Zo Súmračnej sa ozýval spev, smiech a potlesk. Z balkóna sa nieslo "V dolinách" a "Na Kráľovej holi"

Robert Kaliňák poslal redakcie domov, no tí čo zostali sa dočkali prísľubu prvého vyjadrenia predsedu Smeru Roberta Fica. Nakoniec sa však nič nekonalo a novinárov na tretíkrát rozpustil Kaliňák. Z prvého poschodia centrály sa aj naďalej ozýval spev, smiech a potlesk.

30.09.2023 21:40 , aktualizované: 01.10.2023 04:37
fico, smer Foto:
Predseda Smeru Robert Fico oslavuje víťazstvo v predčasných parlamentných voľbách po boku členov strany 1. októbra 2023.
debata (100)
Z okien centrály Smeru znie spev víťazov a Duchoňova v Dolinách
Video

„My sme mimoriadne veselá strana,“ priznal Kaliňák kým sa zvrchu ozývali československé hity. Volebná noc sa v centrále Smeru predčasne skončila a redakcie sa krátko po tretej hodine ráno začali baliť. Podpredseda strany a líder kampane Robert Kaliňák vyhlásil, že sčítavanie hlasov ide podľa neho pomaly a nechce “viac novinárov mučiť” a poslal ich domov.

Kaliňák: Choďte domov, my prídeme až ráno
Video
Zdroj: TV Pravda

Ak bude Fico premiér, jeho prvé zahraninčné kroky budú podľa Kaliňáka smerovať do Čiech. Český prezident Peter Pavel však nie je k politike strany Smer naklonený. “Že si nerozumieme v otázke zbraní na Ukrajinu, tak to si môžeme vysvetlovať,” ozrejmil Kaliňák s tým, že Česko je bratský národ. Dodal, že Slovensko Ukrajine pomáha s utečencami, či humannitárnou pomocou, no dodávanie zbraní chcú zastaviť. Svoju budúcnosť v politike, teda či bude znova ministrom, predpovedať nechcel a sám bol z výsledku volieb „milo prekvapený“.

Predseda Smeru Robert Fico oslavuje víťazstvo v...
Predseda Smeru Robert Fico oslavuje víťazstvo v...
Predseda Smeru Robert Fico oslavuje víťazstvo v...

Napriek mnohým kauzám, prešľapom a protestom proti Smeru dostala Ficova strana od ľudí ďalšiu šancu. Volič už podľa politológa z Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslava Štefančíka zabudol. „Ľudia si však pamätajú, že za Fica nemuseli riešiť nejaké žabomyšie vojny medzi koaličnými partnermi,“ uviedol začiatkom týždňa pre denník Pravda.

Čo sa týka programu Smeru, nie je v ňom nič prekvapujúce, aj v kampani znova stavili na sociálne istoty a stabilitu. „Za dôležité však považujem, že členstvo Slovenska v EÚ ani v NATO nespochybňuje. Osobitný prístup v oblasti zahraničnej politiky prezentuje vo vzťahu k vojne na Ukrajine. Nemusíme s týmto pohľadom súhlasiť, ale Smer má plné právo prezentovať odlišný pohľad,“ zhodnotil Štefančík.

Smer bude zatiaľ takmer s istotou po voľbách rozdávať karty ako prvý a podľa doterajších výsledkov volieb to vyzerá tak, že bude mať oveľa väčšiu šancu zostaviť nejakú vládu.

04:11 Smer vyšiel na balkón a hlasne spieval „Na Kráľovej Holi“. Robert Fico dodal „takto sa to robí do psej matere“. Europoslankyňa Monika Beňová vidí novú koalíciu v Smere, Hlase a SNS. Na to či sa Smeru podarí presvedčiť Hlas odpovedala s úsmevom „jasné“.

04:05 Sčítaných je viac ako 90 percent hlasov a vyzerá to na víťazstvo Smeru a Robert Fico si kráča po štvrtýkrát po premiérsky post. Z centrály strany sa ozýva hudba a spev. Novinári pomaly odchádzajú z volebnej noci Smeru a ráno sa očakáva oficiálne vyjadrenie hlavných predstaviteľov strany.

