Saskári si vystrelili z Danka: „Podvodník a klamár,“ píše sa na vizuále. Líder SNS chce podať trestné oznámenie

Líder SNS Andrej Danko opäť verejnosti pripomenul svoju plagiátorskú kauzu, ktorú by nejeden politik radšej nechal zapadnúť prachom. Spravil tak v debate s lídrom Progresívneho Slovenska (PS) Michalom Šimečkom, ktorého sa pýtal, odkiaľ mal peniaze na štúdium na prestížnej britskej škole Oxford. Danko uviedol, že jeho práca nebola plagiátom, čím si vyslúžil kritiku časti politického spektra. Saska si z neho vystrelila a na vizuál bilbordu SNS si dala vlastné slová. Predseda SNS chce podať trestné oznámenie, no Saska vizuál stiahnuť neplánuje.

30.08.2023 14:35
sulík, danko Foto: ,
Danko chce podať za ukradnutie vizuálu na Sasku trestné oznámenie, Saska ho stiahnuť neplánuje.
debata (469)

„Moja práca nebola plagiát. V roku 1998 mohlo byť aj 100 percent cudzieho textu,“ povedal Danko v diskusnej relácii V politike na ta3. Prvýkrát pritom kauzu spomenul a oživil ju práve Danko.

Danko a Šimečka v diskusnej relácii ta3
Video
Zdroj: ta3
šimečka, fico, pellegrini Čítajte viac PS stúpa rýchlejšie ako Smer, Hlas sa vyhraňuje. Aké scenáre sú v hre a čo ich môže ovplyvniť? Nie je to len o víťazoch

Moja práca nebola plagiátom

Predseda SNS hovoril Šimečkovi, že je súčasťou systému, ktorý ovláda Slovensko a žiadal ho, aby vysvetlil financovanie svojho štúdia. „Prezentujete oligarchický systém, máte také silné ruky, že lúsknutím prsta viete zlikvidovať človeka,“ obviňoval predsedu PS. Šimečka odmietol, že by bol súčasťou „nejakého tajného systému“. Štúdium na Oxforde si zaplatil najmä vďaka štipendiám.

Na snímke zo 7. augusta 2023 v Žiline billboard... Foto: TASR, Daniel Stehlík
SNS, bilbord, Andrej Danko Na snímke zo 7. augusta 2023 v Žiline billboard do predčasných parlamentných volieb Slovenskej národnej strany.
Andrej Danko Čítajte viac V kauze Dankovej rigoróznej práce vyšetrovateľ zastavil trestné stíhanie

Dankovi pripomenul, že jeho rigorózna práca bola plagiátom, čo líder SNS odmietol. „To si od vás vyprosím,“ povedal. Plagiátorská aféra vraj bola výmyslom Denníka N, ktorý predseda SNS v televízii označoval za „firemné noviny Progresívneho Slovenska“.

„Moja práca nebola nikdy plagiát. V roku 1998 mohlo byť aj 100 percent cudzieho textu,“ vyhlásil potom Danko s tým, že v jeho rigoróznej práci bolo 96 percent cudzích textov, čo bolo v tom čase podľa neho v poriadku.

Študentská rada protestuje

Študentská rada vysokých škôl to však kritzuje, pretože podľa nich nie je možné skopírovať ani jednu vetu a tváriť sa, že je vaša vlastná. „Pán Andrej Danko, pripravili sme vám tlačivo na vzdanie sa titulu, stačí pridať podpis,“ uviedla rada. „Veríme, že tentokrát sa pán Danko vzdá titulu a dokáže, že k vysokým školám, vzdelaniu a vzdelanosti, študentom a študentkám stavia s úctou, zodpovednosťou a ctí si hodnoty etiky a integrity akademického písania i pôsobenia ako takého,“ dodáva rada.

Šimečka neskôr na margo financovania štúdia na Oxforde na sociálnej sieti uviedol: „Existuje koncept, možno o ňom viete, volá sa to prospechové štipendium,“ odkázal Dankovi. „Na Oxforde som ich získal niekoľko, skusmo si spomínam na tri,“ uviedol a vymenoval tri štipendiá, na základe ktorého dostal súhrnne zhruba 50-tisíc libier za päť rokov magisterského a doktorandského štúdia.

