KDH mieri do opozície. Šanca tu je, no liberáli a progresívci by museli urobiť veľké ústupky, povedal Majerský

Líder KDH po rokovaniach s prezidentkou povedal, že sú pripravení urobiť čo najviac, aby nemuseli byť opakované voľby. V tejto chvíli to však podľa neho vyzerá tak, že KDH mieri do opozície. Pri štvorkoalícii PS, Hlas, SaS a KDH je podľa Majerského veľa nezodpovedaných otázok a priepastné rozdiely v nich. Nemyslí si, že by to bola jednoduchá dohoda.

03.10.2023 12:20
Milan Majerský, prijatie, KDH, stretnutie,... Foto: ,
Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v Prezidentskom paláci lídra KDH Milana Majerského.
debata (121)

Líder KDH po rokovaniach s prezidentkou povedal, že sú pripravení urobiť čo najviac, aby nemuseli byť opakované voľby. „Aj keď sa nám to v tejto chvíli javí, že KDH mieri do opozície,“ povedal. Šanca na to, že KDH bude vo vláde podľa neho stále je. „Politika je umenie možného,“ povedal.

Líder KDH Majerský po rokovaní s prezidenkou
Video
Zdroj: TASR/Martina Kriková

S PS by to nebola jednoduchá dohoda

Pri štvorkoalícii PS, Hlas, SaS a KDH je podľa Majerského veľa nezodpovedaných otázok. „Ani v takej krátkej dobe zodpovedané nebudú. V niektorých otázkach sú priepastné rozdiely medzi politickými stranami, preto si nemyslím, že to bude jednoduchá dohoda,“ povedal. So Šimečkom sa však už neformálne stretol. „Stretli sme sa, rozprávali sme sa, bola to taká oťukávačka,“ dodal.

Pellegrini: Užšie vedenie pripúšťa vznik koalície na čele so Smerom, ale aj s PS
Video
Zdroj: TASR/Martina Kriková

Čo sa týka koalície Smer, Hlas a KDH, na takéto rokovania ešte pozvánku nedostali. „Stojíme si za naším vyhlásením spred volieb,“ povedal s tým, že žiadna koalícia nie je istá. „Ak liberáli neustúpia z požiadaviek konzervatívcov, môže koalícia stroskotať na napätí,“ povedal s tým, že liberáli musia odstúpiť.

KDH od Smeru pozvánku nedostalo

Na Pellegriniho slová o tom, že vedenie KDH odmietlo trojkoalíciu so Smerom a Hlasom zopakoval, že stoja za svojimi vyhláseniami, ale pripomenul, že o povolebnej spolupráci rozhoduje Celoslovenská rada KDH, ktorá rozhodne. Majerský si nemyslí, že sa koná neskoro. „My sme zatiaľ od víťaza volieb pozvánku nedostali,“ povedal.

Peter Pellegrini Čítajte viac Ja nebudem žiadna podržtaška, vyhlásil Pellegrini. Rokovania o novej vláde sa rozbehli, rozhodnutie je na ňom

„Byť v liberálnej a progresívnej vláde nie je pre nás jednoduché, aby sme zahodili polovicu svojho programu. Pre nás je kľúčové, aby neboli opakované voľby, takže ak bude zachovaná veľká miera kompromisu zo strany ostatných subjektov, vtedy sme ochotní debatovať o tom, aby neboli opakované voľby a to je jedno, či sa bavíme s jednou alebo druhou stranou,“ povedal.

Líder KDH dodal, že chce riešiť problémy, ktoré trápia Slovensko. Zároveň zostáva Prešovským županom a bude sedieť na dvoch stoličkách.

121 debata chyba