Pokračovanie článku: Hlavné priority v doprave: Ktoré strany sľubujú výhodný lístok, diaľnice či opravy mostov?

SaS

Odpovedal Ladislav Matejka.

Aké sú vaše ciele v oblasti dopravy, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v doprave zmenili, aké sú vaše priority?

Budeme presadzovať zriadenie Fondu dopravnej infraštruktúry – obdobne, ako je to v Česku.

Prioritizácia výstavby diaľnic podľa spoločenskej návratnosti – zavedieme prioritizáciu úsekov diaľnic a rýchlostných ciest. Kritériá nastavíme podľa vyťaženosti daných úsekov, ekonomickej návratnosti, plynulosti dopravy v dotknutých regiónoch, ako aj zvýšenia životnej úrovne či zlepšenia životného prostredia.

Čo sa týka cestnej infraštruktúry, na diaľnici D1 by sme sa okamžite začali venovať dvom kritickým bodom – úsek Turany – Hubová a tunel Višňové. Okrem D1 však budem tlačiť na čo najskoršiu realizáciu D3, R3, R4, pretože Kysuce, Orava a Prešovský kraj tieto cesty už jednoznačne potrebujú. V neposlednom rade dohliadneme na čo najskoršie prepojenie D1 a D4.

Zrýchlenie rekonštrukcie mostov – Zavedieme „MOSTNÝ PROGRAM“. Ten zabezpečí, aby sa konečne mosty začali opravovať.

  • Od roku 2012 sa problematike mostov žiadna vláda nevenovala systematicky a komplexne. To viedlo k dramatickému zhoršeniu stavu mostov v SR.
  • Dokonca už dochádza k prvým haváriám mostov (napr. Trstená), prípadne k odstaveniu mostov – Hlohovec, Sereď.
  • V prípade uzavretia mosta vzniknú obrovské ekonomické straty – veľké obchádzkové trasy, zápchy/meškanie, zhoršenie stavu životného prostredia.
  • Modernizácia železničnej infraštruktúry
  • Koľajnice, výhybky, železničné stanice sú v dezolátnom stave. Zahraniční dopravcovia obchádzajú Slovensko. Okrem nakupovania nových vlakových súprav je nutné opraviť železničnú infraštruktúru.

Ak by ste mali vymenovať 3 veci, ktoré chcete v doprave dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde, ktoré by to boli?

Obdobne ako v odpovedi č. 1. – cesty, mosty, železnice.

Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte dopravy spravili?

Z tých strategických – prehodnotenie zmluvy so spoločnosťou Skytoll. Z tých malých, ale jednoduchých zmien v doprave:

  • úprava kvalifikácie vodičov kamiónov a autobusov (umožníme zabezpečenie základnej kvalifikácie iba prostredníctvom zloženia skúšky),
  • jednoduchšie pravidlá stavebných úradov,
  • jednoduchšie pravidlá používateľov dronov.

Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť dopravy, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Otvorenie diskusie o možnosti uložiť pokutu aj formou „odstavenia vozidla na určitú dobu“. Mnohým vodičom, ktorí porušujú, napr. maximálnu povolenú rýchlosť na diaľnici, vôbec neprekážajú finančné pokuty. Pokiaľ by museli odstaviť vozidlo napr. na jednu hodinu, toto by malo na nich omnoho väčší vplyv a bolo by to „výchovnejšie“.

Máte záujem o rezort dopravy?

Áno, ale o tom sa bude, samozrejme, rozhodovať až po voľbách na základe počtu mandátov pre SaS.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #doprava #programové priority #Pavol Lančarič #parlamentné voľby 2023