Pokračovanie článku: Predvolebný rozhovor s Michalom Šimečkom: Urobíme všetko pre to, aby krajinu neovládli Fico s Dankom a Uhríkom

6. Vojna v polícii

Ako by ste ako potenciálny premiér riešili konflikt medzi bezpečnostnými zložkami? Prikláňate sa na niektorú zo strán v konflikte polícia vs. SIS? Dôverujete niekomu z nich?

V prvom rade takéto konflikty nemajú vznikať. Bezpečnostné zložky typu tajné služby majú byť profesionálne riadené a depolitizované. Ich vedenie má byť vyberané transparentne a ich činnosť má podliehať efektívnejšiemu mechanizmu kontroly. Súčasnú nešťastnú situáciu, ku ktorej vôbec nemalo dôjsť, je vhodné vyhodnocovať cez rozhodnutia nezávislých súdov, a tie hovoria značne v prospech vyšetrovaní NAKA.

Boli by ste za zmenu zákonov, ktorými by sa presnejšie vymedzili právomoci Policajného zboru a Slovenskej informačnej služby?

Reformu SIS presadzujeme aj v našom programe. Chceme dosiahnuť zmenu výberu jej vedenia, aby bolo konečne apolitické, a jasne zadefinovať úlohu SIS tak, aby nedochádzalo k prekryvu s prácou polície a Finančnej správy. V polícii chceme zase odčleniť policajnú inšpekciu od ministerstva vnútra a zriadiť nezávislú Generálnu inšpekciu bezpečnostných zborov, aká funguje v ČR. Široká interpretácia kompetencií týchto orgánov v minulosti aj dnes spôsobuje problémy a narúša dôveryhodnosť nezávislých vyšetrovaní, čo politici zneužívajú na kampaň a šírenie dezinformácií.

Michal Šimečka (Progresívne Slovensko)

Michal Šimečka je štvrtým predsedom PS a do volieb so slovami, že politika sa dá robiť odborne, slušne, normálne. Študoval na Oxforde a na Karlovej univerzite v Prahe. V minulosti pôsobil ako poradca pre zahraničnú politiku v europarlamente, bol asistentom bývalého člena Smeru Borisa Zalu, neskôr radil ministrovi zahraničných vecí ČR, ale aj prezidentke Zuzane Čaputovej. V roku 2019 viedol PS/SPOLU do eurovolieb, ktoré vyhrali. V súčasnosti je podpredsedom Európskeho parlamentu. Od januára 2018, kedy malo PS zakladajúci snem, je už štvrtým predsedom strany.

© Autorské práva vyhradené

376 debata chyba
Viac na túto tému: #zdražovanie #zdravoníctvo #justícia #Progresívne Slovensko #Michal Šimečka #PS #predčasné voľby 2023