Pokračovanie článku: Hlavné priority v regiónoch: Ako chcú strany zotrieť rozdiely a zlepšiť čerpanie eurofondov?

Pomoc regiónom je pre KDH kľúčová a naše konkrétne programové priority začneme realizovať hneď po voľbách.

Slovensko má obrovské množstvo nevyčerpaných európskych peňazí a vďaka neschopnosti vlád a politikov neustále hrozí prepadnutie ďalších eurofondov. Pritom samosprávy a regióny veľmi dobre vedia, ako by ich využili. Preto zavedieme systém čerpania eurofondov priamo pre samosprávy vrátane možnosti rozhodovať o konkrétnych projektoch.

Po rokoch drancovania samospráv sú obce, mestá a samosprávne kraje v historicky najhoršej situácii. KDH pripravuje zmenu financovania samospráv na tzv. daňový mix, čo zabezpečí spravodlivejšie zdroje do všetkých regiónov na Slovensku. Samozrejme si uvedomujeme, že sú potrebné aj ďalšie reformné kroky, ako je napríklad prenášanie kompetencií zo štátu na samosprávy. 

Ako veľkú deformáciu pomerov v jednotlivých regiónoch vidíme tiež rozhodovanie o strategických inštitúciách a projektoch, ktoré sa týkajú konkrétnych regiónov, „od stola na hradnom kopci“. Ide o rušenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti, budovanie dopravnej infraštruktúry, školských inštitúcií, ale napríklad i o bezpečnosť obyvateľov a presúvanie policajtov z ulíc do bratislavských kancelárií. Na riešenie týchto problémov sme pripravení.

Sme presvedčení, že regiónom môže pomôcť aj zmena volebného systému na 8 volebných obvodov. Politici z regiónov najlepšie vedia, čo ľudia v danom regióne potrebujú a tiež môžu niesť väčšiu zodpovednosť za svoje pôsobenie v národnom parlamente pred svojimi voličmi. Preto sa budeme snažiť nájsť konsenzus s ostatnými politickými stranami naprieč Slovenskom, aby bola časť poslancov parlamentu volená týmto spôsobom.

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #eurofondy #regionálne rozdiely #čerpanie eurofondov #parlamentné voľby 2023