Smer odmietol účasť v predvolebnej diskusii najsledovanejšej televízie, Pellegrini poslal náhradníka

Podľa prieskumov najsilnejšia politická strana Smer pred sobotňajšími parlamentnými voľbami vopred odmietla svoju účasť na diskusii lídrov politických strán v najsledovanejšej televízii. Markízu strana vo vyhlásení obvinila z manipulovania verejnej mienky a tendenčnosti. Predseda Smeru a expremiér Robert Fico odriekol tiež vystúpenie v rozprave najpočúvanejšej rozhlasovej stanice Rádio Expres, ktorého moderátor to oznámil vo vysielaní. Markíza pre bojkot Smeru už skôr formát predvolebných diskusií upravila. Na večernej debate sa nezúčastnil ani predseda Hlasu Peter Pellegrini, ktorého nahradil podpredseda Erik Tomáš.

25.09.2023 22:30 , aktualizované: 26.09.2023 00:05
debata (87)

„Pokiaľ sa TV Markíza nevráti k serióznej práci celoštátneho média, ktoré má zo zákona objektívne, nestranne a nezaujato informovať bez vlastných hodnotiacich úsudkov, Smer-SD sa nebude zúčastňovať na politických diskusiách TV Markíza,“ napísal Smer vo vyhlásení.

pellegrini, fico, šimečka Čítajte viac Exkluzívna anketa: Vyše 42-tisíc čitateľov Pravdy prezradilo, koho budú voliť. Takto by podľa nich vyzeral nový parlament

Zástupcovia ôsmich politických strán, ktoré majú najväčšie šance dostať sa do parlamentu, odpovedali na otázku, o ktoré ministerstvá by mali záujem. Predseda PS Michal Šimečka vyjadril záujem o ministerstvo financií, zdravotníctva a školstva. Šéf KDH Milan Majerský označil za prioritu rezorty zdravotníctva a školstva. Predseda SaS Richard Sulík by mal záujem o ekonomické rezorty, zdravotníctvo a školstvo. Pre lídra Sme rodina Borisa Kollára sú prioritou ministerstvá dopravy, pôdohospodárstva a práce.

Predseda SNS Andrej Danko označil za priority dopravu, hospodárstvo a chcel by založiť samostatné ministerstvo cestovného ruchu. Šéf Republiky Milan Uhrík by mal záujem o rezort vnútra a obrany alebo pôdohospodárstva a životného prostredia. Podpredseda Hlasu Erik Tomáš označil za kľúčové rezort financií, práce a regionálneho rozvoja.

Zdravotníctvo v nelichotivom stave

OĽaNO, PS i KDH chcú postaviť tri veľké nemocnice, nezhodujú sa v dĺžke výstavby. Podľa Šimečku sa zrejme nebudú dať všetky postaviť v jednom volebnom období. S Matovičom sa zhodli na možnosti čerpať na to európske zdroje. Pre SNS je podľa Danka v zdravotníctve prioritou cesta pacienta. Podčiarkol aj potrebu ukončiť vojnu medzi štátom a súkromníkmi a napríklad rokovať so súkromnou spoločnosťou. Obdobne to vníma aj Kollár. Považuje za naivné predstavy o postavení veľkej nemocnice za štyri roky a kúpil by tú, ktorá už je v Bratislave hotová.

Prioritou hnutia Republika v zdravotníctve je okrem iného stabilizácia siete a dostupnosť starostlivosti v regiónoch a na perifériách. Sulík chce ísť cestou znižovania čakacích lehôt a ich stanovením, znižovaní administratívneho zaťaženia či presunom očkovania na lekárne, aby sa odbremenili lekári. Majerský súhlasí s nastavením čakacích lehôt, navrhuje tiež zjednotiť systémy poplatkov.

Platy učiteľov a ceny potravín

Diskutujúci sa zhodli na potrebe riešenia platov učiteľov. Súhlasia, že nemôžu zarábať viac v Bratislave a menej na východe krajiny. Matovič, Danko, Uhrík i Tomáš by šli cestou dorovnania inými benefitmi, napríklad príspevky na bývanie.

Hlas, snem strany, Peter Pellegrini Čítajte viac Volebný seriál: Hlas sa stal Ficovým terčom. Ktorým smerom nakoniec pôjde? Pellegrini si musí postrážiť voličov

Nezhodli sa pri cenách potravín. Šimečka vyhlásil, že žiadna vláda nemá nástroj na stlačenie ich cien, a že vzhľadom na situáciu vo svete nejaký čas budú vysoké. Apeluje na adresnú pomoc najzraniteľnejším skupinám. Kollár chce ísť cestou zvýšenia konkurencie pri reťazcoch a vybudovať sieť regionálnych producentov, spracovateľov a predajcov. Štátny obchodný reťazec z programu Sme rodina je podľa Tomáša nerealizovateľný. S Dankom a Uhríkom apelovali na zlepšenie dostupnosti potravín v menších obciach. Matovič vidí cestu v referencovaní cien potravín. Sulík hovorí o zjednodušení predaja z dvora a ďalších opatreniach.

