Maďarský volič je rozdvojený

, 07.03.2016 13:40
volby 2016, Bela Bugar
V týchto voľbách sa Most-Híd dostal do parlamentu so ziskom 6,5 percenta. Autor: ,

Očakávania strany Most-Híd spľasli ako mydlová bublina. Namiesto dvojciferného výsledku, v ktorý veril líder Béla Bugár, ledva preliezla hranicu šiestich percent.

Tradičný rival Mostu-Híd Strana maďarskej komunity (SMK) Józsefa Berényiho zase chvíľami siahala na kľučky parlamentných dverí. Podľa sociológa sú síce maďarskí voliči disciplinovaní, ale rozdelení na dva tábory, čo ich oslabuje.

V týchto voľbách sa Most-Híd dostal do parlamentu so ziskom 6,5 percenta, SMK nabrala len 4,04 percenta. Mostu-Híd sa viac darilo v troch okresoch – Nové Zámky, Galanta, Lučenec. SMK zas v Komárne, Dunajskej Strede, Rimavskej Sobote, vo Veľkom Krtíši a Trebišove. Berényiho strana najviac získala v komárňanskom regióne – takmer 39 percent, Most-Híd tu mal niečo vyše 27 percent. Oproti voľbám z roku 2012 Most-Híd tento rok v Dunajskej Strede stratil. Z takmer 44 percent tu padol na 33 percent.

Bugár netajil rozčarovanie. „Výsledok pod osem percent nie je dobrý výsledok,“ vyhlásil. Priznal, že ich očakávania boli väčšie.

Podľa Berényiho v prípade spolupráce strany Most-Híd a SMK mohla mať maďarská menšina zastúpenie na južnom Slovensku, ako aj v parlamente. „V Národnej rade sa budú obhajovať záujmy menšiny v nastávajúcom období veľmi ťažko. Občania maďarskej národnosti vyjdú z týchto volieb pravdepodobne ako porazení,“ podčiarkol.

Sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK poukazuje, že maďarskí voliči sú rozdvojení, čo naznačovali aj prieskumy. Dodal, že Béla Bugár ťažil z toho, že mal istý čas 30, 40 a dokonca aj viac percent slovenských voličov a to mu dávalo vyhliadky na lepší volebný výsledok. Teraz ich stratil. „Pokiaľ ide o maďarských, tak deľba medzi Most-Híd a SMK je takmer vyrovnaná. Myslím si, že v týchto voľbách dokonca viac bodovala SMK, ale to nestačilo,“ konštatoval Haulík. Občanov maďarskej národnosti je dnes deväť percent. V súčasnej nezmenenej situácii to podľa Haulíka nevyzerá reálne, že by obe strany boli schopné prekročiť päťpercentnú hranicu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#voľby 2016 #SMK #Most-Híd #maďarský volič
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica žltý  flower box kocka craspédia

Kytica žltý flower box kocka craspédia

29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk