Pokračovanie článku: Veľký predvolebný kompas. Diaľnica do Košíc, uťahovanie opaskov, odchod do dôchodku či kontrola hraníc: Aké sú hodnoty strán?

12. Ste za to, aby Slovensko podporovalo snahu EÚ ukončiť v roku 2035 produkciu áut so spaľovacími motormi?
Smer   Nie  
PS Áno    
Hlas Nie  
Republika Nie  
OĽaNO   Nie  
SaS Nie  
Sme rodina Nie  
KDH Nie  
SNS Nie  
Demokrati Áno    
Aliancia ?
Modrí, Most – Híd   Nie  
Maďarské fórum   Nie  

Doplnenie

PS
Toto schválili členské štáty EÚ a Slovensko by malo stáť za svojím rozhodnutím. Využiť by sme mali najmä príležitosti, ktoré sa nám v oblasti ponúkajú.

KDH
Nie, toto striktné rozhodnutie nie je odborne dostatočne podložené a zároveň ohrozuje konkurencieschop­nosť slovenskej ekonomiky.

SNS
Ekonomika Slovenska je momentálne výrazne naviazaná na výrobu automobilov so spaľovacími motormi a v prípade obmedzení týchto by Slovensku hrozila zamestnanecká a ekonomická kríza. Európsky parlament tiež pri svojich plánoch nezohľadnil pripravenosť elektrických sietí v jednotlivých štátoch. Pritom naša energetická sieť na podobné opatrenia nie je pripravená. A zatiaľ nevidíme, že by sa takáto sieť aktívne budovala. Súčasne sme ešte nepočuli zmysluplné riešenia na zabezpečenie životného cyklu týchto elektromobilov – napríklad ekologické recyklovanie a likvidovanie článkov z batérií, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou výbavy elektrických motorov. V neposlednom rade je dôležité aj to, že vstupné náklady na kúpu elektrických vozidiel nie sú pre bežných občanov Slovenska dostupné.

Demokrati
Tento zámer podporujeme, lebo Slovensko z toho môže ako automobilová veľmoc vyťažiť. Práve automobilový priemysel už teraz investuje veľké finančné prostriedky na prechod k výrobe pre širokú verejnosť cenovo dostupných elektromobilov. Našou prioritou bude pripraviť sa na rozvoj elektromobility a investovať do tvorby pracovných miest s pridanou hodnotou.

Aliancia
Pre Slovensko vidíme v elektrifikácii áut aj veľké riziko, veď priemysel na Slovensku je v značnej miere závislý od automobilového priemyslu, tak ako Nemecko, aj Slovensko by malo zabojovať o výnimku.

© Autorské práva vyhradené

26 debata chyba
Viac na túto tému: #predčasné voľby 2023 #hodnotová anketa