Spravodlivosť na Slovensku

V otázke spravodlivosti je podľa podpredsedu Hlasu namieste vyhodnotiť, či Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a Špecializovaný trestný súd (ŠTS) plnia svoju úlohu. Republika by ich zrušila. Danko i Kollár sú zástancami komplexnej reformy trestného zákona a poriadku. Sulík nesúhlasí so súčasným definovaním prokuratúry, zdôraznil potrebu zachovania ŠTS.

PS chce podľa Šimečku zachovať ÚŠP i ŠTS. Vie si predstaviť reformu prokuratúry, aby generálny prokurátor nebol jeden človek autokraticky postavený nad spoločnosťou. Matovič s ním súhlasil a zdôraznil potrebu boja za spravodlivosť. KDH je za zachovanie špeciálnej prokuratúry a odmieta zásahy do vyšetrovaní káuz. Majerský si vie predstaviť aj úpravu paragrafu 363 Trestného priadku, aby o jeho využití nerozhodoval jeden človek ale kolektív prokurátorov.

kollár, matovič, pellegrini, šimečka, fico Čítajte viac Prieskum Ipsosu: Kollárov pád a rast OĽaNO. Po voľbách hrozí koaličný pat, jazýčkom na váhach bude Hlas

Členstvo Ukrajiny v NATO

V rozprave sa proti členstvu Ukrajiny v NATO vyslovili zástupcovia Hlasu, nacionalistickej SNS a pravicovo-populistickej Republiky; predtým sa proti členstvu Kyjeva v Severoatlantickej aliancii vyslovil tiež Smer. Aliančné krajiny sa na júlovom summite zhodli, že Ukrajine, ktorá sa od vlaňajšieho februára bráni ruskej invázii, skrátia cestu k vstupu, formálne ju však do svojich radov pozvú až vo chvíli, keď budú splnené všetky stanovené podmienky.

Prvá slovenská stíhačka F-16
Video
Zdroj: TV Pravda

Bez Fica a Pellegriniho

Zástupca Hlasu Tomáš zdôvodnil neúčasť svojho straníckeho šéfa v diskusii tým, že Markíza opakovane menila program relácie.

Bojkot Markízy Smer pôvodne ohlásil už v lete a teraz ho opäť potvrdil. Televízia predtým uviedla, že moderátor vedie diskusnú reláciu nestranne. Markíza tento rok na jar za účasti šéfa Smeru v diskusnej relácii odvysielala nahrávky s vyjadreniami Fica, v ktorých expremiér označoval slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú za americkú agentku. Predtým však Fico tvrdil, že hlavu štátu, s ktorou je v dlhodobom politickom spore a ktorá na neho dokonca podala žalobu na ochranu osobnosti, spomínaným prívlastkom nenazval.

Pred bitkou s Matovičom. Kaliňák Ficovi: Mám sa mu ísť povenovať?
Video

Markíza pôvodne plánovala záverečnú televíznu diskusiu s lídrami štyroch najobľúbenejších politických strán a hnutí na utorok. Minulý týždeň však formát zmenila a na pondelok ohlásila veľkú diskusiu so zástupcami deviatich strán a hnutí, ktoré majú šancu dostať sa do NR SR. Televízia k zmene pristúpila minulý týždeň po tom, ako sa Smer podľa nej rozhodol utorkovú diskusiu bojkotovať a následne ďalšie dve strany Progresívne Slovensko (PS) a Hlas odmietli diskusiu s predsedom teraz najsilnejšieho parlamentného hnutia OĽaNO Igorom Matovičom.

Voľby 2023, TV Markíza Čítajte viac Poplach v Markíze tesne pred voľbami: Na poslednú chvíľu musí prekopať predvolebné debaty

Fico sa minulý týždeň zúčastnil na predvolebnej debate okrem iného s predsedami Hlas-u a PS v súkromnej televízii Joj. Na stredu, keď sa predvolebná kampaň skončí, naplánoval diskusiu lídrov Smeru, PS a Hlasu verejnoprávnej RTVS.

87 debata chyba
Viac na túto tému: #predčasné voľby 2023 #parlamentné voľby 2023