Ja nebudem žiadna podržtaška, vyhlásil Pellegrini. Rokovania o novej vláde sa rozbehli, rozhodnutie je na ňom

Predsedníctvo strany Hlas zatiaľ nevylúčilo ani jeden z dvoch variantov prípadnej novej vlády. Rokovať bude strana najskôr s víťazom volieb, teda so stranou Smer. Uviedol to predseda Hlasu Peter Pellegrini po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Neformálne sa už stretol s lídrom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom. Pellegrini deklaroval zodpovedný prístup k rokovaniam, aby nedošlo k patovej situácii.

03.10.2023 10:11 , aktualizované: 10:18
Peter Pellegrini Foto: ,
Peter Pellegrini pred stretnutím s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci v Bratislave 3. októbra 2023
debata (182)

Zuzana Čaputová prijala lídra Hlasu Petra Pellegriniho

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes prijala v Prezidentskom paláci predsedu Hlasu – sociálna demokracia Petra Pellegriniho. Pokračuje tým v stretnutiach s lídrami politických strán, ktoré sa po sobotňajších predčasných parlamentných voľbách dostali do parlamentu.

Aj keď Hlas vstúpi do jednej z možných koalícií, môže ju podľa predsedu strany kedykoľvek opustiť a vstúpiť do druhej zostavy, pokiaľ by porušovala podmienky Hlasu. Podľa Pellegriniho to dáva možnosť zložiť vládu na pôde súčasného parlamentu bez predčasných volieb. Pellegriniho od spolupráce so Smerom neodrádza ani jeho minulosť. “Ja už dnes nie som Smer, som predsedom suverénnej samostatnej politickej strany,” ozrejmil.

Peter Pellegrini pred stretnutím s prezidentkou...
Peter Pellegrini pred stretnutím s prezidentkou...
+5Peter Pellegrini pred stretnutím s prezidentkou...

Keď sa nedohodneme tak pán predseda Fico bude musieť to poverenie priniesť naspäť do prezidentského paláca a pani prezidentka ho dá druhému v poradí. „Budeme sa snažiť, aby na Slovensku vznikla vláda, ktorá bude garantovať to, že nikto nebude musieť húfne baliť kufre a odchádzať zo Slovenska a aby sme neboli čiernou dierou na mape Európy,“ spresnil.

Zdôraznil však, že Hlas je suverénnou stranou. „Ja nebudem žiadna podržtaška, “ vyhlásil Pellegrini. Ozrejmil, že rokovania o koalícii nie sú arabský bazár. „Viem čo môžem očakávať a ľahšie sa mi vyjednáva s víťazom,“ podotkol pričom kreslo premiéra, v prípade koalície s PS, je stále otvorené.

„Vláda musí mať garanciu, že nebude robiť otočky vo vzťahu k medzinárodnej komunite a že navonok budeme pôsobiť demokraticky a preto sa budeme snažiť o také posty, kde nikto nebude môcť tú vládu niekde stočiť,“ pripomenul.

Pellegrini: Takéto správanie europoslankyne považujem za urážlivé
Video
Zdroj: TASR
Monika Beňová: Koalíciu zložíme s Hlasom a SNS
Video

V pondelok sa stretla s lídrom víťaznej strany Smer Robertom Ficom a s Michalom Šimečkom, predsedom hnutia Progresívne Slovensko. Dnes sa ešte o 11:00 stretne s predsedom Kresťanskodemo­kratického hnutia Milanom Majerským.

© Autorské práva vyhradené

182 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini #Zuzana Čaputová