Pokračovanie článku: Hlavné priority v doprave: Ktoré strany sľubujú výhodný lístok, diaľnice či opravy mostov?

Progresívne Slovensko

Aké sú vaše ciele v oblasti dopravy, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v doprave zmenili, aké sú vaše priority?

  • Chceme presadiť lístok CeloSlovák – ročný predplatný lístok za veľmi výhodnú cenu. Ľuďom umožní neobmedzene využívať všetky formy verejnej dopravy na celom Slovensku. Okrem vlakov hovoríme aj o MHD a regionálnej autobusovej doprave.
  • Zväčšíme dôraz na posun chápania mobility – chceme dosiahnuť to, aby bola verejná doprava, aspoň vo väčších aglomeráciách, prvou a dostupnou voľbou pre ľudí. Podporiť chceme aj rozvoj udržateľnej mobility podporou elektro a mikromobility – je potrebné, aby sme sa posúvali smerom k ekologickej doprave.
  • Zamerať sa chceme aj na rozvoj a podporu železničného sektora – ako v osobnej, tak v nákladnej doprave.

Ak by ste mali vymenovať 3 veci, ktoré chcete v doprave dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde, ktoré by to boli?

  • Vo viacerých oblastiach a aj doprave chýba strategické plánovanie, ktoré by bolo nadradené momentálnej a premenlivej politickej vôli. Je preto potrebné pripraviť prioritizáciu pri výstavbe ciest aj železničnej infraštruktúry tak, aby bola záväzná aj pre ďalšie volebné obdobia. Výrazne sa tým zlepší pripravenosť projektov na čerpanie eurofondov.
  • Chceme presadiť lepšie a efektívnejšie riadenie štátnych podnikov. To by malo kopírovať fungovanie štandardných firiem a byť hodnotené merateľnými faktormi s orientáciou na výsledky.
  • Je tiež potrebné prijať nové normy pre stavanie lineárnych stavieb, či už ciest, cyklociest alebo železničnej infraštruktúry.

Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte dopravy spravili?

Reorganizáciu ministerstva a sekcií na ministerstve smerom k efektívnejšiemu fungovaniu.

Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť dopravy, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Okrem lístka CeloSlovák je to zjednodušenie legislatívy pre výstavbu cyklotrás a podpora kvalitnejšej verejnej dopravy.

Máte záujem o rezort dopravy?

Úvahy o obsadzovaní rezortov nevedieme. Sústredíme sa na úspech vo voľbách, aby po nich mohla na Slovensku vzniknúť demokratická vláda, ktorá dbá na dodržiavanie zásad právneho štátu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #doprava #programové priority #Pavol Lančarič #parlamentné voľby 2023