Veľký predvolebný kompas. Diaľnica do Košíc, uťahovanie opaskov, odchod do dôchodku či kontrola hraníc: Aké sú hodnoty strán?

Do volieb ostávajú už len tri dni. Slovensko sa v sobotu dozvie, kto na najbližšie štyri roky povedie krajinu, komu sa podarí zostaviť vládu a aký smerom sa bude krajina uberať. Lídri strán denníku Pravda odpovedali na hodnotové otázky. Takmer identické odpovede mali Demokrati a Modrí, Most-Híd. Najviac odlišností bolo medzi Progresívnym Slovenskom a Smerom. V postoji k Európskej únii (EÚ) a NATO najviac prekvapila Republika. Strany niektoré odpovede zdôvodnili a uviedli aj riešenia.

27.09.2023 06:00
koláž hodnotové Foto:
debata (26)

Lídrom trinástich strán sme položili sedemnásť hodnotových otázok, na ktoré mohli odpovedať áno alebo nie, prípadne, že téma pre nich nie je prioritou. Ak to bolo podľa nich nutné, mohli svoju odpoveď vysvetliť pár vetami. Najviac sa rozpísala SNS a Demokrati.

pellegrini, fico, šimečka Čítajte viac Exkluzívna anketa: Vyše 42-tisíc čitateľov Pravdy prezradilo, koho budú voliť. Takto by podľa nich vyzeral nový parlament

Strany odpovedali na sedemnásť hodnotových otázok

Všetky oslovené strany sú za to, aby Slovensko bolo členom EÚ a NATO. Republika v odpovedi uviedla „EÚ áno, NATO čiastočne áno“. Líder hnutia Milan Uhrík chce pritom po voľbách iniciovať referendum o vystúpení z týchto inštitúcií. Stranám sme položili aj otázku, či by mala byť v nasledujúcom volebnom období dostavaná diaľnica do Košíc. Všetky strany okrem PS uviedli, že áno.

Hlas, snem strany, Peter Pellegrini Čítajte viac Volebný seriál: Hlas sa stal Ficovým terčom. Ktorým smerom nakoniec pôjde? Pellegrini si musí postrážiť voličov

Progresívci to totiž nepovažujú za reálny cieľ. „Potrebu dostavať D1 máme v našich dopravných prioritách vysoko. Na niektorých úsekoch však nie je hotová ani len príprava, preto záväzok urobiť tak v nasledujúcich 4 rokoch nie je realistický. Je potrebné sa intenzívne zamerať na prípravu chýbajúcich úsekov, aby sa stavať začalo čo najskôr,“ uviedli.

Čo sa týka registrovaných partnerstiev, strany odpovedali v zhode s ich hodnotovým zameraním. Pre maďarskú Alianciu – Szövetség nejde o prioritnú tému, Smer, Hlas a OĽaNO sú za rozšírenia alebo úpravu práv párov bez ohľadu na pohlavie, ktoré žijú v jednej domácnosti, no sú proti registrovaným partnerstvám. Proti je KDH, Republika, SNS a Sme rodina, za PS, SaS, Demokrati, Maďarské fórum a Modrí, Most-Híd. Všetky strany okrem PS, OĽaNO, Aliancie, Demokratov a Maďarského fóra sú za zavedenie kontrol na hraniciach v súvislosti s prílevom migrantov.

Prečítajte si, ako odpovedali strany:

1. Ste za to, aby Slovensko bolo členom EÚ a NATO?
Smer Áno    
PS Áno    
Hlas Áno    
Republika Áno    
OĽaNO Áno    
SaS Áno    
Sme rodina Áno    
KDH Áno    
SNS Áno    
Demokrati Áno    
Aliancia Áno    
Modrí, Most – Híd Áno    
Maďarské fórum Áno    

Doplnenie

KDH
Áno, Slovensko je pevná súčasť EÚ a NATO, ale musíme dôraznejšie obhajovať naše národné záujmy a odmietame ďalšie odovzdávanie kompetencií do Bruselu.

SNS
Obe spoločenstvá je potrebné reformovať. Aby vôbec ďalej fungovalo NATO, tiež nesmie dochádzať k uzatváraniu bilaterálnych zmlúv s jednotlivými členskými štátmi. Preto aj zanalyzujeme možnosti výpovede bilaterálnej dohody o vojenskej obrannej spolupráci s USA, ktorú v roku 2022 prezidentka Čaputová ratifikovala hneď po doručení a následne vo Washingtone podpísali Naď s Korčokom. Navyše to sa dialo všetko v medzisviatočnom období, kedy sa nebolo možné riadne voči takémuto podpisu ohradiť. Žiaden štát NATO nesmie mať nadradený prístup akoukoľvek zmluvou voči našim občanom.

Demokrati
Členstvo Slovenska v EÚ a NATO je pre nás životným bezpečnostným záujmom. Musíme zabrániť Smeru a extrémistom, ktorí nás chcú odtrhnúť zo Západu a odovzdať nás do náručia Putinovi. Demokrati sú jediná strana, ktorej programovou prioritou je ochrana nášho zahranično-politického smerovania.

Republika
EÚ áno, NATO čiastočne áno

© Autorské práva vyhradené

26 debata chyba
Viac na túto tému: #predčasné voľby 2023 #hodnotová anketa