KDH posilňuje svoje rady. Do ich tímu prichádza exminister spravodlivosti a bývalý predseda Slovenskej advokátskej komory Viliam Karas. V KDH bude zastupovať oblasti spravodlivosti a vnútra.
Nestraník s jasnými postojmi kresťanského demokrata
Do tímu prichádza ako nestraník s jasnými kresťanského demokrata. „S predsedom KDH Milanom Majerským som zajedno v tom, že budovať spravodlivý štát a bojovať proti korupcii je možné iba kompetentným a zodpovedným prístupom založeným na úcte k právu a hodnotám. KDH zároveň vnímam ako stranu, ktorá má v základných hodnotových otázkach konzistentné postoje bez ohľadu na vonkajšie okolnosti,“ uviedol Karas.
V oblasti spravodlivosti a práva sa podľa neho musíme vrátiť k úcte k pravidlám. „Impulzom pre mňa boli aj udalosti posledných týždňov, v ktorých sme svedkami hlbokej krízy inštitúcií zodpovedných za presadzovanie práva. Idea právneho štátu a boj proti korupcii sa nemôže stať rukojemníkom nerozvážnosti, osobných ambícií, či dokonca túžby po pomste,“ dodal.
„V KDH to s bojom proti korupcii, za rovnaké práva a spravodlivosť pre všetkých myslíme vážne. V tejto krajine nesmie nikto stáť nad zákonom. Príchod Viliama Karasa do nášho tímu ešte viac zvýrazňuje pripravenosť KDH pomôcť ľuďom na Slovensku, aby sa mali lepšie v každej oblasti života, vrátane spravodlivosti a bezpečnosti,“ uviedol líder KDH.
Karas pripravoval zákon pre LGBTI+ komunitu
Karas počas svojho pôsobenia na rezorte spravodlivosti riešil aj zákon, ktorý mal upraviť práva LGBTI+ komunity. Pre Majerského je otázka registrovaných partnerstiev červenou čiarou, za ktorú nepôjde a aj preto by si z dvojice Boris Kollár a Michal Šimečka vybral radšej hnutie Sme rodina.

Návrh zákona pre nezosobášené osoby, ktoré žijú v spoločnej domácnosti mal predložiť po predchádzajúcom zadaní od expremiéra Eduarda Hegera. Práva komunity sa dostali do popredia po tragédii na Zámockej ulici v Bratislave, kedy Juraj Krajíček zastrelil dvoch mladých mužov – Juraja Vankuliča a Matúča Horvátha. Verejný tlak na zrovnoprávnenie LGBTI+ ľudí s väčšinou vzrástol.
Krátko po tragédii neprešiel parlamentom návrh Sasky na partnerské spolužitie. Koalícia OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí hovorila, že práva LGBTI+ ľudí chcú upraviť v menšej miere, ako navrhovala Saska. Návrh ministra Karasa považovali predstavitelia LGBTI+ komunity za nedostatočný a ponižujúci, keďže bol výrazne slabší ako registrované partnerstvá a aj ako návrh Sasky na partnerské spolužitie. Karasov návrh nakoniec stiahli a nový by mala pripraviť súčasná poverené ministerka spravodlivosti a bývalý ombudsmanka Jana Dubovcová.