02:41 Medzi novinárov znova zavítal Kaliňák spolu s podpredsedom strany Blanárom. “Chcel by som sa poďakovať voličom, ktorí sa zúčastnili na voľbách a tým, čo nám dali hlas,” vyhlásil na úvod. “Ale vzhľadom na to, že bolo zrušené dvojdňové volenie, Štatistický úrad sa prerátal a sčítavanie trvá dlhšie ako sme čakali, tak tlačová konferencia k výsledkom volieb bude v nedeľu,” oboznámil čakajúcich novinárov.

“Nakoľko nie je ani zrátaná polovica hlasov a vzhľadom na vysokú účasť vo voľbách to nemá význam, aby sme vás tu mučili,” ozrejmil. Dodal, že v týchto voľbách budú rozhodovať malé strany. “Sú tam tri alebo štyri strany okolo piatich percent a tieto výsledky budeme vedieť okolo piatej ráno,” spresnil. Blanár sa poďakoval voličom a nechcel robiť závery, pretože spočítavanie ide podľa neho veľmi pomaly. “Varíme z toho, že je spočítaných 54 percent. Z tohto pohľadu to je také nevypočítateľné a akýkoľvek záver nie je úplne jasný,” doplnil Kaliňák. "Čakali sme, že vďaka elektronizácii to bude rýchlejšie, mýlili sme sa,” uzavrel. Spresnil, že hore v centrále nemajú postele a na výsledky budú čakať na stoličkách.

Robert Kaliňák sa prišiel opýtať novinárov, či im niečo nechýba
Video

01:01 “Ešte je veľmi málo zrátané a vyčkajte chvíľu,” poprosil novinárov Robert Kaliňák, ktorý nečakane prišiel medzi novinárov do tlačového centra strany. "Nedáme vyhlásenie, dokiaľ nebudeme mať relevantné výsledky. Máme paralérne sčítanie je tam pár nezrovnalostí,” ozrejmil. Prvé výsledky volieb odmietol komentovať. Exit polly sú podľa neho divká vec. “Pamätám si exit poll, kde bol sedem percetný rozdiel, k tomu sa nedá vyjadrovať,” zdôraznil Kaliňák. “Vyjadríme sa, keď sa bude k čomu vyjadrovať, tak to robí aj Robert Fico,” spresnil. Na otázky, prečo sa Robert Fico nezastavil medzi novinármi reagovať nechcel. “Ja si myslím že je v dobrej nálade,” zdôraznil. Jeho návšteva nemalo byť oficiálne tlačové vyjadrenie, no podľa jeho slov sa prišiel spýtať, či novinári majú všetko. Rezňov je stále dosť a chýba len vyjadrenie predsedu strany.

00:15 Novinári sú stále bez odozvy predsedníctva strany. Hoci sa personál Smeru bol pýtať, kedy bude nejaké vyjadrenie, odpoveď z prvého poschodia neprišla.

00:00 Na centrále Smeru sa aj naďalej nič nedeje. Novinári počúvali pod otvoreným oknom z prvého poschodia debaty predsedníctva, ktoré komentovalo prvé výsledky volieb, no po chvíli si to všimol podpredseda Juraj Blanár a okno zavrel. V strane zatiaľ operujú aj s mmožnosťou, že skončia za Progresívnym Slovenskom.

Príchod Roberta Fica na volebnú noc
Video
Podpredseda Smeru Robert Kaliňák by mohol...
Na snímke člen predseda strany Smer - sociálna...
+6Robert Fico prichádza do centrály strany Smer.

23:07 Podľa prvých výsledkov exit pollu agentúry Focus pre TV Markíza je Smer na druhom mieste a v prípadnom neúspechu SNS by mal problém so zostavením vlády. Ak by sa spojil Smer s Hlasom, tak by mali v parlamente 62 poslancov a keby pribrali Republiku, mali by len 73 poslancov. Predsedníctvo strany je aj naďalej izolované od novinárov na prvom poschodí centrály na Súmračnej ulici.

