Mimoriadne vlaky dovezú zadarmo na voľby stovky Slovákov z Česka. Akciu zorganizovali mimovládky

Dva mimoriadne vlaky v piatok zadarmo dovezú občanov Slovenska z Českej republiky do vlasti, aby sa mohli o deň neskôr zúčastniť predčasných parlamentných volieb.

28.09.2023 14:28
Vlak / Železnice / Foto: ,
debata (144)

Jedna zo súprav vyrazí z Prahy, ďalšia z Brna, obe skončia v Bratislave. Záujem o prepravu takzvanými volebnými vlakmi prejavilo viac ako tisíc ľudí.

Dopravu zorganizovali mimovládne organizácie, ktoré tak chcú podporiť účasť hlavne mladých ľudí na voľbách, uviedla pre agentúru ČTK Henrieta Kunová, predstaviteľka mimovládnej organizácie Globsec, ktorá projekt spolu s ďalšími tromi subjektmi pripravila. V Česku študujú a pracujú tisíce Slovákov.

Marek Mach z iniciatívy Mladí proti fašizmu Čítajte viac Pražské metro zaplavila reklama na predčasné voľby. Kampaň mladých Slovákov zaujala v USA, Kanade aj v Nemecku

Slovensko neumožňuje svojim občanom hlasovať v parlamentných voľbách na ambasádach v zahraničí. Záujemcovia o hlasovanie poštou z cudziny sa museli registrovať najneskôr v prvej polovici tohtoročného augusta. „Mnoho študentov v lete menia ubytovanie a nemajú stále adresy, čo im znemožnilo prijať volebný preukaz poštou počas leta,“ uviedla Kunová.

Na jazdu vlakom zadarmo sa podľa Kunovej zaregistrovalo 1 200 ľudí, z nich približne polovica potvrdila, že sú študenti. „Kampaň sme smerovali najmä na mladých ľudí, pre ktorých je zaplatenie vlaku finančne náročnejšie. Nechceli sme však obmedziť vlak len na študentov,“ napísala Kunová.

Organizátori akcie si vlaky, každý s kapacitou 700 cestujúcich, objednali u slovenského národného železničného dopravcu ZSSK.

Posolstvá lídrov v superdebate televízie ta3.

Video

Náklady na dopravu, ktorých výšku Globsec neuviedol, mimovládne organizácie zaplatia z peňazí, ktoré na tento projekt vyzbierali v kampani. Organizácia zaistí prepravu záujemcov iba z Česka na Slovensko, propagácia politických strán vo volebných vlakoch je podľa nich zakázaná.

V minulosti v deň konania parlamentných volieb na Slovensku prišlo mnoho Slovákov do vlasti z Česka aj pravidelnými vlakmi. Často vystúpili v dedine Kúty na západe Slovenska, kde zastavujú medzinárodné vlaky, ktoré jazdia po hlavnom železničnom koridore medzi Prahou a Bratislavou. Vo volebnej miestnosti v Kútoch potom títo Slováci hlasovali s voličským preukazom.

voľby Čítajte viac Manuál k parlamentným voľbám 2023: Čo robiť vo volebnej miestnosti a akých chýb sa vyvarovať?
144 debata chyba
Viac na túto tému: #parlamentné voľby 2023