Pokračovanie článku: Veľký predvolebný kompas. Diaľnica do Košíc, uťahovanie opaskov, odchod do dôchodku či kontrola hraníc: Aké sú hodnoty strán?

11. Považujete klimatickú krízu a dosiahnutie uhlíkovej neutrality za jednu z hlavných tém, ktorú je potrebné riešiť?
Smer   ?
PS Áno    
Hlas ?
Republika Čiastočne nie.
OĽaNO   Nie  
SaS ?
Sme rodina Nie je to priorita.
KDH Áno    
SNS Nie  
Demokrati Áno    
Aliancia Áno    
Modrí, Most – Híd Áno    
Maďarské fórum   Nie  

Doplnenie

Smer
Globálne problémy musia riešiť veľmoci.

Hlas
Klimatickú krízu musíme riešiť tak, aby sme nezruinovali slovenské hospodárstvo.

OĽaNO
Nie je to najpodstatnejšia, ale je to dôležitá téma.

SaS
Na dosiahnutie uhlíkovej neutrality treba robiť uvážené a rozumné kroky. Aby sa dosiahol cieľ, prijímané opatrenia musia spĺňať kritériá maximálnej schopnosti zadržiavať uhlík. Vyhlasovanie klimatickej núdze nijako nepomôže dosiahnuť cieľ, práve naopak, umocňuje prijímanie populistických neefektívnych opatrení.

SNS
Nie, v prvom rade nezabúdajme na to, že atmosféra je súčasťou globálneho ekosystému. A preto podobný záväzok môže viesť k požadovaným výsledkom, len ak sa na ňom dohodnú všetci významný globálni znečisťovatelia. V opačnom prípade tým poškodíme len samých seba. Pretože to, čo si nevyrobíme, budeme musieť doviezť zo zahraničia, kde sa to môže vyrábať v omnoho horších podmienkach. Pritom nezabúdajme ani na to, že samotný prechod na elektrický pohon automaticky neznamená redukciu emisií – to predsa závisí od toho, akým spôsobom sa tá elektrina vyrobí. Pretože zákon zachovania energie neoklameme. A tak pri skokovom náraste spotreby energie môže vzniknúť taký vysoký dopyt, že bude potrebné siahnuť aj po neekologických spôsoboch produkcie elektriny.

Demokrati
Podporujeme zelenú transformáciu a považujeme ju za príležitosť pre Slovensko. Spolu s európskymi partnermi pripravíme Slovensko na zníženie emisií skleníkových plynov o 60 % do roku 2030 bez negatívneho vplyvu na peňaženky obyvateľov. Navyše pripravíme Klimatickú investičnú stratégiu do roku 2030 s výhľadom do roku 2040 pre všetky sektory hospodárstva s využitím celého výnosu z emisných povoleniek.

Aliancia
Áno, ale pomocou racionálnych opatrení, ktoré nezlomia hospodárstvo.

Maďarské fórum
Nie, nie je to jediná problematika na riešenie.

© Autorské práva vyhradené

26 debata chyba
Viac na túto tému: #predčasné voľby 2023 #hodnotová anketa