Pokračovanie článku: Predvolebný rozhovor s Michalom Šimečkom: Urobíme všetko pre to, aby krajinu neovládli Fico s Dankom a Uhríkom

4. Rozpočet a uťahovanie opaskov

Danko a Šimečka v relácii V politike
Video

Ako sa plánujete postaviť k rozpočtu, preberiete návrh sľubovaného vyrovnaného rozpočtu od premiéra Ódora alebo navrhnete vlastný? Ako by mal vyzerať ideálny rozpočet podľa vás?

Vyrovnaný rozpočet na budúci rok je ekonomický aj politický nezmysel. Zákon o rozpočtovej zodpovednosti mal byť dávno novelizovaný a je škoda, že si na to vládna koalícia s ústavnou väčšinou nenašla za celé tri roky čas. Slovenské verejné financie teraz potrebujeme dostať z pásma ohrozenia, inak nám hrozí grécka cesta. V našom ponímaní – a odporúčajú to aj odborníci a odborníčky – to znamená postupne ekonomicky a sociálne citlivo konsolidovať v súlade s výdavkovými limitmi.

Pôjdete cestou uťahovania opaskov alebo je Slovensko v kondícii na míňanie? V ktorej oblasti bude musieť Slovensko šetriť ako v prvej?

Najlepší spôsob, ako ozdraviť verejné financie, je udržateľný ekonomický rast. Reformami vo všetkých sektoroch hospodárstva dokážeme naštartovať hospodárstvo a zväčšiť tak ten pomyselný koláč. Zdravé verejné financie dosiahneme tým, že naštartujeme ekonomiku reformami, ktoré Ficove vlády nerobili. Musíme lepšie hospodáriť s verejnými peniazmi. Analýzy hodnoty za peniaze dnes ponúkajú opatrenia za dve miliardy eur, o ktorých budeme s prípadnými partnermi diskutovať. Sú medzi nimi aj dotácie, ktoré neplnia svoj cieľ vôbec alebo sú neefektívne ako napríklad tzv. zelená nafta alebo dotácie na výrobu energie z uhlia.

pellegrini, fico, šimečka Čítajte viac Exkluzívna anketa: Vyše 42-tisíc čitateľov Pravdy prezradilo, koho budú voliť. Takto by podľa nich vyzeral nový parlament

Slovensko má jeden z najvyšších nárastov cien potravín v eurozóne a ak vláda nepríde s novými opatreniami, domácnostiam hrozia od Nového roka dvojnásobné účty za plyn. Aký je váš plán?

V oboch oblastiach presadzujeme adresnú sociálnu pomoc, ktorá pomôže riešiť akútny problém ľudí ohrozených chudobou. Žiadne plošné opatrenia, pri ktorých budeme dotovať aj bohatých ľudí, krajine nepomôžu. Opäť sa tu dostávame k naštartovaniu ekonomiky a zväčšeniu koláča, aby bolo dosť zdrojov na všetky potrebné. Aj tieto krízové ako výdavky, ale aj na investície. Napríklad do domáceho poľnohospodárstva a výroby, ale tiež do podpory zelených energií a energetickej efektívnosti. Ak budeme iba plátať diery a nezačneme nad problémami rozmýšľať aj do budúcna, budeme čeliť rovnakým krízam stále dookola.

Je na Slovensku priestor na znižovanie daní alebo si myslíte, že by sa mali zvýšiť?

V našom programe zvyšovanie daní nemáme. Chceme určite hľadať podporu pre zníženie daňovo-odvodového zaťaženia práce, ktoré je jedno z najvyšších v EÚ. Podporou podnikavosti a domácich inovácií vieme dosiahnuť ekonomický rast, pretože v tejto chvíli značne zaostávame. Naša krajina dlho stagnovala a nevyužívala príležitosti. My sme presvedčení, že je najvyšší čas to zmeniť.

Ak budete vo vláde, navrhnete ďalšie zvyšovanie dôchodkov, prípadne zavediete 13. dôchodok?

Určite sme za zvýšenie dôchodkov pre súčasných, ale aj budúcich dôchodcov a dôchodkyne. Hlasoval za to aj náš poslanec Tomáš Valášek v parlamente. V našom programe sa zvyšovaniu dôchodkov venujeme do hĺbky, presadiť chceme reformu 2. aj 3. piliera. Z krátkodobého hľadiska sme opäť pri tom, čo je naša priorita – naštartovať ekonomiku a zväčšiť koláč, z ktorého rozdeľujeme aj našim dôchodcom a dôchodkyniam. Aby mohol na Slovensku každý dožiť v dôstojných podmienkach.

