Je horúco, tvoria sa kandidátky

S modrinami sa síce neodchádza, ale miestami to tak môže pôsobiť. V straníckych aparátoch je momentálne najživšie za ostatné štyri roky. Čo sa deje? Tvoria sa kandidačné listiny do parlamentných volieb 2016.

24.10.2015 07:00
voľby Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (36)

Na preboxovanie k voliteľným miestam na 150 člennej kandidátke majú politici necelých 50 dní. Potom vedenia strán odovzdajú kandidátky volebnej komisii. V stranách sa teraz zratúvajú zásluhy a pochybenia jednotlivých politikov, pripisujú a škrtajú sa mená. Pre každý subjekt je to chúlostivá vec, keďže počet voliteľných miest je obmedzený a časť straníkov vždy zostane nespokojná.

Podľa politológa Michala Horského je kandidátka strany fakticky jej vizitkou. „Odráža politické zmeny, ktorými strana prešla za posledné volebné obdobie a je aj prísľubom pre priaznivcov strany, že svoje programové ciele bude plniť dôslednejšie ako v minulosti,“ povedal Horský. Podľa neho voliči majú navyše šancu preferenčnými hlasmi aspoň sčasti zamiešať karty straníckym centrálam v prípade, že mali inú predstavu o tom, kto by ich mal reprezentovať v parlamente. Napríklad v posledných voľbách dostal takúto príučku vtedajší predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, ktorého odsunuli z prvého miesta Ivan Mikloš a Lucia Žitňanská.

Kandidátka strany je fakticky jej vizitkou.
Michal Horský, politológ

Vládny Smer sa chystá na kandidačnú listinu zaradiť viacero nových ľudí a súčasne niektorí iní sa už v poslaneckých laviciach neobjavia. Do parlamentu sa nevráti jeho bývalý šéf a súčasný podpredseda Smeru Pavol Paška. Funkcie poslanca sa vzdal vlani v novembri po tom, čo ho opozícia obvinila, že stál v pozadí predraženého nákupu CT prístroja pre piešťanskú nemocnicu. „Je to definitívne,“ povedal Pravde jeden z vplyvných členov Smeru. Ešte v lete sa pritom počítalo s tým, že Paška sa do vysokej politiky vráti. Špekulácie sa viedli aj o tom, či bude v parlamente pokračovať exminister školstva Dušan Čaplovič. Podľa všetkého sa však na kandidačnej listine objaví. Smer oživí kandidátku aj nestraníkmi. Pôjde o šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka či ministra školstva Juraja Draxlera. Do parlamentu budú kandidovať aj viacerí štátni tajomníci, medzi nimi majú byť Monika Jankovská z rezortu spravodlivosti či František Palko z ministerstva dopravy.

Do parlamentu by mali za Smer kandidovať primátor Nitry Jozef Dvonč, košický župan Zdenko Trebuľa. Na kandidátke by sa už nemali objaviť niektorí okresní funkcionári z regiónov. Časť z nich o pôsobenie v parlamente nemá záujem, iní zase stratili dôveru krajských štruktúr. V parlamente by mala skončiť bývalá ministerka práce Viera Tomanová alebo poslanec Ivan Varga.

