Kollár vyhlási termín predčasných volieb 9. júna

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vyhlási termín predčasných volieb 9. júna. Konať sa budú 30. septembra. Potvrdil to po štvrtkovom (25. 5.) rokovaní parlamentu.

26.05.2023 14:32
Boris Kollár Foto: ,
Predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina).
debata (5)

Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva musí predseda parlamentu vyhlásiť termín volieb 110 dní predo dňom ich konania. Pri termíne predčasných volieb poslanci odsúhlasili aj možnú skoršiu lehotu ich vyhlásenia. Vzťahuje sa však iba na voľby, ktoré sa budú konať 30. septembra 2023. Blížiace sa parlamentné voľby tak môžu byť vyhlásené najskôr 23. mája a najneskôr 12. júna.

Video
Matovič ide do volieb so skratkou OĽaNO a priatelia, spoločne s Grendelovým hnutím NOVA / Zdroj: TV Pravda

Podľa zákona musia strany, ktoré sa chcú v parlamentných voľbách uchádzať o hlas voličov, podať kandidátnu listinu najneskôr 90 dní pred ich konaním. Podať kandidátky by tak mali do 2. júla.

hlina, gyimesi, robert kaliňák, erik kaliňák, matovič Čítajte viac Boj „stopäťdesiatok“? Matovičov trik využije Saska, PS, ale aj Smer. U Fica to bude jeden z dvoch Kaliňákovcov

Vyhlásením volieb sa začína aj predvolebná kampaň. Strany na ňu môžu minúť najviac 3 000 000 eur vrátane dane z pridanej hodnoty.

Video
Remišová sa nechce k spájaniu s OĽaNO priznať / Zdroj: TV Pravda

„Do limitu nákladov politickej strany podľa prvej vety sa započítava aj rozdiel medzi cenou daru alebo iného bezodplatného plnenia uvedenou v zmluve a cenou obvyklou a náklady na propagáciu politickej strany, ktoré politická strana vynaložila v čase začínajúcom 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb,“ píše sa v zákone.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Boris Kollár