Baťo pre Pravdu: Pandémiu sprevádzal chaos, ktorý musíme prešetriť

Iniciatíva Mali ešte žiť chce po voľbách požiadať poslancov parlamentu, aby preskúmali dôvody zlyhania štátu a aby zistili, kto mal zodpovednosť za tisíce úmrtí počas pandémie. „Hlavnou požiadavkou bude zriadenie špeciálnej komisie, ktorá povie, čo sa stalo,“ zdôraznil organizátor petície „Mali ešte žiť“ Radoslav Baťo.

27.09.2023 19:25
debata (33)
Radoslav Baťo: Spôsob pandémie treba prešetriť
Video

Spomenul, že petíciu podporilo 30-tisíc ľudí. „Na to, aby sme sa skutočne dozvedeli pravdu o pandémii, je potrebné, aby sa do toho zapojili aj politici. Úlohou špeciálnej komisie má byť preskúmanie pôsobenia verejných inštitúcii počas pandemickej krízy,“ zdôraznil Baťo. Podľa neho ide o normálny spôsob, akým sa civilizovaná krajina vyrovná s tragédiou a zlyhaním. Spomenul, že podobné komisie fungujú aj vo Veľkej Británii či v Taliansku.

Podľa neho pandémiu na Slovensku symbolizoval „chaos, zmätočné rozhodnutia či atómovky“. „Tie ani odborníci neodporúčali a vyústilo to do toho, že ľudia stratili dôveru v opatrenia,“ dodal. To podľa neho spôsobilo od 15– do 20-tisíc nadmerných úmrtí.

ilustračka, Covid, nemocnica, Čítajte viac Očkovanie je späť. Je z covidu nová chrípka? Odporúčania Mikasa sú jasné

„Iba ak verejnosť bude poznať pravdu o tom, kto zlyhal, tak iba to je spôsob, ako zabrániť tomu, aby sa rovnaká tragédia zopakovala,“ upozornil. Podotkol, že komisia by sa nemala priamo zaoberať napríklad nákupom testov, ale spôsobom riadenia pandémie. Priznal, že aj napriek kolabujúcemu slovenskému zdravotníctvu sa dali tisícky životov zachrániť.

Spomenul, že počas pandémie bol kritikom Igora Matoviča no nechce teraz na neho ukazovať prstom. „Chcem, aby to boli poslanci parlamentu, ktorí povedia, kto bol za čo zodpovedný. Musia to oni prešetriť, nech to nie je len vecou názoru,“ spresnil.

Na budúcich poslancov sa obracia so žiadosť o udelenie mandátu špeciálnej vyšetrovacej komisii. „Bol by som veľmi rád, keby členmi boli aj nezávislí odborníci, pretože keby tam boli len zástupcovia politického spektra, tak by to bolo o politickom boji,“ uzavrel.

© Autorské práva vyhradené

33 debata chyba
Viac na túto tému: #pandémia