Zo zahraničia bude voliť historicky najvyšší počet ľudí

Premiér Ódor informoval, že zo zahraničia prišiel historicky najvyšší počet voličov, ktorí majú záujem voliť z cudziny. Konkrétne ide o 72 993 žiadostí. Viac ako 3 000 ľudí už volilo. Najviac žiadostí prišlo z Česka - 27-tisíc. Zaujímavosťou je, že žiadosti prišli aj z krajín ako Francúzska Polynézia, Zimbabwe, Grónsko. Slováci majú záujem voliť až zo 130 krajín sveta.

10.08.2023 09:19 , aktualizované: 09:59
debata (14)

„Verím, že výrazne vyšší záujem o voľbu poštou je aj vďaka tomu, že systém je jednoduchší a aj preto, že sme mali informačnú kampaň ministerstva vnútra a ostatných rezortov, a zapojili sa celkom dobre aj iné organizácie,“ uviedol Ódor.

fico, šimečka Čítajte viac Čo sa stane, ak vyhrá Smer alebo PS? Voliči oboch strán sa boja a zvažujú odchod zo Slovenska

Ako pripomenul, počet žiadostí naznačuje záujem voličov a neznamená automaticky, že všetci musia odvoliť. Hlas sa ráta po zaslaní vyplnených hlasovacích lístkov na ministerstvo. Hlasovací lístok treba doručiť na ministerstvo vnútra do 29. septembra.

Ódor: Sme pripravení vládnuť aj po voľbách, ak nebude iná alternatíva
Video

Žiadosti prišli zo 131 krajín sveta. Najviac záujemcov bolo z Českej republiky. Slováci však prejavili záujem voliť napríklad aj z Madagaskaru, Grónska či Zimbabwe.

Celkovo vznikne 18 volebných okrskových komisií. Štátny tajomník Ministerstva vnútra (MV) SR Tomáš Oparty vyzval kandidujúce politické strany, aby nominovali do komisií svojich zástupcov. Termín je do 21. augusta.

Riaditeľka odboru volieb a referenda sekcie verejnej správy MV SR Eva Chmelová skonštatovala, že nová webová aplikácia vytvorila priestor najmä v prospech voliča. Možnosť požiadať o voľbu listinným spôsobom využilo vyše 400 voličov, ktorí boli podľa nej v nevýhode, keďže komunikácia s ministerstvom je dlhšia.

Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra. Volebná kampaň sa začala 9. júna, keď bol vyhlásený termín volieb.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #voľba poštou #predčasné voľby 2023