Ako sa staviate k pomoci rodinám? Ste za zachovanie rodinného prídavku, tehotenského príspevku prípadne ďalších výhod pre rodiny?

Som veľmi rád, že v PS máme silný tím, ktorý sa venuje podpore rodín, pretože tie sú pre našu budúcnosť úplne zásadné. Ide nám najmä o to, aby bol štát pre rodiny partnerom – napríklad pri starostlivosti o deti. Chceme preto zaviesť nový príspevok na predprimárne vzdelávanie dieťaťa až do výšky 350 eur mesačne, zjednotiť sumu rodičovského príspevku a umožniť flexibilitu jeho poberania. Rodiny neraz trpia aj vysokými nákladmi na bývanie, preto chceme zaviesť aj nový príspevok na bývanie. Smeroval by domácnostiam, kde na bývanie míňajú viac ako 30 % rozpočtu. Opakujeme to neustále – adresná pomoc, nie nepremyslené rozhadzovanie peňazí aj tým, ktorí to nepotrebujú.

Ako by ste riešili otázku bývania? Byty pre mladých nie sú dostupné, hypotéky sú drahé a štátne nájmy na ceste. Ako by ste to riešili ako nový premiér – tlačili by ste na banky, viac stavali alebo poskytovali štátne úvery?

Slovensko je dlhodobo na posledných priečkach v dostupnosti bývania v celej EÚ, preto sme sa tejto otázke veľmi pozorne venovali aj v našom programe. Za jedno z kľúčových opatrení považujem výrazné zvýšenie počtu nájomných bytov v samosprávach vďaka zlepšeniu podmienok financovania zo strany štátu. Napriek sľubom strán bývalej vládnej koalície, ale aj tých predchádzajúcich, sa nájomné byty na Slovensku nedarí stavať v dostatočnej miere. A opäť tu spomeniem náš príspevok na bývanie, ktorý veľmi dobre funguje v zahraničí, aj v susednom Česku. V horších časoch, ako je tento, pomôže desaťtisícom rodín udržať si bývanie a neprepadnúť sa do chudoby.

Bude nutné spraviť dôchodkovú reformu alebo ste za to, aby sa zvyšovalo sporenie v druhom pilieri?

Je pre nás kľúčové zvýšiť dôchodky súčasným aj budúcim dôchodcom, pretože len tak môžeme zvýšiť kvalitu života všetkých občanov. Na to potrebujeme naštartovať ekonomiku a robiť reformy, ktoré sa tu ale 20 rokov nerobili. Akurát škodlivé zásahy Ficových vlád do 2. piliera pripravili budúcich dôchodcov v priemere o 130 eur mesačne. Toto potrebujeme napraviť. Máme nachystanú celú sadu opatrení a, áno, patria sem aj reformy 2. a 3. piliera. Vyššie výnosy v 2. a 3. pilieri a poplatky DSS v závislosti od ich výkonnosti sú podľa mňa výborný príklad toho väčšieho “koláča”, kde nikomu netreba zobrať na to, aby sme dosiahli vyššie dôchodky.

Slovensko má dlhodobo problém s výstavbou diaľnic. Ako to chcete zmeniť? Sú kvalitné cesty vašou prioritou?

Na Slovensku asi nie je človek, ktorý by stav diaľnic nepovažoval za problém. Stali sa symbolom neschopnosti slovenských politikov dotiahnuť veci do konca. A, samozrejme, premrhaných miliárd eur. Sľubov už majú ľudia plné zuby. Potrebujeme zmeniť zastarané postupy, pretože tie nás za celé roky nikam nedostali. My v PS chceme najmä zvýšiť efektívnosť investičných projektov, odstrániť zbytočnú byrokraciu, ale dbať aj na princíp hodnoty za peniaze. Spackaných projektov už bolo dosť, pokiaľ chceme, aby krajina ako celok napredovala, regióny potrebujú byť prepojené. Diaľnicami, železnicami a kvalitnou verejnou dopravou dostupnou pre všetkých.

© Autorské práva vyhradené

376 debata chyba
Viac na túto tému: #zdražovanie #zdravoníctvo #justícia #Progresívne Slovensko #Michal Šimečka #PS #predčasné voľby 2023