Prvé rokovanie Fica s Dankom o novej vláde: Nie som klebetná baba, dajte nám čas, hovorí šéf Smeru (video)

Šéf víťazného Smeru Robert Fico dostal od prezidentky Zuzany Čaputovej poverenie na zostavenie vlády. Má necelé dva týždne na to, aby zložil vládu. Aj preto nezaháľal a dnes sa prvýkrát stretol na koaličných rokovaniach s lídrom Hlasu Petrom Pellegrinim, ale aj s predsedom SNS Andrejom Dankom. Neskôr Fico uviedol, že nemajú zásadné programové rozdiely.

03.10.2023 15:54 , aktualizované: 18:40
debata (183)
Fico sa stretol s Dankom
Video
Zdroj: TV Pravda

V centrále SNS sa konalo rokovanie predsedníctva SNS, po jeho skončení z budovy postupne vychádzali členovia predsedníctva SNS a do budovy vošli dve ženy s dvojlitrovými fľašami koly. Krátko na to do centrály zavítal aj Robert Fico. Išlo o prvé rokovanie o budúcej koalícii s Dankom. „Ja nemôžem byť ako klebetná baba, ktorá po každom stretnutí všetko vytára. Rokujeme, mám nejaké poverenie na zostavenie vlády, dávame prednosť programovým otázkam,“ povedal.

Andrej Danko po rokovaní so Smerom
Video

Povereného premiéra Ľudovíta Ódora požiadal, aby mu dal prístup k informáciám o verejných financiách a hodnoverným prognózam do budúcnosti. „Personálne otázky sú na poslednom mieste. Komunikujem s preferovanými koaličnými partnermi, keď bude výsledok, dám vám vedieť,“ dodal.

S Pellegrinim sa Fico rozprával zhruba hodinu, no nestretli sa ani na jednej z centrál. Pellegrini dnes po stretnutí s prezidentkou povedal, že prvé stretnutie s Ficom bude medzi štyrmi očami. „Bude to odrazové stretnutie,“ hovoril líder Hlasu.

Danko, Huliak, bilbord Čítajte viac Dostanú kotlebovci Danka do NR SR? SNS nadväzuje na staré časy extrému. Najväčším rivalom je Uhrík

Hodinu po Ficovi opustil centrálu SNS aj líder národniarov Andrej Danko. Podobne ako predseda Smeru bol skúpy na slovo. „To už nie sú veci, kde pocity zohrávajú nejakú úlohu. My rešpektujeme v SNS mandát, ktorý Robert Fico dostal. Dnes sme mali predsedníctvo a v sobotu budeme mať snem. Verím, že nám vyjadrí podporu v rokovaniach. Výsledky volieb sú záväzné, Robert Fico vyhral voľby, mi rešpektujeme jeho mandát,“ priblížil pre Pravdu.

Bližšie sa k rokovaniam vyjadriť nechcel. Nie je tak známe o aké rezorty by mali národniari v prípade zloženia vlády záujem, ani aké programové priority by si určili. „Kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič,“ spresnil. Dodal, že s Ficom už štyri roky vládol.

„Pre nás to nie je o pozíciách a o funkciách, pre nás je to o tom, aby vznikla stabilná a silná vláda,“ podotkol. Pri otázkach stability poslaneckého klubu je presvedčený, že národniari budú držať spolu.

Volebným prekvapením bola aj skladba klubu SNS, ktorý má vlastne len jedného čistokrvného straníka a zástupcu „národniarov“ – samotného lídra strany Andreja Danka. Ostatných deväť poslancov tvoria hviezdy dezinfoscény ako Martina Šimkovičová a Peter Kotlár, ktorí pôsobia v konšpiračnej televízii Slovan či Roman Michelko (bývalý člen Vlasti), šíritelia konšpirácií ako bývalý generál a blízky priateľ expolicajného prezidenta Milana Lučanského Ivan Ševčík.

Danka to však z miery nevyvádza. „Sme jednotní, sú tam poučení politici, ktorí majú svoje politické príbehy,“ podotkol. Priblížil že predsedníctvo strany mu na dnešnom zasadnutí vyjadrilo jednoznačnú podporu. Svoju pozíciu chce obhájiť aj pred sobotňajším snemom. „Žasnem, kde také hlúposti niektorí politológovia berú,“ uzavrel.

Podpredsedníčka SNS Dagmar Kramplová
Video
Zdroj: TV Pravda

Fico: Nemáme zásadné programové rozdiely

Rokovania o vytvorení koalície si vyžadujú striedmosť vo verejných vyjadreniach. Na sociálnej sieti to v súvislosti s otázkami týkajúcimi sa výsledkov prvých rozhovorov o zostavení vlády uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico.

„S potešením však môžem skonštatovať, že pri rokovaní s preferovanými koaličnými partnermi som nenarazil na zásadné programové rozdiely,“ zdôraznil vo videopríhovore.

Upozornil na to, že prvé rozhovory sa týkajú obsahu budúceho vládneho programu, nie personálnych otázok. Vyhlásil zároveň, že žiadosťou Smeru je „plné rešpektovanie výsledkov parlamentných volieb“.

Fico takisto informoval o tom, že požiadal súčasného premiéra Ľudovíta Ódora o súčinnosť pri poskytnutí informácií o vývoji verejných financií. „V stredu sa stretáva odborný tím Smeru-SD s ministrom financií Michalom Horváthom a jeho spolupracovníkmi,“ oznámil Fico. „Akýkoľvek program vlády musí vychádzať z presných údajov a kvalifikovaných odhadov,“ dodal. Zopakoval, že konsolidácia verejných financií nesmie ísť na úkor dosiahnutých sociálnych štandardov.

Od Ódorovho kabinetu Fico tiež očakáva, že na stredajšom rokovaní vlády promptne zareaguje na rozhodnutie Poľska i Česka zaviesť na hraniciach so Slovenskom dočasné hraničné kontroly a „rozhodne o obnovení hraničných kontrol na slovensko-maďarských hraniciach“.

© Autorské práva vyhradené

183 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Andrej Danko #Peter Pellegrini #koaličné rokovania #parlamentné voľby 2023