Pokračovanie článku: Hlavné priority v doprave: Ktoré strany sľubujú výhodný lístok, diaľnice či opravy mostov?

Republika

Aké sú vaše ciele v oblasti dopravy, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v doprave zmenili, aké sú vaše priority?

Prvoradým cieľom je dobudovať konečne sieť diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku. Problémom nie je ani tak nedostatok peňazí (eurofondy sa nestíhajú čerpať), ale zdĺhavá byrokracia. Preto by sme ju nekompromisne zjednodušili.

Taktiež by sme chceli scentralizovať správu ciest (diaľnic, rýchlostných ciest a ciest I., II. a III. triedy). O diaľnice Národná diaľničná spoločnosť, o cesty I. triedy Slovenská správa ciest (ktorá si však výkony len objednáva) a o cesty II. a III. triedy niekoľko regionálnych správcovských spoločností. Slovensko nie je tak veľké, aby muselo na správu ciest platiť 10 firiem aj s úradníckym aparátom. Taktiež chceme podporiť elektrifikáciu železničných tratí a zatraktívniť vlakovú dopravu pre obyvateľov a priemysel.

Ak by ste mali vymenovať 3 veci, ktoré chcete v doprave dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde, ktoré by to boli?

  • Zabezpečiť nekompromisný streamlining (zjednodušenie) všetkých procesov pri plánovaní výstavby diaľnic. Obzvlášť vylúčiť z rozhodovania neužitočných mudrlantov a mimovládne organizácie, ktoré výstavbu nových úsekov ciest blokujú.
  • Zlúčiť Národnú diaľničnú spoločnosť a Slovenskú správu ciest do jednej firmy. Dve firmy sú absolútne zbytočné.
  • Zlúčiť tri železničné spoločnosti do jedného štátom vlastneného holdingu a zmodernizovať železničnú dopravu.
  • Podporovať elektromobilitu, ale nerobiť z nej modlu.
  • Musíme zaviesť pravidlá pre jazdu elektrokolobežiek v mestách.

Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte dopravy spravili?

Zjednodušili povoľovacie a byrokratické postupy pri stavebných dielach. V súčasnom byrokratickom rámci sa nedá efektívne budovať konkurencieschop­ný štát.

Na zvyšné dve nižšie uvedené otázky hnutie Republika neodpovedalo.

Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť dopravy, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

Máte záujem o rezort dopravy?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #doprava #programové priority #Pavol Lančarič #parlamentné voľby 2023