Pokračovanie článku: Hlavné priority v regiónoch: Ako chcú strany zotrieť rozdiely a zlepšiť čerpanie eurofondov?

Zmeníme financovanie samospráv z financovania viazaného len na dane z príjmu fyzických osôb na financovanie viazané na širší mix daní, ktorý bude podobný hlavnému daňovému mixu štátu. To popri vyššej stabilite a širšiemu pohľadu obcí na daňovú politiku štátu prinesie aj vyššiu mieru predvídateľnosti pri plánovaní rozpočtov samospráv. Štát a samosprávy budú mať podobné záujmy a vyššiu šancu vytvoriť synergický celok.

Obce momentálne nie sú dostatočne motivované vytvárať podmienky pre ekonomické aktivity na svojom území a priťahovať tak domácich a zahraničných investorov na svoje územie. Základ príjmov obcí totiž tvoria financie pochádzajúce zo štátneho rozpočtu, nie z daní obyvateľov a firiem na území obcí. Takáto mimoriadne nízka motivácia samospráv je jednou z príčin veľkých regionálnych rozdielov na Slovensku, ako aj jednou z príčin pomalšieho hospodárskeho ras­tu.

Prehodnotíme financovanie obcí a miest tak, aby časť ich daňových príjmov tvorili dane z ekonomických aktivít realizovaných na ich území a z daní z príjmov občanov žijúcich na tomto území.

Menšie mestá a obce nemajú dostatok pracovníkov a finančných prostriedkov na prípravu projektov. Budeme viac využívať a zapájať regionálne štruktúry6 (informačné centrá pri VÚC) a skvalitňovať ich činnosť, aby kvalifikovane pomáhali obciam a mestám pri príprave projektov, hlavne v tých obciach, kde nemajú dostatok pracovníkov a financií na prípravu projektov.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #eurofondy #regionálne rozdiely #čerpanie eurofondov #parlamentné voľby 2023