Spracovanie výsledkov volieb nie je možné manipulovať, tvrdí Štatistický úrad

Spracovanie a sumarizáciu výsledkov parlamentných volieb nie je možné manipulovať. Pripomenul to predseda Štatistického úradu (ŠÚ) SR Peter Peťko. Štatistický úrad je podľa neho garantom metodiky, ktorou spracúva výsledky volieb posledných 30 rokov. Údaje prejdú niekoľkostupňovou kontrolou.

28.09.2023 14:40
štatistický úrad, peter peťko Foto: ,
Predseda Štatistického úradu SR Peter Peťko 28. septembra 2023.
debata (36)

„Spracovanie a sumarizáciu výsledkov volieb nie je možné manipulovať. Samotný proces prechádza niekoľkými kontrolami a je zaznamenaný v systéme IVIS. Okrem toho každý okrsok musí zápisnicu vytlačiť, čiže je aj v papierovej podobe. Kedykoľvek je možné cez podanie na Ústavný súd SR preveriť a skontrolovať pravosť a správnosť záznamov,“ povedal počas štvrtkovej tlačovej konferencie Peťko.

Štatistický úrad je tvorcom oficiálnych štatistík na Slovensku. Riadi sa 16 zásadami Kódexu postupov pre európsku štatistiku.

Priebežné neoficiálne výsledky parlamentných volieb bude Štatistický úrad (ŠÚ) SR zverejňovať na portáli volbysr.sk v sobotu 30. septembra po 22.00 h., respektíve po uzavretí všetkých volebných miestností. Zverejnenie definitívnych výsledkov na webe volbysr.sk očakáva ŠÚ po ich schválení štátnou volebnou komisiou, čo býva spravidla v nedeľu po obede. Výsledky bude možné sledovať priebežne aj na stránke pravda.sk.

Priebežné výsledky sa budú aktualizovať približne každých desať minút. Ukazovať budú stav sumarizácie, volebnú účasť aj úspešnosť politických subjektov. „Dostupné budú údaje v súhrne za SR aj za osem krajov, 50 územných obvodov a 79 okresov,“ priblížil na štvrtkovej tlačovej konferencii vedúci oddelenia volieb ŠÚ Jozef Brinda.

Definitívne výsledky volieb budú obsahovať podrobné dáta za takmer 3000 obcí a miest do úrovne jednotlivých okrskov. Počas volebného víkendu budú dočasne nedostupné vybrané služby a portál ŠÚ.

voľby Čítajte viac Manuál k parlamentným voľbám 2023: Čo robiť vo volebnej miestnosti a akých chýb sa vyvarovať?

Sobotné parlamentné voľby budú prvé, v ktorých volebné komisie zápisnice s výsledkami vytvoria aj odošlú na sumarizáciu povinne elektronicky. Všetky zápisnice budú podľa šéfa ŠÚ SR Petra Peťka vytvorené a spracované elektronicky. Obce nebudú musieť nosiť fyzicky zápisnice, Peťko preto predpokladá rýchlejšie spracovanie výsledkov. Týka sa to všetkých takmer 6100 zápisníc okrskových aj okresných volebných komisií.

Sumarizovať výsledky volieb bude vyše 700 odborníkov štatistického úradu v rámci 51 sumarizačných útvarov. Z nich bude 49 pôsobiť pri okresných volebných komisiách v rámci SR, jeden sumarizačný útvar bol vytvorený pre komisiu, ktorá spracováva výsledky zo zahraničia. V sídle štatistického úradu v Bratislave bude pôsobiť aj centrálny sumarizačný útvar.

SR voľby doplňujúce Sečovce Primátor KEX Dávame do pozornosti Profily všetkých 25 strán a ich kompletné kandidátky

Najviac zaťaženým bude sumarizačné pracovisko v Bratislave, kde sa budú spracovávať výsledky z 398 okrskov. Najmenej zaťaženými budú sumarizačné útvary v Šali, Dolnom Kubíne, Stropkove, Pezinku, Malackách a Ružomberku.

Volebným komisiám pomáha pri sumarizovaní výsledkov Integrovaný volebný informačný systém (IVIS). Funkčnosť a spoľahlivosť programového vybavenia a komunikačných sietí systému IVIS potvrdili tri skúšky.

Predčasné parlamentné voľby sa budú konať v sobotu 30. septembra. Od polnoci platí moratórium, počas ktorého nemôžu kandidujúce subjekty viesť volebnú kampaň. Zakázané je zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky. Vo voľbách kandiduje 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Na Slovensku je približne 4,3 milióna voličov. V ére samostatného Slovenska pôjde o deviate voľby do Národnej rady SR.

Zuzana Čaputová Čítajte viac Čaputová vyzvala ľudí na účasť vo voľbách. Ódor povzbudil, aby nenechali za seba rozhodovať
36 debata chyba
Viac na túto tému: #Štatistický úrad #parlamentné voľby 2023