4. Rozpočet a uťahovanie opaskov
Ako sa plánujete postaviť k rozpočtu? Preberiete návrh sľubovaného vyrovnaného rozpočtu od premiéra Ódora alebo navrhnete vlastný? Ako by mal vyzerať ideálny rozpočet podľa vás?
Vláda Zuzany Čaputovej neurobila nič pre ozdravenie verejných financií. Jej návrhy na konsolidáciu sú neakceptovateľné. Bude platiť zásada, že konsolidácia musí byť pomalá, teda maximálne 0,5 percenta, pričom nesmie ohroziť dosiahnutý sociálny štandard a nesmie byť prekážkou realizácie opatrení na podporu hospodárskeho rastu, akými sú veľké verejné investície či PPP projekty.
Pôjdete cestou uťahovania opaskov alebo je Slovensko v kondícii na míňanie? V ktorej oblasti bude musieť Slovensko šetriť ako v prvej?
Úlohou politikov je zvyšovať životnú úroveň, nie znižovať. Všetci nám za tri ostatné roky ušli v kvalite života. Pre mňa nie je cieľom politiky číslo deficitu, ale spokojnosť ľudí. Zabudnime na to, že v rokoch 2023 až 2027 dosiahneme vyrovnaný štátny rozpočet. Rovnako nezabudnime, kto zruinoval verejné financie – Matovič, Heger, Kollár, Sulík, Remišová, Ódor a Čaputová. Nebudeme zvyšovať výdavky na obranu. Naopak, časť obranného rozpočtu sa použije na modernizáciu infraštruktúry dôležitej pre armádu, najmä mostné prepojenia.
Slovensko má jeden z najvyšších nárastov cien potravín v eurozóne a ak vláda nepríde s novými opatreniami, domácnostiam hrozia od nového roka dvojnásobné účty za plyn. Aký je váš plán?
Opäť treba zdôrazniť, že za najvyššie zdražovanie zodpovedá rozpadnutá vládna koalícia a úradnícka vláda, lebo proti nemu nič neurobili. V Národnej rade po opakovaných pokusoch rokovať o zdražovaní sa Smeru podarilo presadiť odpustenie sociálnych odvodov prvovýrobcom v poľnohospodárstve a zmeniť zákon o cenách tak, že dnes má vláda všetky potrebné nástroje na nevyhnutnú regulačnú politiku. V prípade plynu počkáme na návrhy Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ak budú sociálne neudržateľné, štát tvrdo zasiahne. Už som zdôraznil, že nemôže prísť k ďalšiemu znižovaniu životnej úrovne. Môžeme regulovať, môžeme kompenzovať, ak vláda chce pomôcť ľuďom, môže prakticky čokoľvek. Hovorím teraz skúsenosti z desaťročného pôsobenia vo funkcii predsedu vlády.
Je na Slovensku priestor na znižovanie daní, alebo si myslíte, že by sa mali zvýšiť? Ktoré?
Smer je za zachovanie určitej úrovne progresivity daní, ktorú máme pri dani z príjmu fyzických osôb. Je za väčšiu solidaritu silných so slabými, preto siahneme na obrovský zisk bánk. V roku 2023 to bude viac ako jedna miliarda eur v čistom. Tiež chceme opätovne schváliť mimoriadny bankový odvod.
Ak budete vo vláde, navrhnete ďalšie zvyšovanie dôchodkov, prípadne zavediete 13. dôchodok?
Musí pokračovať valorizácia dôchodkov, aby dôchodky dokázali dostatočne reagovať na zdražovanie. Plnohodnotný 13. dôchodok Smer schválil na konci svojho mandátu v roku 2020. Potom bol zrušený. My sa k nemu vrátime v plnom rozsahu.
Ako sa staviate k pomoci rodinám? Ste za zachovanie rodinného prídavku, tehotenského príspevku, prípadne ďalších výhod pre rodiny?
Už som zdôraznil, že konsolidácia verejných financií nepôjde na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu.
Ako by ste riešili otázku bývania? Byty pre mladých nie sú dostupné, hypotéky sú drahé a štátne nájmy na ceste. Ako by ste to riešili ako nový premiér – tlačili by ste na banky, viac stavali, alebo poskytovali štátne úvery?
Na vysoké úroky pri hypotékach ponúkame, aby štát a banky spoločne prispeli sumou tri až štyri percentá z úrokov, aby sa obrovská skupina ľudí nedostala po refixácii úrokov do neriešiteľnej situácie. Toto Smer úspešne robil od roku 2006 do roku 2018. Bonifikácia je nevyhnutná, pretože Európska centrálna banka zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 4,5 percenta, čo bude viesť k tlaku na zdražovanie hypoték. Bonifikácia výrazne pomôže hypotekárnemu trhu, ktorý sa prepadol, a tým aj stavebníctvu. Pokiaľ ide o nájomné byty, Smer chce vylepšiť parametre kombinácie lacný úver zo ŠFRB a nenávratný príspevok tak, aby pre samosprávy bolo podstatne atraktívnejšie pristupovať k výstavbe nájomných bytov. Takáto podpora sa však bude prioritne orientovať na samosprávy, kde je prirodzený záujem o bývanie. Teda satelitné obce, obce v blízkosti priemyselných centier a podobne.
Bude nutné spraviť dôchodkovú reformu, alebo ste za to, aby sa zvyšovalo sporenie v druhom pilieri?
SMER sa bude venovať predovšetkým prvému pilieru, ktorý je najbezpečnejší. Nikto, len štát, môže garantovať vyplácanie solídnych dôchodkov. V Smere sme vyrástli z reklám o švajčiarskych dôchodkoch v druhom pilieri.
Slovensko má dlhodobo problém s výstavbou diaľnic, ako to chcete zmeniť? Sú kvalitné cesty vašou prioritou?
Dva kvalitne pripravené PPP projekty zabezpečujúce dokončenie diaľnice medzi BA a KE zrušila Radičovej vláda. Do ciest a železníc treba dávať maximum zdrojov, netreba sa báť PPP projektov.