Kandidátka KDH bude známa už zajtra, rozhodne o nej rada. V prvej desiatke za Janom Figeľom by mali byť podpredsedovia, ktorí ešte poslancami neboli, Miroslava Szitová, Peter Belinský a Miloš Moravčík. Do prvej desiatky by sa mali zmestiť aj ďalší podpredsedovia Pavol Zajac, Július Brocka, Ján Hudacký, šéf poslaneckého klubu Pavol Abrhan a bývalý líder KDH Pavol Hrušovský. V druhej desiatke sa majú ocitnúť nové mená, ktoré presadzuje predseda Figeľ. Pôjde o Evu Grey, ktorá bola členkou petičného výboru za referendum o ochrane rodiny. Ďalším kandidátom by mal byť Marek Michalčík, bývalý hovorca Národného pochodu za život. Niektorým kresťanským demokratom sa však nepáči, že si ako nečlen KDH dal podmienku, že musí byť do 20. miesta. „Nie sú všetci spokojní, uvidíme, ako to bude. Zhruba 130 ľudí bude tajne hlasovať o každom mene a môže dôjsť k prekvapeniam,“ povedal jeden z vysokopostavených politikov KDH, ktorý nechcel uviesť svoje meno. Podľa neho by nominanti krajov mali obsadiť miesta od 10. do 17. miesta. Prvým by mal byť kandidát Prešovského kraja lekár František Orlovský, potom nasledujú zo Žilinského kraja bývalý šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marian Faktor, z Trnavského kraja Alojz Přidal, Košického kraja Jozef Bobik, Banskobystrického kraja Peter Muránsky, Nitrianskeho kraja Marián Radošovský, Bratislavského kraja Dušan Pekár a Trenčianskeho kraja Marián Sopčák.

Na kandidátke Mostu-Híd sa majú objaviť nové mená do 20. miesta. Návrh je v rukách predsedu Bélu Bugára. Ten zatiaľ nechce hovoriť, kým chce strana prekvapiť. Most-Híd podľa našich informácií napríklad uvažuje o spolupráci s Tomášom Galbavým. Ten bol v minulosti poslancom za SDKÚ a kandidoval za nitrianskeho župana. Dnes je členom Mostu-Híd. „Ak mi ponúknu miesto na kandidátke, tak ho prijmem,“ povedal Pravde Galbavý. Z terajších poslancov už viac kandidovať nebude Rudolf Chmel. „Ešte sa chcem naplno venovať akademickým a intelektuálnym aktivitám,“ povedal včera Pravde. Vo vláde Ivety Radičovej pôsobil ako podpredseda vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Strana Sieť tvrdí, že priestor na jej kandidátke dostanú ľudia s odborným zázemím a regionálne autority. Jeden z vysokopostavených členov strany Pravde povedal, že „nikto nevie, aká je teraz situácia“. Predpokladá, že významné pozície dostanú hlavne starostovia a primátori. Okrem lídra Radoslava Procházku by sa mali na voliteľných miestach objaviť podpredsedovia strany, primátor Martina Andrej Hrnčiar či Miroslav Beblavý. Voliteľná pozícia by sa mala ujsť aj poslancovi Martinovi Fedorovi. Ten spolu s Beblavým naposledy kandidoval za SDKÚ.

Koalícia Obyčajných ľudí a Novy postaví na prvých desať miest ľudí, ktorí doteraz v politike nepôsobili. Líder Obyčajných Igor Matovič bude tradične na poslednom 150. mieste, tesne pred ním ďalší traja poslanci, s ktorými prišiel v roku 2010 do politiky, Jozef Viskupič, Erika Jurinová a Martin Fecko. Predseda Novy Daniel Lipšic zaujme 11. pozíciu, za ním budú nasledovať ďalší členovia Novy do 15. miesta a potom od čísla 22 im bude patriť každé štvrté miesto. Zo súčasných poslancov Obyčajných ľudí by nemal kandidovať Štefan Kuffa. „S veľkou pravdepodobnosťou nie,“ povedal včera Matovič. Kuffa popudil Matoviča i viacerých politikov opozície, keď spolu s poslancom KDH Mariánom Kvasničkom navrhli vlastného kandidáta na post šéfa Najvyššieho kontrolného úradu.

Voľakedy najsilnejšia vládna strana SDKÚ neponúkne žiadne známe mená. Je to aj preto, že takmer všetci stranu počas uplynulých štyroch rokov opustili. Okrem šéfa strany a bratislavského župana Pavla Freša tak na kandidátke budú úplne nové mená. SDKÚ sa už od leta prezentuje novými tvárami na bilbordoch. Kým stranícka značka je notoricky známa, ľudí z bilbordov verejnosť vôbec nepozná.

© Autorské práva vyhradené

36 debata chyba
Viac na túto tému: #Politické strany #parlamentné voľby #kandidátky