Majerský zmietol zo stola povolebnú spoluprácu so Smerom a extrémistami

Konsolidácia verejných financií sa nesmie dotknúť dosiahnutého sociálneho štandardu. V sobotnej relácii RTVS Sobotné dialógy to skonštatoval šéf Smeru Robert Fico. Predseda KDH Milan Majerský by v rámci konsolidácie podporoval zvýšenie niektorých daní. Spomenul napríklad bankový odvod. Fico zároveň tvrdí, že nálady v KDH o povolebnej spolupráci so Smerom sú úplne iné ako oficiálne stanovisko o vylúčení Smeru. Majerský to odmietol.

23.09.2023 14:25
fico, majerský Foto: , ,
Robert Fico a Milan Majerský
debata (35)

„Nebude sa nič rušiť z toho, čo ľudia majú. Oznámili sme už dávno, že budeme konsolidovať tempom 0,5 percenta ročne,“ povedal Fico o konsolidácii verejných financií. Hospodársky rast treba podľa neho naštartovať viacerými krokmi vrátane solidarity bohatých s chudobnými. Konsolidácia má byť podľa neho pomalá.

Milan Majerský, KDH Čítajte viac Majerský označil LGBTI+ ľudí za pliagu. Tvrdí, že ho mrzí, ak bolo jeho vyjadrenie zle pochopené

Fico zdôraznil, že maximálne množstvo z eurofondov treba presunúť na samosprávne kraje a mestá a obce. Majerský súhlasí, že eurofondy musia ísť v čo najväčšej miere na samosprávy. KDH by podľa neho podporovalo zákon, ktorý by riešil presun eurofondov do regiónov. Úzko s tým podľa neho súvisí reforma verejnej správy v zmysle väčších kompetencií pre samosprávy.

Aj PS dal do kategórie extrémistov

KDH je za zvýšenie niektorých daní. „Bankový odvod solidarity, ak by sme to dali na 0,2 percenta, už by to bola cesta, aby sme získali do štátneho rozpočtu možno nejakých 200 – 250 miliónov eur,“ priblížil. Fico reagoval, že na bankovej dani by sa vedeli zhodnúť s kresťanskými demokratmi.

Čaputová v ta3: Poverím víťaza volieb, aj keď to bude Fico
Video

Majerský zopakoval, že KDH vylúčilo zo spolupráce Smer a extrémistov v podobe Republiky a ĽSNS. Majerský v poslednej dobe „citlivo vníma aj program Progresívneho Slovenska, ktorý má prvky extrémizmu“. Fico reagoval, že kolegovia v KDH majú úplne iný názor na spoluprácu so Smerom. „Chápem, že nás musíte vylučovať, dobre viete, že realita v KDH je úplne iná, ako teraz naznačujete,“ povedal. Majerský dodal, že pozná názory všetkých členov predsedníctva a to, čo povedal, platí.

Milan Majerský, KDH Čítajte viac Volebný seriál: KDH je na scéne 30 rokov. Pretrhne smolnú šnúru? Jeho šancu ohrozujú Majerského prehrešky

Majerský pripomenul, že zákon o energetickej chudobe by pomohol ušetriť financie tam, kde sa dávajú plošne. „Len čo by sme boli adresní, dávali by sme najchudobnejším väčšiu pomoc, strednej triede menšiu pomoc a najlepšie zarábajúcim žiadnu pomoc,“ povedal. Fico to považuje za administratívne náročné opatrenie. Náklady na byrokraciu by boli podľa neho väčšie ako prínosy do rozpočtu.

Fico by chcel rokovať s regulačným úradom, aby rozhodnutie o plyne a teple bolo prijateľné. Ak sa to nepodarí, prísť chce s kompenzačnými schémami. Majerský hovorí o potrebe využiť plán obnovy, Envirofond i eurofondy na zatepľovanie domácností.

ekonóm Martin Šuster Čítajte viac Ekonóm vysvetľuje, čo sa stane, ak nebudeme šetriť. V Grécku škrtli dôchodky o štvrtinu a štát prepúšťal, toto chceme?

Majerský súhlasí s rozhodnutím vlády predĺžiť zákaz dovozu obilia z Ukrajiny. Aj Fico považuje za správne predĺžiť zákaz dovozu, pretože to ohrozuje slovenské poľnohospodárstvo. Smer by chcel rozšíriť zoznam zakázaných komodít.

35 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #KDH #Smer #Milan Majerský