Hlas predstavil kandidátku. Jednotkou Pellegrini, Drucker v prvej desiatke, Kurilovská až 23.

Líder Hlasu Peter Pellegrini v piatok v Bratislave predstavil kandidátnu listinu pre septembrové predčasné parlamentné voľby. Jednotkou bude podľa očakávaní sám Pellegrini. Dvojkou bude exministerka vnútra Denisa Saková. Prvú trojku uzatvára bývalý minister zdravotníctva Richard Raši. „Ideme zabojovať o víťazstvo,“ uviedol Pellegrini.

30.06.2023 10:48 , aktualizované: 13:19
Hlas SD, Peter Pellegrini, voľby, Tomáš Erik, Foto: ,
Predseda Hlasu Peter Pellegrini predstavuje kandidátov do septembrových volieb, 30. jún 2023.
debata (65)

Na štvrtom mieste je poslanec Národnej rady Erik Tomáš, piatom odborníčka na zdravotníctvo Zuzana Dolinková, šiestom generálny manažér Hlasu Matúš Šutaj-Eštok, siedmom predseda Nitrianskeho kraja Branislav Becík, ôsmom bývalý predseda ZMOS-u Michal Kaliňák, deviatom bývalý šéf strany Dobrá voľba Tomáš Drucker, ktorého strana sa s Hlasom zlúčila. Prvú desiatku uzatvára poslanec Peter Kmec. Bývalý minister hospodárstva Peter Žiga zaujal 11. miesto.

Hlas predstavil svoju kandidátku
Video
Zdroj: TASR

Bývalá rektorka Policajnej akadémie v Bratislava Lucia Kurilovská, ktorá na poste skončila pre kauzu postrelenia študentky, sa bude o zvolenie snažiť z 23. miesta. Ako povedal Pellegrini, na kandidátke je celá „Pelleho jedenástka“, čiže všetkých 11 súčasných poslancov Národnej rady za Hlas, ďalej 20 členov predsedníctva, krajskí aj okresní predsedovia, ľudia zo strany Dobrá voľba a aj zopár nových tvárí. 26. miesto patrí napríklad olympionikovi v rýchlostnej kanoistike Erikovi Vlčekovi. Ďalšou novou tvárou na kandidátke je bývalý novinár Samuel Migaľ, ktorý dostal číslo 28. Z 35. miesta kandiduje prorektorka Ekonomickej univerzity v Bratislave Paula Puškárová.

Lucia Kurilovská Čítajte viac Kurilovská na akadémii skončila a kritizuje Mikulca: Situácia nabrala obludné rozmery

Avizoval, že v prípade úspechu po voľbách „upracú neporiadok po Igorovi Matovičovi“, budú pokračovať v podpore seniorov či kompenzáciách pre sociálne slabšie skupiny. Podľa jeho slov sa musí skončiť „udržbárska politika“, ktorá neprináša žiadne nové impulzy a vidí len do najbližším parlamentných volieb.

Jednou z priorít Hlasu je stierať regionálne rozdiely, pretože v súčasnosti je podľa Pellegriniho krajina rozdelená na bohatú Bratislavu a zvyšok Slovenska. „Nikto nechce byť trestaný pre to, v akom okrese sa narodil,“ uviedol Pellegrini. Slovensko sa podľa expremiéra musí vrátiť k veľkým investíciám a posilniť svoju vlastnú energetickú sebestačnosť.

Marian Repa aktual Čítajte viac Smer je minulosť. Ale čo je Hlas?

Zopakoval svoj prísľub, že vláda pod jeho vedením zasadne dvakrát v každom okrese Slovenska za štyri roky volebného obdobia. „Chceme presadzovať silný štát na rozdiel od liberálov a pravičiarov, ktorí skôr presadzujú voľnú ruku trhu,“ doplnil.

Posledné dni na registráciu

Politické subjekty majú posledné dni na odovzdanie kandidátnych listín do nadchádzajúcich parlamentných volieb. Musia to stihnúť do nedeľňajšej polnoci. Dovtedy majú čas aj na utváranie prípadných koalícií a spájanie. Na tlačovej besede o tom informoval minister vnútra Ivan Šimko. Uviedol tiež, že k štvrtku odovzdalo kandidátne listiny sedem politických subjektov. Minister upozornil, že kandidátky sa nebudú preberať v sobotu, čiže politické subjekty ich môžu odovzdať v piatok 30. júna, alebo v nedeľu 2. júla. Rovnako zdôraznil, že po podaní kandidátky ju už nie je možné dopĺňať ani meniť poradie kandidátov.

Šimko pripomenul aj potrebu uhradiť volebnú kauciu vo výške 17-tisíc eur. Kandidátky musí do 12. júla preskúmať Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Ak kandidátne listiny splnia potrebné náležitosti, najneskôr 22. júla budú komisiou zaregistrované. Komisia následne vyžrebuje volebné čísla, ktoré budú zverejnené na webe rezortu vnútra. Minister tiež informoval, že kandidatúry sa možno vzdať do 28. septembra.

Ako informoval šéf rezortu vnútra, o hlasovanie poštou zo zahraničia požiadalo dosiaľ viac než 11 800 voličov. Ako uviedol Šimko, najviac ich bolo z Českej republiky, Veľkej Británie, ale aj z Nemecka, Švajčiarska a Rakúska. O voľbu poštou žiadali slovenskí občania aj zo Spojených štátov amerických, Holandska, Belgicka a ďalších štátov. O voľbu poštou zo zahraničia možno požiadať prostredníctvom elektronického formulára, alebo poštou. Šimko pripomenul, že posledným termínom na doručenie žiadosti o voľbu poštou zo zahraničia je 9. august.

65 debata chyba
Viac na túto tému: #Hlas #Peter Pellegrini #predčasné voľby 2023