Maďarské fórum a Občianski demokrati pôjdu do volieb spoločne

Mimoparlamentné strany Maďarské fórum (MF) a Občianski demokrati Slovenska (ODS) pôjdu do predčasných parlamentných volieb na spoločnej kandidátnej listine. O dohode informovali predsedovia strán MF Zsolt Simon a ODS Pavel Macko na štvrtkovej tlačovej konferencii.

06.04.2023 11:20 , aktualizované: 11:45
Maďarské fórum a ODS, Zsolt Simon, Pavel Macko. Foto: ,
Zľava v popredí: Predseda strany Magyar Fórum - Maďarské fórum Zsolt Simon a predseda strany ODS Pavel Macko. 6. apríl 2023.
debata (2)

Právnym základom kandidátky má byť Maďarské fórum. Avizovali, že naďalej rokujú aj s ďalšími stranami. Nekonkretizovali ich však.

„Slovensko potrebuje ľudí, ktorí sú preverení, odborní a ktorí niečo dokázali. Toto je cesta, ktorou by sme sa chceli spoločne vydať,“ uviedol Simon s tým, že obe strany sú stabilné, orientované na Európsku úniu a NATO, uznávajú občianske a ľudské práva, trhovú ekonomiku a právny štát.

Podľa Mackových slov chcú vo voľbách ponúknuť alternatívu pre občanov frustrovaných z toho, ako sa na Slovensku posledné roky vládlo a ako krajina fungovala. Zdôraznil, že Slovensko čakajú veľké výzvy. „Musíme dať takú ponuku občanom, ktorá im dá nádej,“ uviedol.

V prípade, ak sa dostanú do parlamentu, vytvoriť chcú spoločný poslanecký klub. „Keď kandidujeme spoločne, tak aj naše hodnoty a ciele budeme chcieť presadzovať v spoločnom poslaneckom klube,“ uviedol Simon. Nepovedali, kto bude lídrom kandidátky. Simon ozrejmil, že sa dohodli na pomere zastúpenia strán. Závisieť to však bude aj od toho, s koľkými stranami a osobnosťami sa ešte dohodnú.

Robert Fico, Milan Uhrík, Eduard Heger Čítajte viac Smer aj Republika rastú. Pravica medzitým tápe: Heger berie voličov KDH aj Matovičovi

Čo sa týka rokovania s ďalšími stranami, podľa Simonových slov potrebujú ešte pár dní. Prípadné dohody oznámia, keď budú definitívne. Spoluprácu po voľbách si vedia podľa Mackových slov predstaviť napríklad s Demokratmi. S Modrými okolo Mikuláša Dzurindu aktuálne nerokujú.

Odmietajú spoluprácu so Smerom, ĽSNS, Republikou a SNS. „Nevstúpime do vlády Hlasu,“ dodal šéf ODS. Simon doplnil, že ak by vzhľadom na výsledky volieb nebola iná alternatíva a vládu by tvorili všetky demokratické strany, no súčasťou by bol aj Hlas-SD, vedeli by túto bariéru prekonať. Podmienkou je, aby to nebolo „pod taktovkou Hlasu“.

Maďarské fórum rokovalo o spolupráci aj s mimoparlamentnou Alianciou. Počas týždňa sa však nedohodli na podobe obsadenia spoločnej kandidátky a rokovania ukončili.

„Osobné ambície Zsolta Simona a jeho neschopnosť prijímať kompromisy a jednotne hájiť záujmy maďarskej komunity ho aj v roku 2009 viedli k rozbitiu spoločnej strany Maďarov. V týchto aktivitách pokračuje aj teraz. Naďalej pracuje na rozbíjaní jednoty Maďarov na Slovensku,“ reagoval po dohode MF s ODS predseda strany Aliancia Kristián Forró. Dodal, že Aliancia bude ďalej pracovať a hájiť záujmy regiónov a maďarskej komunity.

Simon odmieta vyjadrenie Forróa. Kritizoval okolnosti vzniku Aliancie a pýta sa, prečo vtedy neoslovili všetky politické subjekty. Strane vyčíta i to, že na ich spoločnom poslednom rokovaní nebol prítomný predseda platformy SMK. „Aliancia hľadá nejakého čierneho Petra,“ podotkol predseda MF.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Občianski demokrati Slovenska #Maďarské fórum #predčasné voľby 2023