Pokračovanie článku: Predvolebný rozhovor s Michalom Šimečkom: Urobíme všetko pre to, aby krajinu neovládli Fico s Dankom a Uhríkom

5. Vojna na Ukrajine a zahraničná politika

Poďakovanie Kyjeva za pomoc Slovensku a ďalším spojencom
Video

Ako sa staviate k vojenskej pomoci Ukrajine? Budete v nej pokračovať?

Určite. Je úplne zrejmé, že na Ukrajine sa dnes bojuje aj za bezpečnosť Slovenska. Pokiaľ nechceme mať za suseda Rusko, ktoré nás otvorene označuje za svojho nepriateľa a snaží sa nám diktovať podmienky našej bezpečnosti, musíme Ukrajinu naďalej podporovať. Čím ďalej od nášho územia sa nám podarí udržať vojská agresora, tým lepšie pre obranu Slovenska. Ukrajinci preukázali mimoriadne odhodlanie a šikovnosť, bránia nielen vlastné územie, ale v istom zmysle slova aj zvyšok regiónu pred ruskou hrozbou. Sme pripravení ich v tom naďalej podporovať.

Ako vnímate vojenské zabezpečenie Slovenska? Môžeme sa podľa vás v súčasnosti spoľahnúť na spojencov, že nás ochránia?

Vzájomná ochrana je predsa podstatou Severoatlantickej aliancie. Keď dnes Fico a Smer otvorene vyjadrujú obdiv autoritárskemu Rusku a spochybňujú naše ukotvenie v EÚ a NATO. Akoby za našimi hranicami nezomierali tisícky nevinných ľudí. Akoby Putin na Ukrajine nerozpútal vojnu. Kolektívna obrana v NATO nám dáva istotu, že niečo podobné sa u nás nestane, pretože máme silných a spoľahlivých partnerov na Západe. Úspech Roberta Fica hrozí istotou medzinárodnej izolácie a príklonu k Rusku. My ponúkame víziu budúcnosti Slovenska ako demokratickej krajiny, ktorá vie so spojencami spolupracovať, je nimi rešpektovaná a hrá v Európe prvú ligu.

Je Slovensko pripravené na migračnú krízu? Dokáže štát reagovať na mimoriadne situácie?

Ani jedna zo slovenských vlád od migračnej krízy v roku 2015 nevyužila príležitosť pripraviť sa včas na moment, keď sa Slovensko stane súčasťou migračnej trasy – či už ide o posilnenie kapacít cudzineckej polície, vytvorenie adekvátnych podmienok, či prípravy plánov postupu v podobných prípadoch. Po pandémii a utečeneckej kríze spôsobenej vojnou na Ukrajine aj súčasná situácia dokazuje, že potrebujeme výrazne zlepšiť systém krízového riadenia.

Ste za obnovenie kontroly vnútorných slovenských hraníc v súvislosti s nárastom prílivu migrantov?

Opakovane zdôrazňujeme, že najefektívnejším riešením je posilnenie vonkajších hraníc schengenského priestoru, teda tej maďarsko-srbskej hranice. Posilnime slovenskú pomoc maďarskej polícii, viac zapojme agentúru Frontex na tejto hranici. Momentálne je to výrazne lepšie riešenie ako presun tisícov slovenských policajtov a policajtiek z ich bežnej hliadkovej činnosti v mestách po celom Slovensku, kde by zrazu chýbali, na stráženie slovensko-maďarskej hranice. Okrem toho by obnovenie hraničných kontrol zásadne skomplikovalo život tisíckam ľudí, ktorí denne prekračujú hranice s Maďarskom.

© Autorské práva vyhradené

376 debata chyba
Viac na túto tému: #zdražovanie #zdravoníctvo #justícia #Progresívne Slovensko #Michal Šimečka #PS #predčasné voľby 2023