Prieskum AKO: Smer zostáva na čele, PS atakuje 18 percent, v parlamente deväť strán

Voľby do Národnej rady SR by v auguste vyhral Smer so ziskom 19,2 percenta hlasov. Nasledovalo by Progresívne Slovensko (17,8 percenta) a Hlas (15 percent). Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane televízie Joj. Do parlamentu by sa dostalo deväť strán.

17.08.2023 22:25
parlament autor: Robert Hüttner Foto: ,
debata (132)

Štvrtá by skončila koalícia hnutia OĽANO a priatelia so stranami Za ľudí a Kresťanská únia, ktorú by volilo 7,2 percenta opýtaných. Do parlamentu by sa dostala aj Saska so ziskom 6,6 percenta. Ďalej aj Republika (6,3 percenta), KDH (6,2 percenta), SNS (5,9 percenta) či Sme rodina (5,7 percenta).

Pred bránami NR SR by ostali Demokrati (2,9 percenta), Aliancia (2,5 percenta), Modrí, Most-Híd (2,1 percenta), strany združené okolo Maďarského fóra (0,8 percenta), Komunistická strana Slovenska (0,4 percenta).

Nasledovali by Spravodlivosť (0,4 percenta), Slovenská demokratická a kresťanská únia (0,4 percenta) a Kotlebovci – ĽSNS (0,3 percenta). Zhodne po 0,1 percenta namerali subjektom Slovenské Hnutie Obrody, My Slovensko a Srdce vlastenci a dôchodcovia – Slovenská národná jednota. Nula percent by získali Pirátska strana – Slovensko, Princíp, Spoločne občania Slovenska, Vlastenecký blok a Karma.

Na základe výsledkov prieskumu by Smer v parlamente získal 32 kresiel, Progresívne Slovensko 30 a Hlas 25. S 12 poslancami by v NR SR bola koalícia OĽANO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia, zhodne s 11 poslancami zase SaS a Republika. KDH a SNS by získali zhodne po desať mandátov, Sme rodina deväť mandátov.

fico-simecka-pellegrini-danko Čítajte viac Prieskum SANEP pre ta3: Odstup medzi Smerom a Hlasom sa zväčšuje. PS tiež stúpa, SNS v parlamente

Respondentom bol predložený zoznam všetkých strán, ktoré kandidujú v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Strany, ktoré si nevybral ani jeden z respondentov a získali nula percent, nie sú uvedené.

Prieskum sa konal v čase od 7. do 14. augusta 2023 na vzorke 1000 respondentov.

fico-simecka-pellegrini-matovic Čítajte viac Prieskum Ipsos: Ficov Smer klesol, PS a Hlas sa držia, Kollár padá a Matovič by bol v parlamente
132 debata chyba
Viac na túto tému: #volebné preferencie #prieskum volebných preferencií #parlamentné voľby 2023