Pokračovanie článku: Veľký predvolebný kompas. Diaľnica do Košíc, uťahovanie opaskov, odchod do dôchodku či kontrola hraníc: Aké sú hodnoty strán?

13. Ste za pomoc skupinám ľudí, ktorí by neboli pri náraste úrokovej sadzby schopní splácať hypotéku?
Smer Áno    
PS Áno    
Hlas Áno    
Republika Áno    
OĽaNO Áno    
SaS Áno    
Sme rodina Áno    
KDH Áno    
SNS Áno    
Demokrati Áno    
Aliancia Áno    
Modrí, Most – Híd Áno    
Maďarské fórum Áno    

Doplnenie

PS
Navrhujeme riešenia, ktoré sú fér aj voči ľuďom, ktorí hypotéky nemaju. To znamená, že na naše riešenia sa nebudú skladať všetci občania, ale zároveň bez zaťaženia štátneho rozpočtu pomôžu ohrozeným domácnostiam preklenúť obdobie vysokých úrokov.

SaS
Sme za pomoc, preto sme pripravili 6 konkrétnych opatrení, keďže opakovane a dlhodobo hovoríme o adresnej pomoci. Najzásadnejším je, aby splátka hypotéky nerástla viac, ako je rast priemernej mzdy za posledné tri roky.

KDH
Áno, striktne adresne pre takúto ohrozenú skupinu, ktorá by mohla prísť o strechu nad hlavou, čo zároveň vylučuje pomoc pre hypotéky v prípade investičných bytov.

SNS
Áno, a to zavedením daňového bonusu vo výške 100,– EUR mesačne, t.j. až 1200,– EUR ročne. Takto by štát pracujúcim ľuďom pokryl zvýšené hypotekárne úroky buď úplne alebo tým s vyššou hypotékou aspoň čiastočne. Súčasne vedenie NBS tiež musí začať komunikovať s bankovým sektorom a nepočúvať len príkazy ECB a ich úradníkov, ktorí nepoznajú život bežných slovenských občanov.

Demokrati
Ako prvý krok sme presadili ľahšie manažovanie splácania hypoték. Dlžník môže kedykoľvek bez poplatku splatiť časť hypotéky formou mimoriadnej splátky. Naše ďalšie riešenia sú férové – ak sa zvýši úroková sadzba, dať ľuďom možnosť na odklad splátky, aby si vedeli nastaviť rodinný rozpočet. Zároveň vytvoriť fond solidarity, kde by bola cielená ale dočasná pomoc pre tých, ktorým by reálne hrozilo, že prídu o strechu nad hlavou. Náš expert na sociálnu politiku Jozef Mihál ďalej presadzuje zvýšenie daňového bonusu na úroky pre mladých na 600 eur ročne.

Maďarské fórum
Áno, jednotlivcom a nie plošné riešenia systémom podpory bývania.

© Autorské práva vyhradené

26 debata chyba
Viac na túto tému: #predčasné voľby 2023 #hodnotová anketa