Danko, Pellegrini, Fico Čítajte viac Tajná dohoda? Danko hovorí, že Fico už obetoval kreslo premiéra Pellegrinimu. Hlas to popiera, Smer hovorí jasne

„Školné bolo pred Brexitom zhruba 5-tisíc libier ročne, plus náklady na život, ktoré boli o niečo vyššie. Mal som aj drobné úspory (pred štúdiom som pracoval ako redaktor v SME a pre Financial Times), čosi mi dali rodičia, a v závere doktorátu som zároveň pracoval v Európskom parlamente,“ dodal.

Podvodník, hlupák klamár…

Na sociálnych sieťach však reagovali aj ďalší politici. Najviac práce si dali liberáli, ktorí sa pohrali s vizuálom bilbordu, ktorí používa SNS v predčasných voľbách. „Len málokto sa dokáže v troch krátkych vetách priznať, že je podvodník, klamár a ešte aj hlupák. Andrej Danko to včera zvládol,“ napísal kandidát za Sasku Ondrej Dostál.

„Obhajoba plagiátorstva očividne nezmyselným tvrdením o 100 percentách cudzieho textu v roku 1998 je tak absurdná, že sa k nej môže uchýliť iba úplný hlupák,“ dodal. Strana neskôr pridala k stanovisku Dostála aj fotografiu upraveného vizuálu.

Danko chce podať trestné oznámenie, Saska vizuál nestiahne

Danko v reakcii v utorok požiadal stranu, aby do 24 hodín tento vizuál zo statusu stiahla. „SNS má autorsky chránené práva billboardu, ktoré používa graficky v predvolebnej kampani. Sloboda a Solidarita hrubým spôsobom na svojom Facebooku, ktorý následne použili médiá, poškodila autorské práva Slovenskej národnej strany. Predmetné konanie napĺňa znaky trestného činu,“ napísala SNS.

Ak to strana nespraví, plánuje na liberálov podať trestné oznámenie za spáchanie trestného činu porušovania autorského práva. „SNS súčasne vyzýva na férovú predvolebnú súťaž a verí, že do budúcna nikto nebude kradnúť grafiku SNS v predvolebnom boji,“ dodala SNS v stanovisku. Vo videu Danko pripomína aj plagiátorskú kauzu exministra školstva Branislava Gröhlinga.

Saska však vizuál stiahnuť neplánuje. „Rozumieme Andrejovi Dankovi, že žiada stiahnutie obrázku, pretože súdni ľudia by si mohli myslieť, že v návale pravdovravnosti takýto bilbord vydala priamo SNS,“ uviedli pre Pravdu liberáli. „Ubezpečujeme ho ale, že sa jedná o paródiu a sme presvedčení, že erudovaný právnik Dr. Danko so 100 percent okopírovanou rigoróznou prácou pozná paragraf 38 zákona 185/2015 a preto tento „bilbord“ nestiahneme,“ dodali.

Čo hovoria paragrafy?

Danko plánuje podať trestné oznámenie na základe paragrafu 283 zákona 300/2005 (Trestný zákon) § 283 Porušovanie autorského práva

  • (1) Kto neoprávnene zasiahne do zákonom chránených práv k dielu, umeleckému výkonu, zvukovému záznamu alebo zvukovo-obrazovému záznamu, rozhlasovému vysielaniu alebo televíznemu vysielaniu alebo databáze, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
  • (2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a)a spôsobí ním väčšiu škodu, b)závažnejším spôsobom konania, c)z osobitného motívu, alebo d)prostredníctvom počítačového systému. *(3)Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu. *(4)Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a)a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo b)ako člen nebezpečného zoskupenia.

Saska sa odvoláva na paragraf 38 zákona 185/2015 (Autorský zákon) § 38 Karikatúra, paródia, pastiš Do autorského práva nezasahuje osoba, ktorá bez súhlasu autora použije dielo na účel karikatúry, paródie alebo pastiša, a to spôsobom, ktorý nevyvoláva nebezpečenstvo zámeny s pôvodným dielom.

© Autorské práva vyhradené

469 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Danko #Progresívne Slovensko #strana SaS