Dankovi prekáža liberalizmus a PS, varuje pred vládou bláznov. Ste príveskom Fica, nefňukajte, odkazuje Šimečka

SNS je príveskom Roberta Fica, stranou minulosti a médiá nemôžu za to, že sa naposledy nedostala do parlamentu. Myslí si to predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, ktorý sa so šéfom SNS Andrejom Dankom stretol v dueli v ta3. Danko Šimečkovi zase pripomenul, že hoci nenávidí Roberta Fica, v minulosti pracoval pre jedného zo zakladateľov Smeru.

27.08.2023 14:30
debata (407)

Dankovi sa nepozdáva podoba liberalizmu, ktorú podľa neho predstavuje PS, pretože vytvára v spoločnosti napätie. „Bojujeme proti liberalizmu, aby nevznikla vláda Šimečku, Sulíka, Kollára,“ povedal otvorene s tým, že nechce, aby sa líder progresívcov stal premiérom a Zuzana Čaputová prezidentkou. Hlava štátu však už oznámila, že sa v ďalších voľbách uchádzať o znovuzvolenie do funkcie nebude. Vládu Richarda Sulíka, Igora Matoviča a Borisa Kollára Danko pravidelne označuje za vládu bláznov a varuje pred ich návratom.

Liberáli boli podľa Šimečku aj v Slovenskej národnej strane v časoch, kedy vznikala. Aj preto sa mu zdá smutné, v akom stave je strana v súčasnosti. „SNS je dnes už len príveskom Roberta Fica,“ vyhlásil. Spoluprácu Danka a Fica vníma ako hrozbu pre demokraciu a myslí si, Danko stále na niekoho len útočí a niečo zakazuje.

Michal Šimečka po relácii V politike
Video

Progresívna politika podľa Šimečku znamená orientáciu na budúcnosť. „Našimi partneri v Európskej únii sú liberálni lídri ako holandský premiér Mark Rutte, francúzsky premiér Emmanuel Macron,“ menoval. Dnes už v politike nevníma spor medzi pravicou a ľavicou, ale konflikt tých strán, ktoré sa utiekajú k minulosti a tých, ktoré hľadia dopredu. K stranám minulosti Šimečka zaradil SNS a rovnako aj Smer Roberta Fica.

Šimečka reagoval aj na vyjadrenie bývalých opozičných strán. Rozpor vidí v ich verených obvineniach smerom k PS – na jednej strane stranu obviňujú z toho, že všetko riadi, na druhej strane jej vyčítajú, že nemá skúsenosti.

Billboard strany Saska, august 2023
Billboard strany Hlas-SD, kniha Petra Pellegriniho
+12Billboard hnutia OĽaNO, august 2023

Prácou pre Zalu sa netají

Danko vytkol predsedovi progresívcov, že hoci Fica „nenávidí“ v minulosti pracoval pre zakladateľa Smeru Borisa Zalu. Šimečka mu oponoval, že sa prácou pre bývalého europoslanca netajil. „Je to v mojom životopise. Keď som si robil doktorát na Oxfordskej univerzite, tak som začal pracovať ako odborný poradca poslancov zahraničného výboru Európskeho parlamentu. Áno, medzi nimi bol vtedy aj Boris Zala,“ vysvetlil s tým, že je na svoju prácu hrdý a so Smerom nemalo jeho pôsobenie nič spoločné. Na PS dnes všetci útočia, pretože rastie v prieskumoch verejnej mienky, myslí si.

V minulom volebnom období sa mnohé veci nepodarilo presadiť podľa Danka aj preto, že „mešec“ s peniazmi držal predseda Smeru, ktorému však nikdy neslúžil a je pre neho súperom. Hoci s Ficom nie je ľahké vládnuť, treba sa pozrieť, kto iný je na politickej scéne. SNS má podľa Danka na kandidátke najlepšie regionálne zastúpenie.

Šimečkovi v dueli vyčítal aj aktivity jeho otca novinára Martina Milana Šimečku, ktorý pracuje pre Denník N. Podľa šéfa SNS novinár Šimečka synovi politikovi nahráva v médiách. „Pán Danko, nefňukajte,“ reagoval Šimečka. Médiá podľa neho nemôžu za to, že sa SNS naposledy nedostala do parlamentu. „Ak niekto verí tomu, že tu existuje nejaký tajný systém, čo tu všetko ovláda, nevyhovorím mu to rovnako, ako nevyhovorím ľuďom, že Zem je v skutočnosti guľatá a nie plochá,“ reagoval Šimečka.

Michal Šimečka, Richard Sulík, Igor Matovič, Robert Fico Čítajte viac Najviac dáva do kampane Smer, rozpory vo výdavkoch má okrem OĽaNO aj Republika. Za čo platia v kampani?

Kto im platí kampaň

Organizácia Transparency Intenational Slovensko (TIS) tento týždeň zverejnila hodnotenie transparentnosti kampaní politických strán, z ktorého najlepšie vyšlo práve PS. Šimečka povedal, že PS má pôžičky od slovenských podnikateľov, ktorí za pôžičky nič nechcú. „Sú to ľudia, ktorým tie peniaze vrátime. Nemajú žiadny obchod so štátom,“ vysvetlil. Trojmiliónový limit strana neplánuje dosiahnuť.

Kampaň SNS je podľa TIS jedna z najmenej transparentných. Všetky pôžičky máme na webe SNS, reagoval Danko. Kampaň strany financujú z peňazí, ktoré dostali za volebný výsledok a z bezúročných pôžičiek. Financovanie SNS je podľa Danka čisté. Prioritou strany bude po voľbách dostavanie diaľnic, naštartovanie ekonomiky, ale aj návrat bankového odvodu.

© Autorské práva vyhradené

407 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Andrej Danko #Progresívne Slovensko #Michal Šimečka #V politike #parlamentné voľby 2023