Okrem OBSE budú na voľby dozerať aj pozorovatelia zo Slovinska či Južnej Kórey

Pozorovatelia môžu vo volebných miestnostiach sledovať priebeh parlamentných volieb a priebeh zisťovania výsledkov volieb. Pozorovateľom môže byť ktokoľvek, musí to oznámiť predsedovi okrskovej volebnej komisie, uviedli z tlačového odboru Ministerstva vnútra.

22.09.2023 13:52
Voľby / Volebná miestnosť / Foto: ,
debata (2)

Pozorovatelia sú povinní dodržiavať pokyny predsedu okrskovej volebnej komisie a zdržať sa zasahovania do činnosti komisie. Nesmú narúšať pokoj a nahliadať do osobných údajov voličov.

Pozorovateľov možno z volebnej miestnosti vylúčiť, len ak by bol ohrozený priebeh hlasovania, sčítavania hlasov alebo z dôvodu nedostatočnej kapacity volebnej miestnosti.

Simulované voľby na gymnáziu v Trenčíne: Drvivá výhra PS.

Video

Voľby môžu prísť sledovať aj pozorovatelia vyslaní medzinárodnými organizáciami. Ministerstvu vnútra sa už nahlásili pozorovatelia zo Slovinska, Južnej Kórey i medzinárodní pozorovatelia z Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR).

Na Slovensko zároveň pricestovala hodnotiaca misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá bude posudzovať prípravu a priebeh parlamentných volieb. Predčasné parlamentné voľby sa budú konať v sobotu 30. septembra. Volebná kampaň sa začala 9. júna, končí sa 48 hodín predo dňom konania volieb. Kandiduje v nich 24 politických strán alebo hnutí a jedna koalícia.

Spojené voľby do regionálnych samospráv 2022 Čítajte viac Na Slovensko pricestovala misia OBSE, bude posudzovať priebeh volieb
2 debata chyba
Viac na túto tému: #parlamentné voľby 2023