Prioritami OĽaNO-NOVA sú boj proti korupcii a školstvo

Boj proti korupcii a školstvo sú prioritami programu hnutia OĽaNO - NOVA. „Program je našou predstavou o Slovensku, súborom riešení problémov, ktoré podľa nás Slovensko trápia. Vznikal skoro rok,“ povedal v utorok novinárom pri predstavovaní volebného programu predseda OĽaNO - NOVA Igor Matovič. Za obyčajných ľudí program zastrešovala Veronika Remišová, za NOVU Marcel Klimek.

16.02.2016 15:51
debata (50)

„Myslíme si, že krajina, kde prekvitá korupcia a kde vládne beztrestnosť pre vysokopostavených gaunerov, nie je dobrá krajina,“ konštatovala Remišová. Obyčajní ľudia presadzujú zavedenie hmotnej zodpovednosti pre verejných činiteľov, sfunkčnenie zákona o preukazovaní pôvodu majetku, prísnejšie majetkové priznania pre verejných funkcionárov a odpolitizovanie štátnej správy. Zmeny by sa mali dotknúť aj verejného obstarávania a prideľovania eurofondov.

„Dobré školstvo je pre formovanie čestných a charakterných ľudí určujúce. Ak chceme zmeniť mentalitu národa, musíme začať v škole,“ podotkla Remišová. Podľa nej sa na Slovensku musí skončiť známe – kto nekradne, okráda rodinu. OĽaNO navrhuje každoročné zvyšovanie platov učiteľov o desať percent, odbremenenie učiteľov od byrokracie a ich kvalitnejšiu prípravu.

odkaz
volby-pravda.sk-568x70

„Slovenské zdravotníctvo zaostáva v efektivite služieb aj v spokojnosti pacientov. Pripravili sme komplexný program reforiem,“ vyslovil sa Tibor Hlavatý. Program pre zdravotníctvo obyčajných ľudí stojí podľa jeho slov na troch pilieroch, ktorými sú nulová tolerancii voči rozkrádaniu, viac peňazí pre poskytovateľov a nie finančné skupiny a jasné pravidlá.

OĽaNO – NOVA plánuje reformu nemocníc, reformu postavenia všeobecného lekára a jej posilnenie, reformu systému poskytovania dlhodobej zdravotnej starostlivosti pre nevládnych a reformu systému verejného zdravotného poistenia.

Do modernizácie nemocníc by ročne malo smerovať 100 miliónov eur. Obyčajní chcú umožniť slovenským pacientom liečbu v zahraničí, ak si ju pacient vyberie, preplácaná by bola do obvyklých nákladov na Slovensku.

Podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová zastrešuje oblasť rodinnej politiky. OĽaNO – NOVA chce predĺžiť materskú dovolenku na 12 mesiacov tak, aby jej úroveň dosahovala 100 percent predošlého príjmu. Deti od troch rokov by mali mať nárok na bezplatné miesto v škôlke. Jurinová sa zasadzuje aj za opätovné zavedenie siete predmanželských a manželských poradní. Daňový bonus na dieťa navrhuje OĽaNO – NOVA zvýšiť na 500 eur ročne, čo je takmer dvojnásobok oproti súčasnému stavu.

V ekonomickej oblasti podľa Marcela Klimeka obyčajní presadzujú vyššie platy, nižšiu nezamestnanosť a potravinovú sebestačnosť. Dane pre bežných podnikateľov navrhujú znížiť k úrovni 16 percent, pre oligopoly (trh, na ktorom dominuje obmedzený počet firiem s monopolným postavením) by sa, naopak, mali dane zvýšiť do úrovne 50 percent.

Dopad na rozpočet by mal byť neutrálny. Na Slovensku by sa podľa Klimeka mali vytvoriť špeciálne ekonomické zóny, dotácie v pôdohospodárstve by mali byť viazané na produkciu a zamestnanosť.

Podľa rómskeho splnomocnenca vlády Petra Polláka by pre deti zo sociálne slabých komunít mala byť povinná účasť v materskej škole, aby mohli nastúpiť pripravené do základnej školy. Do zmeny v osadách treba zapojiť aj rómsku komunitu, a treba riešiť aj tvorbu pracovných príležitostí pre dlhodobo nezamestnaných, napríklad tak, že keď sa v osade stavia škola, pracovať na výstavbe budú samotní Rómovia.

Daniel Lipšic, ktorý zastrešuje oblasť vnútra a justície, považuje za kľúčové vymeniť ľudí na vedúcich pozíciách, a to generálneho prokurátora, špeciálneho prokurátora, šéfa polície a šéfa Národnej kriminálnej agentúry.

Iba statoční ľudia v kľúčových funkciách podľa Lipšica môžu byť garanciou toho, aby nikto nemohol mať pocit, že stojí nad zákonom. „Riešením nie sú systémové balíčky v červených doskách, ale výmena kľúčových ľudí,“ dodal Lipšic.

Matovič garantujúci oblasť podnikateľského prostredia pripomenul, že dlhodobo udržateľné pracovné miesta tvorí iba motivovaný a nebuzerovaný súkromný sektor a nie štát. OĽaNO – NOVA chce preto vytvoriť férové prostredie medzi podnikateľom a štátom

Predseda obyčajných ľudí vylúčil z povolebnej spolupráce Smer a SNS, s akýmikoľvek ďalšími stranami si vie predstaviť napĺňanie predstaveného programu.


Premiérov prvý krok - hlasujte!

