Pokračovanie článku: Hlavné priority v doprave: Ktoré strany sľubujú výhodný lístok, diaľnice či opravy mostov?

Kresťanskodemo­kratické hnutie

Odpovedal podpredseda KDH Igor Janckulík.

Aké sú vaše ciele v oblasti dopravy, ak by ste boli vo vláde a mali možnosť niečo zmeniť? Čo by ste v doprave zmenili, aké sú vaše priority?

KDH má v oblasti dopravy jasnú víziu: chceme vytvoriť modernú, efektívnu a ekologickú dopravnú sieť, ktorá bude slúžiť všetkým občanom Slovenska.

Naše priority sú nasledovné:

  1. Zvýšenie bezpečnosti dopravy: Chceme znížiť počet dopravných nehôd a zranení. Toho dosiahneme investíciami do infraštruktúry, lepšou dopravnou výchovou a prísnejšími kontrolami.
  2. Zlepšenie dopravnej dostupnosti: Chceme, aby ľudia mali možnosť rýchlo a pohodlne sa dostať do práce, do školy, do obchodov a do kultúrnych centier. Toto dosiahneme rozvojom verejnej dopravy a podporou individuálnej dopravy.
  3. Zníženie emisií skleníkových plynov: Chceme prispieť k zmierneniu klimatickej zmeny. Toto dosiahneme podporou ekologických dopravných prostriedkov a investíciami do udržateľných dopravných riešení.

Ak by ste mali vymenovať 3 veci, ktoré chcete v doprave dosiahnuť za najbližšie štyri roky, ak by ste boli vo vláde, ktoré by to boli?

Naším hlavným cieľom je zlepšiť bezpečnosť dopravy. Preto chceme:

  1. Vybudovať moderné diaľnice a rýchlostné cesty, ktoré budú spĺňať najvyššie bezpečnostné štandardy.
  2. Investovať do obnovy ciest a mostov, ktoré sú v súčasnosti v zlom stave.
  3. Zlepšiť systém dopravnej polície a zvýšiť počet dopravných kontrol.

Okrem toho chceme rozvinúť verejnú dopravu vo Vyšších územných celkoch, mestách aj obciach či podporiť využívanie ekologických dopravných prostriedkov, ako sú elektromobily a bicykle.

Čo bude úplne prvý krok, ktorý by ste na rezorte dopravy spravili?

Prvým krokom bude vytvorenie tímu odborníkov, ktorí budú mať na starosti realizáciu našich plánov. Tento tím by bol zložený zo skúsených odborníkov, vrátane manažérov, dopravných inžinierov, investičných expertov, analytikov, právnikov a ekonómov.

Máte v programe niečo špeciálne pre oblasť dopravy, čo by ste chceli vyzdvihnúť?

V našom programe zdôrazňujeme potrebu posilniť postavenie verejnej dopravy. Veríme, že verejná doprava je kľúčom k zlepšeniu dopravnej dostupnosti a zníženiu počtu áut na cestách. Chceme preto investovať do rozvoja verejnej dopravy v mestách a obciach. Toto dosiahneme podporou výstavby nových liniek, nákupom nových vozidiel a zlepšením kvality služieb.

Máte záujem o rezort dopravy?

KDH je plnoformátová strana s množstvom odborníkov, pripravená okamžite prevziať zodpovednosť za rezort dopravy.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #doprava #programové priority #Pavol Lančarič #parlamentné voľby 2023