Tajná dohoda? Danko hovorí, že Fico už obetoval kreslo premiéra Pellegrinimu. Hlas to popiera, Smer hovorí jasne

Líder SNS Andrej Danko sa dnes zúčastnil dvoch debát. V politike v ta3 bol značne podráždenejší a miesto argumentov na svojho kolegu v diskusii a lídra Progresívneho Slovensko (PS) Michala Šimečku útočil. V druhej bol o čosi miernejší a s predsedom Sasky Richardom Sulíkom sa bavili pomerne vecne nielen o prioritách, ale aj cieľoch v budúcej vláde. V závere však prekvapil informáciou, že medzi lídrom Smeru Robertom Ficom a lídrom Hlasu Petrom Pellegrinim už existuje tajná dohoda.

27.08.2023 15:29 , aktualizované: 19:07
Danko, Pellegrini, Fico Foto:
Andrej Danko svojimi výrokmi o dohode medzi Hlasom a Smerom prekvapil.
debata (239)

Moderátor relácie Na telo televízie Markíza sa Danka v závere spýtal tri otázky, na ktoré bolo potrebné odpovedať áno nie. Ak by to bolo potrebné pre pritiahnutie Hlasu do koalície, mal by Smer obetovať funkciu premiéra a dať ju Pellegrinimu? „To už sa stalo,“ reagoval Danko.

Pellegrini pre Pravdu: Fico či Šimečka? Z chýb som sa poučil
Video
Zdroj: TV Pravda

Už sa vraj dohodli, Pellegrini to odmieta

„Ja si myslím, že áno,“ odpovedal na otázku, či sa už lídri strán dohodli. Líder Hlasu Peter Pellegrini akúkoľvek dohodu rázne odmieta. „Žiadne takéto dohody neexistujú. Hlas s nikým neuzatvára pred voľbami dohody o povolebnej spolupráci,“ reagoval Hlas.

šimečka, fico, letanovská, pellegrini Čítajte viac PS dobieha Smer, útoky sa stupňujú. Uškodí mu fotka s Hamranom? Strany cítia hrozbu, tvrdí politológ

„Naším jediným cieľom je získať vo voľbách čo najsilnejší mandát na budovanie silného štátu, ktorý dokáže skutočne pomôcť ľuďom. O podobe budúcej vládnej koalície a aj o obsadení funkcie premiéra rozhodnú jedine ľudia vo voľbách,“ dodala strana.

Fico chce byť štvrtýkrát premiérom

Strana Smer neskôr v stanovisku uviedla, že ak sa strana vyhrá voľby a zostaví väčšinu, Fico sa bude uchádzať o post premiéra. „Ako predseda Smeru veľmi jasne vyhlasujem, že pokiaľ Smer vyhrá nasledujúce parlamentné voľby a budeme schopní zostaviť väčšinovú koalíciu, budem sa štvrtýkrát uchádzať o post predsedu vlády Slovenskej republiky,“ vyhlásil.

Strana priznala, že Danko ich vedel vždy prekvapiť. „Smer nemá žiadne dohody ohľadne povolebnej spolupráce a žiadne také, o ktorých dnes hovoril Andrej Danko, by ani nikdy neuzatvoril, pretože mu to kážu politické skúsenosti. Predsedom vlády SR po voľbách bude buď predstaviteľ víťaznej politickej strany alebo predstaviteľ inej politickej strany, ktorá napriek tomu, že nevyhrá voľby, bude mať schopnosť zostaviť väčšinovú vládnu koalíciu,“ dodala strana.

Podpredseda Hlasu Erik Tomáš však už v minulotýždňovej debate na RTVS naznačil, že nič nie je vylúčené. Pellegrini totiž v minulosti uviedol, že si nevie predstaviť sedieť v jednej vláde s Ficom, no Smer nikdy nevylúčil.

šimečka, pellegrini, kollár Čítajte viac Koho ešte zvažujú voliči? PS môže využiť mobilizáciu, Hlas by musel presvedčiť všetkých

„Nechceme návrat starých časov a nechceme ani návrat experimentov, pretože je to nezlučiteľné s hodnotami a prácou strany Hlas-SD. My chceme robiť číru sociálnu demokraciu,“ povedal Tomáš a naznačil, že vláda je jedna vec a koalícia druhá. . „To, že Peter Pellegrini povedal, že nebude s Robertom Ficom sedieť v jednom vládnom kabinete ešte neznamená, že nebude strana Hlas so Smerom v jednej vládnej koalícii, lebo nikto z nás ju nikdy nevylúčil. A nikto z nás z Hlasu nikdy nepovedal, že pôjde s PS alebo Saskou, preto nás mrzí tá klebeta,“ dodal Tomáš.

Padajúci Hlas, silnejúce PS a Smer

O tom, ku komu sa nakoniec líder Hlasu prikloní, sa vedú vášnivé debaty už týždne. Koniec koncov, bol to líder Smeru Fico, ale aj líder hnutia OĽaNO, ktorý na svetlo sveta vytiahli údajne vysnívanú koalíciu Hlasu so Saskou a PS.

Šimečka o povolebnej stratégii PS
Video
Zdroj: TV Pravda

Hlas považuje Šimečku za neskúseného politika a PS je pre neho neznámou stranou, no s dobrým marketingom. Pre Sulíka je Hlas neželaným partnerom a Šimečka svoju stratégiu oznámi aj v septembri. Navzájom sa nevylúčili.

Okrem toho Hlas označuje Fica za politika minulosti s tým, že Pellegrini sa chce pozerať do budúcnosti. Keď však začali Hlasu klesať preferencie a predbehli ich aj progresívci, Hlas začal otáčať. Najhlasnejšie sa vyjadril podpredseda strany Erik Tomáš.

Práve spájanie s PS a Saskou podľa neho môže za pokles ich voličskej podpory. Aktuálne je podľa prieskumov Smer stále na prvom mieste, no PS ich pomaly dobieha. Obom stranám však preferencie rastú. Pellegriniho Hlas klesol na tretie miesto, aj keď od vzniku do februára tohto roka kraľoval prieskumom s takmer 20 percentami. Dnes sa jeho podpora pohybuje okolo 13 percent.

© Autorské práva vyhradené

239 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #SNS #Smer #Hlas #Andrej Danko #Peter Pellegrini #predčasné voľby 2023