Úrad vlády Slovenskej republiky Foto: Ivan Majerský, Pravda
úrad vlády Úrad vlády Slovenskej republiky

Pred pár dňami sme vás vyzvali, aby ste nám napísali, čo by bol váš prvý krok v úrade, ak by ste sa po voľbách stali premiérom Slovenskej republiky. Ďakujeme za odozvu, váš veľký záujem nás príjemne prekvapil.

Mnoho námetov – krokov – sa opakovalo a bolo z nich cítiť, že nie ste s politikmi spokojní a prekáža vám najmä korupcia. Mať menej, ale pracovitejších poslancov, menej ministerstiev, menej úradov, to bola téma, ktorá vo vašich mailoch rezonovala najviac.

Tu je 23 vašich prvých krokov. Mnohé sa opakovali, vybrali sme tie, ktoré prišli skôr.

Vaša úloha bola jednoduchá. Pozrieť si ponuku a vyjadriť, či s tým ktorým krokom súhlasíte, alebo nie. Mohli ste hlasovať za jeden, niekoľko, ale aj všetky a kliknúť na SÚHLASÍM či NESÚHLASÍM. Čím vyšší podiel súhlasných klikov, tým je jasnejšie, čo by sa malo v spoločnosti riešiť ako prvé.

Pozrite sa, čo vás ako voličov trápi najviac. Anketu sme uzavreli v stredu 24. februára o 15.00.

Zdieľaj hlasovanie na Facebooku

Absolútny zákaz účasti schránkových firiem s neznámymi vlastníkmi na zákazkách z verejných zdrojov.
Libor Řezníček, 52, Košice

Zaviedol by som trestnú zodpovednosť sudcov, vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí prostredníctvom širokého arzenálu pochybení, omeškaní a ďalších podvodov zabezpečujú beztrestnosť súdených.
Sasa, 22, Liptovský Mikuláš

Zaviedol by som hmotnú zodpovednosť všetkých ústavných činiteľov a štátnych úradníkov.
Juraj Voda, 58, Nitra

Okamžite by som prijala zákon o preukazovaní pôvodu majetku, aby všetkým, čo majú nejaký majetok zostal iba taký, ktorý preukázateľne zdanili.
Eva Sklová, 69, Bratislava

Zaviedol by som počnúc od premiéra, ministrov, poslancov atď., aby všetci mali len jednu jedinú funkciu!
Zoltán Borisza, 57, Veľké Kapušany

Zrušenie politického vplyvu pri obsadzovaní „všetkých“ pozícií v štátnej a verejnej správe a ich obsadzovanie len na základe odborných a morálnych vlastností žiadateľov.
Milan Olejár, 53, Veľký Šariš

Zákonom ustanovil, že kto dosiahne dôchodkový vek v štátnej resp. verejnej správe, automaticky končí. Žiadne poberanie dvoch platov zo štátnej kasy.
Štefan Petrík, 32, Vranov nad Topľou

Zrušila by som príspevky politickým stranám zo štátneho rozpočtu, nech žijú z členských príspevkov.
Jana Široká, 60, Gelnica

Odlúčil by som cirkev od štátu.
Ján Vronka, 20, Dubnica nad Váhom

Zakázal by som bilbordovú reklamu na celom Slovensku pri cestných komunikáciach.
Jan Ondruška, 54, Trenčín

Ako prvý krok by som zdanil banky aj zahraničných investorov, ktorí všetok zisk berú do zahraničia.
Martin Sýkora, 26, Poprad

Zrušila by som súbeh mzdy a výsluhového dôchodku.
Jarmila Bílešová, 57, Kysucké Nové Mesto

Obmedzil by som možnosť pôsobiť v parlamente na 3 volebné obdobia potom 1 volebné obdobie pauza.
Rastislav Čiernik, 64, Žiar nad Hronom

Vrátil rovnú daň na 15% a zaviedol jednotné odvody 15%.
Jozef Medvecký, 36, Bratislava

Zredukoval by som zdravotné poisťovne na jednu.
Bernard Hazda, 63, Žilina

Zmenu volebného zákona. Zastúpenie v parlamente za každý okres dvaja kandidáti.
Ján Kurimai, 54, Hažlín

Okamžite by som prijal zákon, aby referendum bolo vždy platné a aby ho nesmel parlament ešte schvaľovať.
František Kosál, 67, Košice

Zaviedol by som cirkevnú daň.
Jozef Múdry, 56, Martin

Navrhol by som ústavný zákon, aby všetky kontrolné posty patrili opozícii, vrátane generálneho prokurátora.
Pavel Juríček, 52, Rajec

Presadil by som zákon na podporu mladých rodín: 100-percentnú materskú dovolenku pre pracujúce mamičky, odpustenie platenia hypotéky počas materskej. Slavomír Berta, 53, Vranov nad Topľou

Ako prvé by som zrušil referendové kvórum potrebné na platnosť konania miestneho referenda a referenda na úrovni vyšších územných celkov a zároveň by som znížil počet potrebných podpisov na petícii na základe ktorej by sa referendum vyhlásilo.
Štefan Matejka, 35, Bratislava

Zrušil by som II. dôchodkový pilier, získané peniaze by som presunul do I. piliera.
Jozef Valo, 57, Bratislava

Okamžite by som zrušil hotovostné platby. A je po korupcii.
Juraj Citro, 47, Trnava

50 debata chyba
Viac na túto tému: #OĽaNO #parlamentné voľby #volebný program