Urobíme všetko pre to, aby Fico nevládol, vyhlásil Šimečka

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce urobiť všetko pre to, aby nevládol šéf Smeru-SD Robert Fico, hoci víťazstvo Smeru-SD v parlamentných voľbách rešpektuje. Vyhlásil to šéf PS Michal Šimečka na nedeľnej tlačovej konferencii.

01.10.2023 09:56
šimečka, PS, progresívne slovensko Foto: ,
Na snímke uprostred predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka počas tlačovej konferencie v Bratislave 1. októbra 2023.
debata (117)

Existujú podľa neho dve možné koalície, jedna vedená Smerom-SD, druhá by pozostávala z PS a ďalších partnerov. Rozhodujúce podľa Šimečku bude, ako sa k výsledkom postaví Hlas-SD. Myslí si, že Hlas-SD stojí pred civilizačnou voľbou.

Historicky prvé povolebné štúdio Pravdy: Peter Bielik a jeho hostia v živom vysielaní rozoberajú výsledky volieb

Šimečka si myslí, že koalícia, v ktorej by bolo PS, by mohla mať viac mandátov ako koalícia vedená Smerom-SD. Odráža sa od postojov strán, keď napríklad KDH vylúčilo Smer-SD. „Rozhodujúce bude, ako sa k tomu postaví strana Hlas-SD, ako sa rozhodne, je to civilizačná voľba. V tejto chvíli pred ňou stojí strana Hlas-SD,“ skonštatoval. PS bude bude zaujímať aj postoj hnutia OĽANO a priatelia. „Ako oni chcú dopomôcť, aby nevládol Robert Fico a Andrej Danko,“ doplnil.

ipiccy image  1 Čítajte viac Smer suverénne vyhral voľby, PS je sklamané: Pellegrini vie, že rozhodne o budúcej vláde. KDH oslavovalo, Kollár pohorel

V najbližších dňoch sa bude Šimečka neformálne stretávať s lídrami strán, ktorých PS dopredu nevylúčilo. Hnutie vylúčilo z povolebnej spolupráce Smer-SD a extrémistov. Víťazstvo Smeru-SD považuje za veľmi zlú správu pre Slovensko. „Ešte horšia by bola, ak by sa Smeru podarilo zostaviť vládu. Ak sa to udeje tak, ako prezidentka pred voľbami avizovala, poverenie na zostavenie vlády dostane Robert Fico. Práve preto naším cieľom stále zostáva a urobíme všetko preto, aby sa to nestalo a aby Robert Fico nevládol,“ vyhlásil Šimečka.

Ľuboš Kamenistý Čítajte viac 5 kľúčových momentov volieb: Jasné víťazstvo Smeru, ktorému na vládnutie stačí len Hlas a SNS. Krajina ostáva rozdelená (komentár)

Šéf PS sa poďakoval voličom za hlasy, váži si vysokú dôveru. „Vyše pol milióna hlasov, to je najviac, kedy liberálna strana v moderných dejinách Slovenska získala,“ skonštatoval. Ako uviedol, zhruba 18 percentný výsledok získali napriek výdatnej antikampani, šíreným hoaxom a deepfake nahrávkam. Sľubuje, že s mandátom bude hnutie nakladať maximálne zodpovedne a vážne.

Igor Daniš aktual Čítajte viac Osud Slovenska má v rukách Pellegrini
117 debata chyba
Viac na túto tému: #Progresívne Slovensko #Michal Šimečka #parlamentné voľby 2023