22:45 Celkovo sa na volebnú noc Smeru akreditovalo zhruba 150 novinárov. Strana prichystala kuracie a bravčové rezne so zemiakovým šalátom a podáva sa aj Coca-Cola. Strana zatiaľ nijak nereagovala na prvé výsledky volieb a nie je známy ani termín tlačového vyhlásenia.

22:15 Chvíľu po predsedovi prišla aj jeho priateľka Szalayová. Na otázky nereagovala.

22:13 Na centrálu Smeru dorazil zamračený predseda Robert Fico. V čiernom obleku a košeli bez kravaty prerazil dav novinárov a bez slova vošiel dnu. Na volebnú noc ho doviezla jeho priateľka Katarína Szalayová.

21:59 Na poznámku českej reportérky, že ľudia sa obávajú, že po návrate Smeru sa k moci vráti mafia reagoval Kaliňák, že počúvajú falošné správy, tzv. fake news. Do centrály dorazil aj podpredseda strany Juraj Blanár. “Výsledky volieb rešpektovať budeme, zatiaľ nemám žiadne informácie, že by sa nejaké manipulácie diali,” ozrejmil. Podotkol, že Smer si po voľbách manuálne prekontroluje volebné zápisnice.

Robert Kaliňák: Bez malých strán v parlamente sa vládu zložiť nepodarí
Video

21:48 Atmosféra je na volebnej noci Smeru nateraz pokojná a novinári sú tradične v oddelenej miestnosti od zbytku strany. Medzi hosťami sa zatiaľ objavil napríklad advokát Marek Para či Eduard Chmelár.

Tibor Gašpar pred začiatkom volebnej noci
Video

21:20 Krátko pred pol deviatou zaparkovalo pred centrálou smeru čierne SUV a z neho vystúpil Robert Kaliňák. Odhadnúť výsledky volieb si netrúfa, no zdôraznil, že nakoniec bude dôležité, ktoré malé strany sa do Národnej rady dostanú a ktoré nie. “Až podľa toho bude víťaz zostavovať vládu,” podotkol a odkráčal do budovy na Súmračnej ulici.

Pohľad do volebnej centrály Smeru
Video
Zdroj: TV Pravda

Fico chce byť po štvrtý krát premiérom. Potom ako v roku 2020 stratili dôveru voličov a odtrhla sa od nich ‘Pellegriniho jedenástka’, opäť bojuje o prvenstvo vo voľbách. Pri príchode rozrazil dav novinárov a bez slova vošiel do budovy. Sledujte s nami, ako prebieha volebná noc v centrále na Súmračnej ulici v Bratislave.

  • volebná noc sa v centrále Smeru sa začala o 21:30, zatiaľ nie je vyhlásený termín príhovoru predsedu Roberta Fica
  • predčasné voľby sa konajú 30. septembra a volebné miestnosti sú otvorené od 7.00 do 22.00, celkovo kandiduje 24 politických strán a jedna koalícia
  • volebným lídrom Smeru je Robert Fico, prečítajte si, aké boli trendy v posledných týždňoch

Smer – sociálna demokracia je na slovenskej politickej scéne takmer 25 rokov. Otcom zakladateľom a jediným predsedom strany je Robert Fico. V parlamente bol Smer každé volebné obdobie od svojho vzniku, úspešne tak prešiel celkovo šestoro voľbami. Najväčšiu krízu zažil Fico po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Stálo ho to post premiéra a prvenstvo v ďalších voľbách. Neskôr zo strany odišlo jedenásť poslancov na čele s Petrom Pellegrinim. Strana padla na deväť percent, no dokázala sa pozviechať a znova sa stala suverénnym favoritom na víťaza predčasných volieb.

Jazyk Smeru je však oproti minulosti oveľa ostrejší. Strana cieli aj na extrémnejšie vyhranených voličov strán Republika, ĽS NS, ale aj SNS. Tento ťah na bránu vyšiel a podarilo sa mu vziať si späť časť svojich voličov od Hlasu. Fico šikovne využil polarizáciu v spoločnosti a veľkú nespokojnosť s predchádzajúcou vládou a má v pláne štvrtýkrát zasadnúť do kresla premiéra.

© Autorské práva vyhradené

100 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #parlamentné voľby 2023