Šimečka varuje KDH pred kreslením červených čiar: Slovensko stojí nad priepasťou

Demokraticky orientované strany, ako sú Progresívne Slovensko (PS) alebo KDH, by nemali teatrálne kresliť červené čiary o tom, za akých okolností nebudú ochotné s potenciálnymi partnermi vytvoriť vládu. V TASR TV to povedal predseda PS Michal Šimečka. Upozornil, že v prieskumoch vedie líder Smeru Robert Fico a môže po voľbách rozdávať karty.

16.08.2023 07:47
Michal Šimečka Foto: ,
Predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka.
debata (29)

„Takéto vyhlásenia našich potenciálnych partnerov vnímam ako krajne nezodpovedné,“ povedal Šimečka. Reagoval tým na predsedu KDH Milana Majerského, podľa ktorého KDH nepôjde do vlády so stranami, ktoré budú presadzovať registrované partnerstvá párov rovnakého pohlavia.

Robert Fico / Peter Pellegrini / Michal Šimečka / Milan Uhrík / Richard Sulík / Igor Matovič / Čítajte viac Kto sú ženy našich politikov? Uhríková financuje hnutie, z Ficovej je maklérka a Kollárove ženy mu kazia kampaň

Možnosť vlády s účasťou Smeru vníma predseda PS ako hrozbu pre Slovensko. „Dokonca by som povedal, že ako demokratické spektrum stojíme nad priepasťou. Chcem veriť, že nie iba PS, ale aj KDH a ďalší naši partneri majú minimálne zhodu v tom, že chceme, aby Slovensko bolo demokratické, proeurópske a krajina, kde platí právny štát,“ vyhlásil.

Heger a Matovič frustrovali

Agendu ľudských práv, vrátane hodnoty rovnosti, však považuje pre Progresívne Slovensko za kľúčovú, vrátane práv LGBTI komunity. „Ja nejdem kresliť červené čiary, my máme nejaký program, KDH má svoj, uvidíme, kto bude mať koľko mandátov a potom sa začnú vyjednávania,“ konštatoval.

Šimečka pre Pravdu: Progresívci sú po neúspechu silnejší
Video

Šimečka oceňuje zahraničnú a bezpečnostnú politiku vlády Eduarda Hegera, chaotický a konfliktný spôsob vládnutia jeho kabinetu, ako aj vlády Igora Matoviča, však podľa neho poškodil dôveru voličov k demokraticky orientovaným stranám. „Frustrovalo to veľa voličov a vyslalo signál, že prozápadné alebo prodemokratické strany akoby nevedeli spolu vládnuť. To sa musí zmeniť a robiť inak,“ povedal.

Šimečka je presvedčený, že jeho hnutie neponúka iba svoj program, ale aj skúsené osobnosti schopné dotiahnuť do konca veľké projekty. „Spomeniem Jaroslava Spišiaka, ktorý bol prezidentom Policajného zboru, Tomáš Valášek bol veľvyslancom SR pri NATO, Štefan Kišš dlhoročne viedol útvar hodnoty za peniaze na ministerstve financií, Michal Truban viedol veľkú firmu. To sú ľudia, ktorí majú skúsenosti, ako riadiť veci. Čo je presne to, čo predchádzajúca vláda nevedela,“ vyhlásil.

Milan Majerský, KDH, august 2020 Čítajte viac KDH predstavilo päť priorít volebného programu

Ocenil rekordný počet, až 72.993 ľudí, ktorí sa registrovali pre voľbu zo zahraničia. „Každý politik by mal chcieť, aby k voľbám prišlo čo najviac ľudí,“ konštatoval. Aj keď sa pri voľbe poštou nedá zaručiť tajnosť volieb na rovnakej úrovni, ako pri klasickej voľbe za plentou, podľa Šimečku je z hľadiska verejného záujmu dôležitejšie to, že sa do celonárodného rozhodovania budú môcť zapojiť tisícky ľudí, ktorí by inak hlasovať nemohli.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #KDH #Progresívne Slovensko #Michal Šimečka #predčasné voľby 2023