Pokračovanie článku: Veľký predvolebný kompas. Diaľnica do Košíc, uťahovanie opaskov, odchod do dôchodku či kontrola hraníc: Aké sú hodnoty strán?

2. Ste za prijatie šetriacich ekonomických opatrení, aby sa dlh štátu ďalej nezvyšoval, čo by mohlo pre ľudí znamenať uťahovanie opaskov?
Smer Nie  
PS   Čiastočne áno
Hlas ?
Republika Nie  
OĽaNO ?
SaS   ?
Sme rodina Nie  
KDH Áno    
SNS Nie  
Demokrati Áno    
Aliancia ?
Modrí, Most – Híd Áno    
Maďarské fórum Áno    

Doplnenie

PS
Konsolidáciu chceme robiť postupne, sociálne citlivo a v súlade s výdavkovými limitmi. Za kľúčové však považujeme naštartovanie ekonomiky a podporu domácich inovácií a podnikavosti.

Hlas
Ľudia nesmú znovu zaplatiť za diletantstvo vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera.

OĽaNO
Sme proti rušeniu sociálnej pomoci ľuďom, dlh štátu chceme znižovať inými opatreniami, napríklad efektívnejším výberom DPH a zabraňovaním daňových únikov.

SaS
Pri aktuálnom stave verejných financií bude Slovensko musieť šetriť. Chceme zachovať aktuálne dosiahnutý sociálny status, ale nutne sa do budúcna musíme začať prikrývať tak veľkou perinou, akú ako krajina vyprodukujeme. Práve preto sú kľúčové naše opatrenia na zabezpečenie ekonomického rastu.

Sme rodina
Sme za to, aby sa firmy s nadmerným ziskmi, s týmito ziskmi podelili s bežnými ľuďmi.

KDH
Áno, ale nesmieme šetriť na zdravotníctve a sociálnej pomoci rodinám, seniorom a odkázaným a pomoc musíme poskytovať adresne.

SNS
Nie, pričom verejné financie musíme míňať viac adresnejšie a efektívnejšie pre našich občanov a na výstavbu kritickej infraštruktúry ako sú diaľnice či nemocnice. Šetriť by sa malo na nevýhodne uzavretých zmluvách alebo daroch vojenskej techniky na Ukrajinu. Na strane príjmov do štátneho rozpočtu napríklad chceme osobitne zdaniť giganty s neprimerane vysokými ziskami ako banky a technologické spoločnosti.

Demokrati
Už naša vláda prijala opatrenia na ochranu spoločných peňazí nás, občanov, v podobe výdavkových limitov. V budúcom volebnom období budeme presadzovať zakotvenie výdavkových stropov do ústavy, aby sme tak definitívne zabránili nezodpovedným populistom v politike rozhadzovať.

Aliancia
Štát musí v prvom rade šetriť na sebe.

Maďarské fórum
Áno, šetriť sa má na strane štátu a nie na strane občana.

© Autorské práva vyhradené

26 debata chyba
Viac na túto tému: #predčasné voľby 2023 #hodnotová anketa