Pokračovanie článku: Predvolebný rozhovor s Petrom Pellegrinim: Sme skúsení, nedopustíme návrat chýb z minulosti

5. Vojna na Ukrajine a zahraničná politika

Poďakovanie Kyjeva za pomoc Slovensku a ďalším spojencom
Video

Ako sa staviate k vojenskej pomoci Ukrajine? Budete v nej pokračovať?

Humanitárna pomoc obetiam vojny musí pokračovať, je to naša ľudská povinnosť. Vo vojenskej oblasti podľa môjho názoru Slovensko vyčerpalo svoje možnosti. Zdôrazňujem však, že akákoľvek pomoc Ukrajine musí ísť ruka v ruke s omnoho širšou pomocou ľuďom na Slovensku. To musí byť priorita každej normálnej, rozumnej a vlastenecky cítiacej vlády.

Peter Pellegrini, Michal Šimečka Čítajte viac Bitka o nerozhodnutých. Ako rozmýšľajú voliči týždeň pred voľbami? Najviac prijateľný Hlas, PS už nevysáva partnerov

Ako vnímate vojenské zabezpečenie Slovenska? Môžeme sa podľa vás v súčasnosti spoľahnúť na spojencov, že nás ochránia?

Slovensko je členom NATO, pretože v ňom vníma garanciu svojej bezpečnosti a podmienkou Hlasu je, aby to tak aj ostalo. Neznamená to však, že môžeme ďalej rozdávať všetku svoju výzbroj a spoliehať sa len na pomoc zvonku. Suverénny štát musí byť schopný chrániť svojich občanov.

Je Slovensko pripravené na migračnú krízu? Dokáže štát reagovať na mimoriadne situácie?

Nie je pripravené vôbec, a je to tragédia. Už minulý rok, keď nám na veľkú medzinárodnú hanbu zatvorili Česko a Rakúsko spoločné hranice, sme upozorňovali neschopného ministra vnútra Mikulca, že slovensko-maďarská hranica je deravá ako rešeto. V júni sme varovali pre zmenu úradnícku vládu, že situácia s nelegálnymi migrantmi sa bude zhoršovať. Vláda nerobí takmer nič a utešuje sa, že veď migranti Slovenskom len prechádzajú. Raz sa však môže stať, že sa tu z rôznych príčin rozhodnú ostať, a potom už budeme mať naozaj veľký problém.

Ste za obnovenie kontroly vnútorných slovenských hraníc v súvislosti s nárastom prílivu migrantov?

Jednoznačne. Silný štát musí dokázať chrániť svoje hranice, veď je to základný predpoklad suverenity a zvrchovanosti každého štátu. Ak mohli slovenskí vojaci v tisícoch asistovať pri vytieraní nosov a brániť okresné cesty počas pandémie pred svojimi vlastnými občanmi, potom dnes určite môžu pomáhať strážiť hranicu s Maďarskom. Ale nestačia len kontroly na hraniciach. Slovensko musí prevádzačom, pašerákom s ľuďmi i nelegálnym migrantom vyslať odstrašujúci signál, že naše územie nie je korzo, kde si príde, kto chce a kedy chce. To znamená zaistiť nelegálnych migrantov až dovtedy, kým sa dôkladne nepreverí ich totožnosť. Pripomínam, že len a len slovenskí občania môžu rozhodovať o tom, kto bude na Slovensku žiť a pracovať. Preto opakujem – potrebujeme silný štát, vtedy tu nebude ani zdražovanie, ani nelegálna migrácia.

© Autorské práva vyhradené

154 debata chyba
Viac na túto tému: #Hlas #Peter Pellegrini #predčasné voľby 2023