Pokračovanie článku: Predvolebný rozhovor s Petrom Pellegrinim: Sme skúsení, nedopustíme návrat chýb z minulosti

4. Rozpočet a uťahovanie opaskov

Bekmatov by na kandidátke Hlasu byť nemohol, reprezentuje iné hodnoty
Video

Ako sa plánujete postaviť k rozpočtu, preberiete návrh sľubovaného vyrovnaného rozpočtu od premiéra Ódora alebo navrhnete vlastný? Ako by mal vyzerať ideálny rozpočet podľa vás?

Pán Ódor nepochopil, že jeho úlohou nie je písať skriptá pre budúcu vládu a chystať dlhodobé plány, ale riešiť akútne problémy ľudí na Slovensku. Vyrovnaný rozpočet je absolútny nezmysel a nezmyslom sú aj plány liberálnych strán škrtnúť od stola v rozpočte tri či štyri miliardy eur. Bolo by zodpovedné potom otvorene povedať ľuďom, že takéto plány znamenajú koniec všetkých sociálnych programov a ďalšie rapídne chudobnenie občanov. Ak bude Hlas súčasťou budúcej vlády, nikdy to nedovolí. Ľudia nesmú znova zaplatiť za ekonomické diletantstvo Matoviča a Hegera, trpeli už akurát dosť.

bilbord, fico, danko Čítajte viac Hity kampane 2023: Odbornosť voľby nevyhráva, strach áno. Matovič riskuje, Kollár tápe a Fico oprášil migrantov

Pôjdete cestou uťahovania opaskov alebo je Slovensko v kondícii na míňanie? V ktorej oblasti bude musieť Slovensko šetriť ako v prvej?

Určite môže štát ušetriť na tom, že nebude miliardy eur míňať na nezmysly typu plošného vytierania nosov alebo očkovacej lotérie. Ale ako ekonóm varujem, že výrazné škrty v rozpočte úplne zadusia slovenskú ekonomiku a preškrtáme sa k väčšej kríze, ako máme dnes. Štát jednoducho musí investovať a svojimi investíciami rozbehnúť ekonomický rast, vďaka ktorému bude v rozpočte viac peňazí pre všetkých. Aj preto žiadame, aby sa v rámci Národného plánu vyrovnania ekonomických rozdielov investovala priamo do slovenských regiónov každý rok miliarda eur navyše. Potrebujeme postaviť cesty, opraviť mosty a v 21. storočí dať konečne každej obci kanalizáciu a vodovod.

Slovensko má jeden z najvyšších nárastov cien potravín v eurozóne a ak vláda nepríde s novými opatreniami, domácnostiam hrozia od Nového roka dvojnásobné účty za plyn. Aký je váš plán?

Silný štát, ktorý rázne zasiahne všade, kde trh zlyhal. Hlas bude presadzovať, aby štát zásadne zvýšil svoj vplyv v strategických podnikoch a dokázal tak ľuďom garantovať nižšie ceny energií. Pri cenách potravín sme pripravení klepnúť po prstoch zahraničným obchodným reťazcom, ak nezmenia svoje správanie. Dnes považujú Slovensko za eldorádo, kde voči ľuďom aj dodávateľom používajú praktiky, aké by si vo svojich materských krajinách nikdy nedovolili. A, samozrejme, výrazne podporíme domácich výrobcov kvalitných potravín. Je nezmysel, aby predaj potravín „z dvora“ zaťažovala daň. Na potravinách nemá zarábať ani štát, ani reťazce.

Je na Slovensku priestor na znižovanie daní alebo si myslíte, že by sa mali zvýšiť?

Nechceme ísť cestou zvyšovania celkového daňového zaťaženia, pretože to dusí ekonomiku a ľuďom ostáva menej peňazí. Na druhej strane sme pripravení pozrieť sa na štruktúru takzvaného „daňového mixu“. Hlas je sociálnodemokra­tickou stranou, a preto vidíme priestor na to, aby bohatší viac pomáhali chudobnejším.

Ak budete vo vláde, navrhnete ďalšie zvyšovanie dôchodkov, prípadne zavediete 13. dôchodok?

Skutočný 13. dôchodok mali ľudia dostávať už tri a pol roka, ak by im ho napriek všetkým sľubom Matovičova vláda nezrušila. Jeho zavedenie je zásadnou prioritou a pôjdeme len do takej vlády, ktorá k zavedeniu skutočného 13. dôchodku pristúpi.

matovič, fico, pellegrini, šimečka Čítajte viac Kto by bol najlepším premiérom? Fico je favoritom u voličov SNS a Republiky, Pellegrini aj v PS. Šimečka zaostáva

Ako sa staviate k pomoci rodinám? Ste za zachovanie rodinného prídavku, tehotenského príspevku prípadne ďalších výhod pre rodiny?

Hlas nebude rušiť žiadne sociálne opatrenia. Pristúpime k ich úpravám tam, kde ich bývalá vláda zbabrala. Ak raz sľubovali 200 eur na dieťa, má to byť na každé jedno dieťa, a nie ako dnes, že napríklad živnostníčka s každomesačnou faktúrou na 1 000 eur si na túto sumu nikdy nesiahne.

Ako by ste riešili otázku bývania? Byty pre mladých nie sú dostupné, hypotéky sú drahé a štátne nájmy na ceste. Ako by ste to riešili ako nový premiér – tlačili by ste na banky, viac stavali alebo poskytovali štátne úvery?

Hlas predstavil svoj plán výstavby nájomných bytov, ktorý bol kvalitnejší ako projekt strany Sme rodina a umožnil by ich rýchlejšiu výstavbu. Ak budeme súčasťou novej vlády, určite pôjdeme cestou rozvoja nájomného bývania. Je také naše slovenské, že chceme radšej všetko vlastniť, ale kvalitné a najmä dostupné nájomné bývanie je dobrým riešením pre mnohé mladé rodiny.

Bude nutné spraviť dôchodkovú reformu alebo ste za to, aby sa zvyšovalo sporenie v druhom pilieri?

Naša dôchodková politika bude smerovať k tomu, aby mali slovenskí seniori čo najvyššie dôchodky.

Slovensko má dlhodobo problém s výstavbou diaľnic. Ako to chcete zmeniť? Sú kvalitné cesty vašou prioritou?

Našou prioritou je výstavba celej dopravnej infraštruktúry, teda nielen dostavba diaľnic a ciest prvej triedy, ale aj masívna rekonštrukcia ciest II. a III. triedy a oprava poškodených mostov. Aj na tieto účely bude môcť byť použitá miliarda eur ročne do slovenských regiónov, ktorú chceme poskytovať v rámci Národného plánu definitívneho odstránenia regionálnych rozdielov.

© Autorské práva vyhradené

154 debata chyba
Viac na túto tému: #Hlas #Peter Pellegrini #predčasné voľby 2023