Podľa Šimečku rastie nádej, že Fico nebude po voľbách formovať vládu

Nádej, že bývalý trojnásobný slovenský premiér a predseda najpopulárnejšej strany Smer Robert Fico nebude po nadchádzajúcich predčasných parlamentných voľbách v krajine formovať vládu, rastie. Na utorkovom mítingu neparlamentného hnutia Progresívne Slovensko, ktoré je podľa prieskumov druhou najobľúbenejšou politickou stranou a hlavným vyzývateľom Smeru, to povedal jeho šéf Michal Šimečka.

13.09.2023 00:16
Michal Šimečka Foto: ,
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka (uprostred)
debata (101)
Čaputová v ta3: Poverím víťaza volieb, aj keď to bude Fico
Video

Za dôležité označil Šimečka to, aby Slováci prišli 30. septembra voliť. Nástup Fica na čelo vlády by podľa neho znamenal príklon slovenskej zahraničnej politiky k Rusku.

Silne proeurópsky a proukrajinsky orientované Progresívne Slovensko sa v mnohých témach líši od názorov Smeru, ktorý napríklad vystupuje proti dodávkam zbraní brániacej sa Ukrajine, ako aj proti sankciám voči Rusku a proti prípadnému členstvu Ukrajiny v NATO.

Michal Šimečka pre Pravdu: Fico neponúka Slovensku nič, len pomstu. Spravím všetko preto, aby sa to nestalo.

Video

„Keď sa k moci dostanú extrémisti a na čele vlády bude Fico, znamená to zahraničnú politiku, ktorá bude blízka Viktorovi Orbánovi. Ten je trójskym koňom Ruska,“ povedal Šimečka o maďarskom premiérovi Orbánovi, ktorý podobne ako Ficov Smer odmieta vojenskú pomoc Kyjevu.

Podľa Šimečku sa netreba dopredu vzdávať v obave, že Fico voľby vyhrá. „Mám veľmi dobrý pocit, ako stretávame ľudí v mestách. Nádej, že Fico nemusí vytvárať vládu, tu je. Mám pocit, že je každým dňom väčší. Na každom hlase bude záležať,“ povedal tridsaťdeväťročný Šimečka, ktorý je zároveň podpredsedom Európskeho parlamentu.

Progresívne Slovensko vzniklo v roku 2017, o dva roky neskôr v koalícii so stranou Spolu vyhralo na Slovensku voľby do Európskeho parlamentu. V posledných parlamentných voľbách z konca februára 2020 táto dvojčlenná koalícia tesne nedosiahla potrebný sedempercentný prah zvoliteľnosti. Teraz sa preferencie PS pohybujú zhruba medzi 15 až 19 percentami.

Medzi desiatkou priorít PS je napríklad zavedenie životných partnerstiev pre všetky páry, teda nielen pre komunitu LGBT+. „Liberáli vždy ustúpili v minulých vládach. Zdvihne to kvalitu života obrovskému množstvu ľudí a zároveň to nikomu neublíži,“ povedal Šimečka o inštitúte životných partnerstiev na mítingu PS v jednom z bratislavských klubov, kam prišlo asi dvesto hlavne mladých ľudí.

Za prirodzeného partnera PS je považovaná strana Sloboda a Solidarita (SaS). Jej preferencie sa pohybujú okolo šiestich percent. Spolu s PS by tak obe tieto strany nemali potrebnú väčšinu v parlamente.

Niektoré ďalšie konzervatívne strany, ktoré sa vymedzujú voči Ficovi, už kritizovali PS kvôli jeho liberálnym názorom, vrátane snáh napríklad o zjednodušenie interrupcií a o zavedení bezplatnej antikoncepcie. Šimečka povedal, že verí napríklad v to, že konzervatívne Kresťanskodemo­kratické hnutie nechce návrat Fica k moci.

Slovenská prezidentka Čaputová sa už nechala počuť, že zostavením vlády po voľbách poverí predstaviteľov víťaznej strany. Toto poverenie je v krajine skôr tradíciou, ktorá nemá oporu v ústave.

Dôležitým krokom je až rozhodnutie hlavy štátu o vymenovaní nového premiéra, ktorým sa na Slovensku po voľbách stáva zástupca tej strany či koalície, ktorá získala väčšinu v parlamente.

Zuzana Čaputová Čítajte viac Čaputová poverí víťaza volieb zostavením vlády, aj ak to bude Fico
101 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Michal Šimečka #predčasné voľby 2023