VIDEO: Matovič: ak by som zakladal stranu, volala by sa inak, logo by bolo iné a boli by tam iní ľudia. Ktorých by si určite nebral?
„Ak je tu iná alternatíva, ktorú spomínajú niektoré opozičné strany, a to je úradnícka vláda, v takom prípade by táto vláda nemala žiadny kontakt s predchádzajúcimi voľbami. To by boli ľudia, ktorí neprešli volebným cyklom,“ pripomenula prezidentka vo vyjadrení pre médiá v Podbanskom. Heger a ministri, ktorí odišli z OĽANO, podľa nej prešli poslednými voľbami. „Zároveň nie je zanedbateľné pre mňa aj to, že bývalé strany vládnej koalície túto situáciu akceptujú a chcú nechať stranu premiéra Hegera dovládnuť,“ dodala.

Vznik novej strany nie je podľa Čaputovej závažná okolnosť alebo zlyhanie vlády. „Je to fakt, že sa odčlenili. Ale vždy, keď idú voľby, či už riadne alebo predčasné, štandardom je, pokiaľ nie je úradnícka vláda, že na jej čele je niekto, kto patrí k nejakej strane. Ak by to bola úradnícka vláda, žiadnu legitimitu by z parlamentných volieb nemala. Mala by ju odo mňa, to je pravda, ale nie z parlamentných volieb,“ skonštatovala.
VIDEO: Heger o novej strane: Je to moja vízia, nie Matovičova.
Prezidentka je pripravená vymenovať úradnícku vládu vtedy, ak zásadným a závažným spôsobom zlyhá Hegerova vláda. „Premiér o tom vie. Veľmi prísne sledujeme jednotlivé oblasti. Niektoré zmeny sa dejú, či už personálne alebo iné, práve kvôli tomu, aby závažné oblasti, ktoré sú dôležité pre Slovensko, neskončili zle,“ povedala.
Heger sa po odchode z OĽANO stal lídrom subjektu Demokrati. Jeho súčasťou sú aj dočasne poverení ministri Jaroslav Naď a Ján Budaj, ktorí pôsobili v OĽANO, a tiež ministri Rastislav Káčer a Karel Hirman.
Pellegrini opätovne žiada úradnícku vládu
Líder mimoparlamentnej strany Hlas Peter Pellegrini vo štvrtok vyhlásil, že by mala prezidentka Čaputová vymenovať úradnícku vládu, ktorá by viedla krajinu do predčasných parlamentných volieb. Zdôraznil, že dočasne poverený premiér Heger, ako aj väčšina dočasne poverenej vlády je súčasťou novej strany, ktorá neprešla voľbami. Títo ministri by podľa neho mali opustiť funkcie, keďže odišli zo strany, ktorej posty patria.
Úradnícka vláda by podľa Pellegriniho mohla pomôcť upokojiť vášne v spoločnosti a zabrániť tomu, aby si „extrém“ pýtal podiel na moci. Nemyslí si, že by jej vyslovili dôveru, no mala by podľa neho mandát na prvých 30 dní a mohla by naďalej fungovať s obmedzenými kompetenciami. Bolo by to podľa Pellegriniho pokojnejšie vládnutie.
„Je neprípustné, aby najsilnejším zoskupením vo vláde bola strana, ktorá neprešla voľbami a ešte ani oficiálne neexistuje v registri ministerstva vnútra,“ povedal líder Hlasu na štvrtkovej tlačovej konferencii. Označil to za podvod a „hulvátstvo“. Upozornil, že nová strana Demokrati si môže robiť volebnú kampaň cez „vládne limuzíny“.
Pellegriniho poslanci sú pripravení podporiť, prípadne aj podať pozmeňujúci návrh, ktorým by sa v Ústave SR stanovili časové lehoty na vypísanie volieb v prípade, že v parlamente dôjde k strate dôvery vláde a nenájde sa nová väčšina poslancov.
