak z partesu.:)) Aj vďaka ľuďom máme dnes naozaj dobrý plán a máme všetko odhodlanie na svete ho pre ľudí aj presadiť.

priatelia, vypršal mi čas, ktorý som tu mal vymeraný, musím ísť. veľmi si vážim váš záujem. ideme do toho finále s pokorou, budeme vďační za každý hlas a každý, ktorý dostaneme, použijeme práve na to, aby sme pre vás urobili niečo užitočné. aby sme sa spolu nadýchli, vyvetrali si tu a pohli sa dopredu. Slovensko má tie najlepšie roky naozaj ešte stále iba pred sebou.

pekný deň aj pekný víkend!

Rado