Víťazom volieb je Smer, výsledky potvrdila štátna komisia. V jednom okrsku sa nepodarilo sčítať hlasy

Víťazom volieb do Národnej rady SR sa stala strana Smer, ktorá v sobotnom (30. 9.) celonárodnom hlasovaní získala 22,94 percenta hlasov, čo jej prinieslo 42 kresiel v parlamente. Oficiálne výsledky volieb potvrdila na nedeľnej tlačovej konferencii Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Volebná účasť dosiahla 68,51 percenta, hlasovalo 3 007 123 voličov.

01.10.2023 14:40 , aktualizované: 15:25
smer, fico Foto:
Predseda Smeru Robert Fico oslavuje víťazstvo v predčasných parlamentných voľbách po boku členov strany 1. októbra 2023.
debata (46)

„Volebný prah prekročilo šesť politických strán a jedna koalícia,“ priblížil predseda štátnej komisie Ladislav Orosz. Prepadlo 16,5 percenta hlasov. Nárok na štátny príspevok za voľby má deväť kandidujúcich subjektov, ktoré prekročili trojpercentnú hranicu.

Na druhom mieste skončilo Progresívne Slovensko so 17,96 percenta so ziskom 32 poslaneckých mandátov. Za ním nasleduje Hlas (14,7 percenta) s 27 poslaneckými kreslami. Do parlamentu sa dostala aj koalícia OĽANO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (8,89 percenta), ktorá obsadí v parlamente 16 poslaneckých miest. KDH získalo 6,82 percenta hlasov a v parlamente bude mať 12 poslancov, za ním nasleduje strana SaS (6,32 percenta), ktorá bude mať 11 poslancov. Do parlamentu sa dostala aj SNS (5,62 percenta), ktorá získala desať poslaneckých miest.

Z okien centrály Smeru znie spev víťazov a Duchoňova v Dolinách
Video
Zdroj: TV Pravda

Tesne pred bránami parlamentu ostala Republika so ziskom 4,75 percenta a Aliancia so 4,38 percenta. Pod troma percentami hlasov sú Demokrati (2,93 percenta) a Sme rodina (2,21 percenta).

Ďalšie politické subjekty získali menej ako jedno percento hlasov – ĽSNS (0,84 percenta), KSS (0,33 percenta), Pirátska strana (0,31 percenta), Modrí, Most-Híd (0,26 percenta), strany okolo Maďarského fóra (0,11 percenta), MySlovensko (0,09 percenta), Karma (0,08 percenta), Spoločne občania Slovenska (0,08 percenta), Srdce – SNJ (0,07 percenta), Princíp (0,06 percenta), Spravodlivosť (0,04 percenta), Slovenské hnutie obrody (0,04 percenta), Vlastenecký blok (0,04 percenta), SDKÚ-DS (0,02 percenta).

Neplatné výsledky v jednom okrsku

V jednom okrsku v Prešovskom kraji sa nepodarilo sčítať hlasy a výsledky budú neplatné. Z toho dôvodu nie je v definitívnych výsledkoch 100 percent sčítaných zápisníc. Informoval o tom predseda Štatistického úradu SR Peter Peťko.

Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová spresnila, že príčinou bolo zlyhanie členky okrskovej volebnej komisie, ktorá hodila do hlasovacej schránky nezistený počet obálok.

rokovacia sála, schôdza, májová schôdza, parlament Čítajte viac Kto si sadne do parlamentu? Pozrite si zoznam 150 zvolených poslancov

Predseda štátnej volebnej komisie Ladislav Orosz potvrdil, že jeden nezarátaný okrsok nemá vplyv na výsledný počet mandátov, ktoré získali politické strany.

Celý proces spracovania výsledkov trval desať hodín a 38 minút. „Je to o jednu hodinu a 17 minút kratší čas, ako trvala sumarizácia parlamentných volieb v roku 2020,“ priblížil Peťko.

Poznamenal, že spočiatku zaznamenali dočasné spomalenie zobrazovania priebežných výsledkov. Príčinou bol podľa jeho slov veľký nápor zasielaných zápisníc do systému. „Nemalo to však žiaden vplyv na kvalitu spracovania výsledkov,“ podotkol s tým, že o 4.00 h boli spracované výsledky z 95 percent okrskov. Poprel, že by štatistický úrad zaznamenal počas volebnej noci kybernetický útok.

Predseda Smeru Robert Fico oslavuje víťazstvo v...
Predseda Smeru Robert Fico oslavuje víťazstvo v...
Predseda Smeru Robert Fico oslavuje víťazstvo v...

„Výsledky volieb sú spracované tak rýchlo, ako je rýchla najpomalšia okrsková volebná komisia,“ dodala Chmelová. Najpomalšie boli podľa jej slov okrsky v Bratislave.

Polícia eviduje 123 podnetov

Polícia eviduje v súvislosti s voľbami do NR SR spolu 123 podnetov. Počas volebného dňa ich zaznamenala 93. Na nedeľnom brífingu o tom informoval viceprezident Policajného zboru Damián Imre. Zopakoval, že na pokojný priebeh volieb dohliadalo 6 500 policajtov.

Počas volebného dňa polícia zaznamenala šesť trestných oznámení. Z toho v dvoch prípadoch išlo o podozrenia z volebnej korupcie, v troch prípadoch o podozrenia z trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb a referenda. Jeden prípad sa týkal veci trestného činu ohovárania.

ipiccy image  1 Čítajte viac Smer suverénne vyhral voľby, PS je sklamané: Pellegrini vie, že rozhodne o budúcej vláde. KDH oslavovalo, Kollár pohorel

Policajti riešili aj 18 priestupkov. „Iných podnetov, ktoré neboli kvalifikované ako priestupok alebo trestný čin, sme v deň konania parlamentných volieb zaznamenali celkovo 69,“ doplnila Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

Pred volebným dňom riešila polícia v súvislosti s voľbami celkovo 30 podaní. V piatich prípadoch boli kvalifikované ako trestný čin. „V jednom prípade z nepriamej korupcie, jeden prípad v súvislosti s podvodom. Polícia preveruje taktiež prípad vo veci ohovárania a v jednej veci bolo začaté trestné stíhanie vo veci poškodzovania cudzej veci,“ dodala. Okrem toho policajti riešili sedem priestupkov a preverovala 18 podnetov, ktoré neboli kvalifikované ako trestný čin ani priestupok.

Ľuboš Kamenistý Čítajte viac 5 kľúčových momentov volieb: Jasné víťazstvo Smeru, ktorému na vládnutie stačí len Hlas a SNS. Krajina ostáva rozdelená (komentár)
46 debata chyba
Viac na túto tému: #parlamentné voľby 2023