Štatistický úrad musel odvrátiť hackerský útok

06.03.2016 20:10
Ľudmila Benkovičová
Predsedníčka Štatistického úradu Ľudmila Benkovičová informovala, že štatistický úrad zaznamenal v období od 22:50 do 23:20 hackerský útok, ktorý sa im však podarilo odvrátiť prerušením spojenia so servermi zo zahraničia. Autor: ,

Víťazom sobotňajších parlamentných volieb sa stal Smer-SD so ziskom 28,28% odovzdaných hlasov. Oznámili to na tlačovej besede zástupcovia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Účasť na voľbách podľa nich predstavuje 59,82%. To znamená, že volieb sa zúčastnilo 2 648 184 opráv­nených voličov. Spomedzi odovzdaných hlasov bolo 98,56% platných.

Na druhom mieste skončila strana SaS so ziskom 12,10% odovzdaných hlasov. Nasledujú OĽaNO-NOVA (11,02%), SNS (8,64%), ĽS Naše Slovensko (8,04%), SME RODINA – Boris Kollár (6,62%), Most-Híd (6,50%) a #Sieť (5,60%). Menej ako päť percent hlasov získali KDH (4,94%), a SMK (4,04%). Ostatné politické subjekty nedosiahli ani jedno percento hlasov.

Podľa predsedu komisie Eduarda Barányho sa na zabezpečení volieb podieľalo 50 okresných a 5993 okrskových volebných komisii. „Voľby prebehli v celku pokojne, usporiadane a korektne,“ uviedol. Podľa viceprezidenta policajného zboru Ľubomíra Ábela riešila polícia v deň volieb 51 podnetov od občanov, z čoho v piatich prípadoch išlo o možné porušenie zákona. „V deň volieb však nebol zaznamenaný žiaden vážnejší trestný čin,“ uviedol.

Podľa predsedníčky štatistického úradu Ľudmily Benkovičovej zaznamenal úrad v období od 22:50 do 23:20 hackerský útok, ktorý sa im však podarilo odvrátiť prerušením spojenia so servermi zo zahraničia. Ako uviedla, spracovanie výsledkov volieb nie sú preteky s časom. „Treba ich spracovať spoľahlivo,“ dodala s tým, že podrobné výsledky volieb môžu občania nájsť na internetovej stránke Štatistického úradu SR.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#parlamentné voľby #Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku