Fico potvrdil, že chce byť premiérom: Ak by som sa o funkciu neuchádzal, sklamal by som voličov

Po nočnej odmlke sa po prvýkrát po voľbách pred verejnosť postavil aj suverénny víťaz volieb Robert Fico. Poďakoval sa zhruba 700-tisíc voličom Smeru a zdôraznil, že “to nebola pomsta, ktorá ho vo voľbách hnala”. Hoci voľby vyhral a prezidentka Zuzana Čaputová avizovala, že zostavením vlády poverí víťaza, nechcel o zostavení novej vlády špekulovať, dokým nedostane poverenie z prezidentského paláca.

01.10.2023 13:40 , aktualizované: 13:57
debata (212)
Fico: Čakáme na telefonát od prezidentky Čaputovej
Video

“Budeme čakať na centrále a budeme čakať na telefonát od pani prezidentky. Dokým nepríde, nechceme sa stavať do pozície zostavovania vlády,” ozrejmil s tým, že lopta je podľa neho na strane prezidentky. Kedy príde tento telefonát si odhadnúť netrúfal.

„Pred voľbami sa každý vyhrážal všetkým pokiaľ išlo o Smer. Vyhrážali sa nám, že budeme izolovaní, že ľudia odídu a v tomto okamihu to beriem ako predvolebné vyhlásenia. Prosím vás, trošku sa upokojme, dobre? Mali sme toho všetci veľmi veľa a nie náhodou som povedal, že dva týždne pokoj, aby Slovensku veľmi prospelo,“ podotkol Fico. Požiadal o čas pre strany, ktoré budú mať šancu zostaviť vládu na to, aby si v pokoji sadli a bavili o tom, aký budú mať program.

„Čo sa týka polarizácie Slovenska, áno rešpektujem že tu máme voličov, ktorí volili iné strany a im blahoželám, blahoželám aj pánovi Šimečkovi. Pravdepodobne bude politika aj naďalej polarizovaná z hľadiska názorov,“ priznal šéf Smeru. Dodal, že Smer je hodnotovo a ideologicky iní ako predstavitelia Progresívneho Slovenska alebo iných strán. „Mojou úlohou bude aby sme predstavili Slovensku dobrý program a od toho sa bude odvíjať všetko ostatné. Moja úloha je upokojiť spoločnosť a na to som tu,“ dodal.

Povolebný Fico. Prichádza do centrály Smeru po víťazných voľbách
Video

“Máme jasné predstavy, máme jasné plány. Pokiaľ poverenie príde, presne viem, čo mám urobiť,” spresnil nezvyčajne pokojným hlasom. Priblížil, že v jeho kariére išlo o desiate voľby a celkovo piate víťazstvo Smeru v nich a má našliapnuté byť po štvrtý raz premiérom. “Budem sa uchádzať, ako predseda víťaznej strany o post predsedu vlády, túto povinnosť máme a dáme do toho všetko,” priznal. Verí, že ak dostane tú možnosť ,podarí sa mu zložiť stabilnú a slušnú vládu.

Ľuboš Kamenistý Čítajte viac 5 kľúčových momentov volieb: Jasné víťazstvo Smeru, ktorému na vládnutie stačí len Hlas a SNS. Krajina ostáva rozdelená (komentár)

“Nebojte sa ľudia, my vás nenecháme. Nebojte sa ľudia, sme tu,” odkázal voličom no dodal, že podľa neho má Slovensko “iné problémy ako Ukrajinu”.

Na stabilnú vládu si verí aj bez ústavnej väčšiny, teda bez viac ako 90 poslancov v parlamente. Zatiaľ to podľa parlamentnej matematiky vyzerá tak, že ak by sa spojil Hlas, Smer a SNS, mohli by mať 79 poslancov a to je podľa Fica dostatok. Na margo podpory Ukrajiny a zahraničného smerovania Slovenska podčiarkol, že zahraničná politika sa meniť nebude. Vedľa neho stojaca europoslankyňa Monika Beňová s úsmevom prikyvovala. Na otázku, či jeho víťazstvo znamená aj víťazstvo Vladimíra Putina reagoval, že za to, že má iný názor, neznamená, že stojí za Ruskom.

Predseda Smeru Robert Fico oslavuje víťazstvo v...
Predseda Smeru Robert Fico oslavuje víťazstvo v...
Predseda Smeru Robert Fico oslavuje víťazstvo v...

“Rešpektujte, že máme na niektoré veci iný názor. Kvôli čomu sa štrngalo v roku 89 aby ľudia mohli mať iný názor,” pýtal sa Fico.

Jedno z prvých nariadení novej vlády by podľa neho malo byť zavedenie kontrol na hraniciach.

V reakcii sa vrátil aj k otázkam pomsty. “Pomsta alebo nepomsta, mne ide o výkon funkcie,” zdôraznil. Netají sa však tým, že má problém s policajným prezidentom Štefanom Hamranom či špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom.

“Môže byť na čele policajného zboru Hamran? Môže byť na čele špeciálnej prokuratúry právoplatne odsúdený človek? Nemôžeme mať na čele prokuratúry človeka, ktorý je podvodník. Toto je pomsta, keď hovoríme elementárnu vec,” spýtal sa na záver Fico.

fico, smer Čítajte viac Zo Súmračnej sa ozýval spev, smiech a potlesk. Z balkóna sa nieslo "V dolinách" a "Na Kráľovej holi"

© Autorské práva vyhradené

212 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Smer #parlamentné voľby 2023