Kandidátky sú zaregistrované. S akým číslom pôjdu strany do volieb? Prezrite si kompletný zoznam

Politické subjekty dostali v stredu čísla kandidátnych listín. Tie budú figurovať na hlasovacích lístkoch. Čísla vyžrebovala štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na svojom stredajšom zasadnutí. TASR prináša zoznam politických subjektov so zaregistrovanou kandidátnou listinou a vyžrebované čísla.

12.07.2023 12:15 , aktualizované: 14:13
Robert Fico / Peter Pellegrini / Michal Šimečka... Foto:
debata (136)

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán zaregistrovala na svojom stredajšom zasadnutí 25 kandidátnych listín od politických subjektov kandidujúcich v septembrových parlamentných voľbách. Oznámil to predseda komisie Ladislav Orosz.

Štátna volebná komisia zaregistrovala 25 kandidátok
Video
Komisia v stredu preverovala podané kandidátne listiny, zaregistrovala ich a vyžrebovala im čísla. / Zdroj: TV Pravda, Robert Hüttner

Komisia v stredu preverovala podané kandidátne listiny, zaregistrovala ich a vyžrebovala im čísla. Počet kandidátok sa ešte môže znížiť, pokiaľ nejaký subjekt z volieb odstúpi. Kandidátky zverejnia na webe ministerstva vnútra.

Subjekty museli uhradiť volebnú kauciu vo výške 17.000 eur. Po podaní kandidátky nie je možné ju dopĺňať o ďalších kandidátov a ani meniť ich poradie. Kandidovať za poslanca Národnej rady (NR) SR môže občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕši 21 rokov a má trvalý pobyt na území Slovenska.

Predvolebná kampaň je v plnom prúde Čítajte aj Bitka o voliča je v plnom prúde. Aké zbrane vytiahli politici? Pellegrini vydáva knihu, Dzurinda oprášil bicykel

Politický subjekt môže najneskôr 48 hodín pred voľbami vziať späť celú svoju kandidátku. Takisto sa môže aj kandidát najneskôr 48 hodín pred začatím sa volieb svojej kandidatúry vzdať alebo ho môže strana odvolať.

Peter Pellegrini, Hlas Čítajte aj Pellegrini pre Pravdu: SR nesmie len prežívať, Hlas ponúka víziu. Fico či Šimečka? Z chýb som sa poučil

Predseda štátnej komisie Ladislav Orosz na následnom brífingu povedal, že komisia sformulovala v súvislosti s podanými kandidátkami podnet pre ministerstvo vnútra. Ten sa týka možnej zmeny legislatívy v súvislosti s povolaniami, ktoré si kandidáti uvádzajú na kandidačných listinách. Niektorí kandidáti, napríklad v prípade hnutia OĽaNO a priatelia, si totiž ako povolanie uvádzali napríklad „bojovník proti korupcii". „Mali sme zaujímavú debatu na túto tému. Netýkalo sa to len kandidátnej listiny OĽaNO a priatelia, ale aj ďalších, kde boli uvedené údaje o zamestnaní, ktoré nie celkom korešpondujú s obvyklým chápaním pojmu zamestnanie," skonštatoval Orosz.

Predčasné parlamentné voľby sa budú konať v sobotu 30. septembra. Volebná kampaň sa začala 9. júna, končí sa 48-hodinovým volebným moratóriom. Politické subjekty môžu na kampaň minúť najviac tri milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty. Musia mať transparentný účet.

136 debata chyba
Viac na túto tému: #parlamentné voľby #volebná kandidátka #predčasné voľby 2023 #kandidačné listiny